Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin Halving Nedir? – Kripto para birimi olan Bitcoin (BTC)’in, herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışabilmesi, en büyük temel özelliğidir. Bunun yanı sıra Bitcoinlerin bir diğer özelliği de madencilik ödülü ile blok yarılanması olayıdır. Merakla araştırılan Bitcoin Halving nedir, kaç yılda bir gerçekleşir gibi sorular sıklıkla sorulanlar arasında yerini almaktadır.

Bitcoin Halving, kelime anlamı olarak, blok ödülü yarılanması, Bitcoin bölünmesi / yarılanması anlamına gelmektedir. Bitconin (BTC) Halving olayı, Bitcoin madenciliği yani bilgisayar yazılımları ile üretilen kripto para birimlerinde, madencilik ile Bitcoin üretimine takiben blok başına düşen ödüllerin belirli aralıklar ile yarıya düşürülmesidir.

Bitcoin arzı sınırlı olup ilerleyen süreçlerde çok fazla Bitcoin üretilmesinden dolayı enflasyon doğmaktadır ve bu sebeple bir sınırlama getirilmiştir. Bitcoin yazılımının gizli kurucusu olarak bilinen Satoshi Nakamato’nun geliştirdiği bir taktik ile blok ödüllerinde belirli aralıklarla yarılanma yaşanmakta ve ödüller her yarılanma da %50’si kadar eksilmektedir.

Bitcoin yazılımı ile yeni bloklar oluşturmak ve Bitcoin ağının sürdürülebilmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Bitcoin üreten madenciler de hem Bitcoin ağının devamının sağlanması hem de tek kazanan olmak için bu yazılımla birlikte kripto para üretimine katkı sağlamaktadır. Bitcoin madenciliği verilen ödüllerle gerçekleştirilmektedir. Ödül sistemi, madencilerin kar elde etmelerini sağlamak için ağ etkinliğini analiz etmektedir. Böylelikle verileri işlemek için gerekli bilgi işlem gücünün miktarının ayarlanması ile kategorize edilmektedir.

Bitcoin Halving’in Faydası Nedir?

Yeni kripto paraların üretilmesi ile planlanan para arzı bir miktar artmaktadır. Bu olay tek başına enflasyonu arttırmaya ise yol açmamaktadır. Eğer para arzı onu kullanan kişi sayısı kadar artarsa, fiyatlar sabit kalmaktadır. Talep ve arz dengesinde bir dengesizlik olursa deflasyon gerçekleşebilir ve para sahipleri erken bir değer artışı ile sevinç yaşayabilir. Kripto paraların başlangıç aşamasında adil bir şekilde dağıtılması için, sabit orana tekabül eden bu yarılanma sistemi iyi bir formül olarak görülmektedir.

Blok Ödül Yarılanma Sistemi Nedir?

Bitcoin’in yazılımı kurulurken belirlenen blok döngüsü hâlâ devam etmektedir. Bitcoin sisteminde her 10 dakikada 1 blok üretimi gerçekleşiyor. Bu üretilen bloklar Blockhain alanına dahil edilerek sirkülasyon devam ettiriliyor. Bitcoin madenciliği esnasında gerçekleşen bu olay ile Bitcoin transferleri geçmişe yönelik olarak değiştirilmeyecek bir sistemle onaylanıyor. Kısacası Bitcoin’de her bir bloğun bulunması olayı 10 dakikada bir gerçekleşiyor ve bu kurulumundan beri değişmeyen bir özelliği olarak hâlâ böyle üretilmektedir.

Neden 10 dakikada 1 blok üretimi gerçekleşiyor diye merak edenler için bu Bitcoin yazılımı ile veri üretme işlemleri ve denemeleri yaklaşık olarak 10 dakika almaktadır. Ancak 1 dakika içerisinde 3 adet blok bulunabildiği gibi 50 – 60 dakika içerisinde hiç blok bulunamadığı da görülmüştür.

Blockhain Nedir?

Blockhain nedir, ne işe yarar gibi sıklıkla sorulan soruların ana konusu alan Blockhain, Bitcoin piyasasında etkili olan bir sistemdir. Blockhain, bir veri tabanı türü olup sistemi değiştirmeyi, hacklemeyi güç hale getiren bir bilgi kaydetme sistemidir. Blockhain’in amacı ise, dijital bilgilerin kaydedilmesini ve dağıtılmasını gerçekleştirmektir. Bu veri tabanı sistem ile kaydedilen veriler ise düzenlenememektedir. Blockhain teknolojisi nedir diye merak edenler için; bu sistem bir blok zinciridir ve dijital defter görevi görmektedir. Alt yapısındaki teknoloji sayesinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin herhangi bir merkezi güce gereksinim duymadan çalışmasına olanak sağlamaktadır. Her sektörde dikkat çeken Blockhain teknolojisi ile şirketlerde yaşanan yüksek maliyetler, dolandırıcılıklar, hatalı işlemler gibi birçok probleme de çözüm üretilmektedir.

Blok Ödülü Yarılanması (Halving)

3 Ocak 2009 yılında ilk kripto para blok zincirini kuran Satoshi Nakamato, ilk bloğu olan Başlangıç Bloku (Genesis Block)’unu oluşturmuştur. Bu başlangıç bloğu ile birlikte diğer gelecek olan blok zincirleri için adeta bir kaynak ve sıfır noktası yaratmıştır. Bu nedenle bu bloğun adı “Blok 0” olarak tanımlanmaktadır. Bitcoin ağı içerisinde yüklenen veri işlemlerinin kesintisiz olarak devam etmesi ve doğru kaynak olarak ilerlemesi için kripto para madencilerini teşvik edecek bir blok ödülü sunulmaktadır.

Bir Bitcoin bloğunu onaylayan madenci, onayladığı her bloktan kazanç elde etmektedir, ancak bu gelirler yarılanma ile birlikte değişiklik göstermektedir. Başlangıç Bloku’nda blok ödülü 50 Bitcoin olarak üretilmiştir. Fakat bu ödül miktarı kullanılamaz, taşınamaz şekilde üretilmiştir. Bitcoin blok ödülü, blok zinciri ağı içerisinde işlenen her blok için kripto para madencilerine ödül niteliğinde verilen yeni paraları tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Her 10 dakikada 1 blok Bitcoin üretiminin belirli dönemlerde yarı yarıya azalması olayı Blok Ödülü Yarılanması / Bölünmesi yani Bitcoin Halving olarak tanımlanmaktadır. Her 200 Bin Bitcoin bloğu yazıldıktan sonra blok başına verilen ödül miktarı yarı yarıya düşmektedir.

Bitcoin Halving Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Halving, kripto para piyasasında belirli aralıklarla kasıtlı olarak madencilik ödülünün düşürülmesidir. Bu sistemin avantajları ise şunlardır;

  • Kripto paranın geleceğinin inancında olan kişilerin ödüllendirilmesi. Kripto paralar madencilik sistemiyle üretilmektedir ve bu güce inanan kullanıcılar Bitcoin Halving işlemlerinden ilk başlarda etkilenmediği için sonradan bu alana merak salan madencilere göre daha fazla blok ödülü almış olacaklardır.
  • Üretilecek kripto para birim adedinin sınırlandırılması ile sistemin tıkanması önlenecektir. Eğer kripto para birimlerinde uygulanan blok ödüllerinin rakamları ilk gündeki gibi devam etse, tüm kripto paraların adet olarak tükenmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla madenciler de ödül sistemi olmadığı için bu sistemden çekilmeye başlayacaklardır. Madencileri kripto para ağında uzun süre tutabilmek ve üretimi devam ettirebilmek için madenci sayısında artış yaşandıkça, blok ödüllerini düşürmek gerekmektedir.

Bitcoin Halving Kaç Kez Gerçekleşmiştir?

  • İlk Yarılanma – 28 Kasım 2012 – 25 Bitcoin (BTC)
  • İkinci Yarılanma – 9 Temmuz 2016 – 12,5 Bitcoin (BTC)
  • Üçüncü Yarılanma – 11 Mayıs 2020 – 6,25 Bitcoin (BTC)
  • Bitcoin 4. Halving tarihleri ise merakla beklenmektedir.

Blok Ödülü Yarılanması Devam Edecek Mi?

Blok yarılanması ödül sistemi enflasyonu dengelemek ve Bitcoin değerinde bir düşüş yaşanmaması için tasarlanan bir uygulamadır. Bu ödül sisteminde blok yarılanması işlemi sayesinde üretilen her yeni Bitcoin miktarında azalma görülmektedir.

Kişi veya kuruluşa bağlı olmadan merkeziyetsiz yapısı ile kendini idame ettiren kripto para piyasası bu ödül yarılanması ile enflasyon hedefi sıfıra indirgenmek istenmektedir. 

Bitcoin 4. halving ne zaman gerçekleşecek diye ise merakla beklenilmektedir. Yaklaşık olarak 4 yılda bir gerçekleşen Halving olayı hakkında; 2024 yılında Mart ve Haziran aylarında yarılanma yaşanabileceği konusunda ihtimaller görülmektedir.

Bitcoin Halving’in Fiyata Etkisi Nedir?

Bitcoin halving fiyata etkisi ise çok merak edilen bir diğer konudur. Madencilerin üretiminden sonra verilen blok ödülündeki yarılanma sistemi ile Bitcoin fiyatında da olumlu etkiler olduğu söylenmektedir. Fakat, para piyasalarındaki fiyat değişikliklerinin arz ve talebe bağlı olarak değiştiği bilinmektedir.

Bitcoin arzı ise bu kısıtlama ile azalmaktadır. Blok ödülü yarılanmasından sonra kripto paraların halen talep edilmesinin fiyat artışına sebep olduğu düşünülmektedir. Ancak bilinmektedir ki; Bitcoin ve diğer kripto para birimleri fiyatı sadece yarılanma ve talep görmekle bağdaşık olarak değil birçok faktör sebebiyle değişiklik göstermektedir.

Bitcoin Üretimi Ne Zaman Son Bulacak?

Verilere göre şu ana kadar üretilen Bitcoin’ler 19 Milyonu buldu. Satoshi Nakamoto, 21 Milyon Bitcoin üretileceğini belirtmiştir. 2140 yılında bu 21 Milyon Bitcoin’in tamamlanacağı söylense de şu ana kadar ki üretilen Bitcoin’ler ile sona yaklaşılmıştır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde kalan Bitcoin’lerde muhtemelen üretilmiş olacaktır. 200 Bin blok 10 dakikada bir üretildiğine göre matematiksel olarak gelinen noktada yeni üretilen bloklar için ödül verilmeyecektir. Kısacası yeni Bitcoin’ler üretilmeyecektir.