Bitcoin Düşüyor! Avrupadan Farklı Haberler Geliyor!

Bitcoin Düşüyor – Bitcoin, cuma günü düşük hacimle işlem gördü ve haftayı 39.000 dolar civarında bitirdi. Son 24 saatteki %2’lik düşüşü, son %35’lik bir artışın ardından bir miktar kar elde ettiğimiz anlamını çıkarmamıza sebep oluyor olabilir. Ancak Avrupa’dan gelen haberler kripto para birimi için hem olumlu hem de rahatsız ediciydi.

Olumlu cephede, Almanya, Bloomberg’deki bir rapora göre, kurumsal fonların varlıklarının %20’sine kadar Bitcoin ve diğer kripto ürünlerinde sahip olmasına izin verecek.

Sigorta ve emeklilik portföyleri de dahil olmak üzere fonlar, varlıklarında 1,8 trilyon Euro veya yaklaşık 2,1 trilyon dolar yönetiyor. Genellikle koruma altına alınan bir şekilde yönetilseler de, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyebilirler. Varlıklarının %5’inde bile, kripto alımlarında 100 milyar dolardan fazla para girişi olacak demektir.

Binance Vadeli İşlemleri Sonlandırıyor!

Aynı zamanda, dünyanın en büyük kripto borsası Binance, yeni düzenleyici baskılarla karşı karşıya ve vadeli ürünlerini bazı Avrupa pazarlarından çekiyor.

Binance Kurucusu CZ

Cuma günü Binance, Almanya, İtalya ve Hollanda’daki vadeli işlem ve türevi işlemleri kaldıracağını duyurdu. Binance, bu ülkelerdeki kullanıcıların yeni vadeli işlemler veya türev hesapları açamayacaklarını ve açık pozisyonlarını kapatmak için 90 günleri olacaklarını belirtti.

Bir Wall Street Journal raporuna göre, ABD’li yatırımcılar, ABD’nin düzenleyici gerekliliklerinden kaçınarak yurtdışındaki dövizlerde kripto türevleri ticareti de yapıyor.

Bir kripto araştırma firması olan Fundstrat’a göre Binance, açık faiz vadeli işlem hacmindeki tüm borsalara liderlik ediyor. Fundstrat bir notta, “Bu, şirketin finansal düzenlemeye yönelik genel kararsızlığı nedeniyle firmaya karşı küresel bir tepkiyi takiben yerel makamlarla çalışmak için atılan bir başka adımdır.” Dedi.

Binance, Avrupa ve Asya’da da sorunlarla karşı karşıya. İtalyan düzenleyiciler geçtiğimiz günlerde borsayı yetkisiz yatırım hizmetleri sağlama konusunda uyardı . Borsa aynı zamanda İtalya’da vadeli işlemlerle ilgili bir toplu dava ile karşı karşıya .

Malezya da çöküyor: Yetkililer Binance’a Cuma günü web sitesini ve mobil uygulamasını kapatmasını emretti ve şirketi “yasadışı bir şekilde Dijital Varlık Borsası işletmekle” suçladı . Malezya daha önce Binance’i ihtar göndermişti. Ancak şimdi borsa faaliyetlerine kapıyı kapatıyor gibi görünüyor.

Binance; “Uyumluluk yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz. Bu yeni alanda değişen politikaları, kuralları ve yasaları aktif olarak takip ediyoruz.” dedi.

Bu arada, kriptoya yatırımcı ilgisi hızlanıyor gibi görünüyor. Crypto.com’dan gelen yeni bir rapora göre, küresel kripto kullanıcılarının sayısı Haziran ayında 221 milyona ulaştı ve son dört ayda ikiye katlandı. Bitcoin, Ocak ve Şubat aylarında piyasanın büyümesine devam ederken, “Mayıs ayında altcoin benimsenmesi kripto kullanıcılarda büyük bir artışa neden oluyor,” şeklinde raporunda belirtti.