Bitcoin Market Cap’i Bir Gecede Neredeyse 100 Milyar Dolar Arttı!

Bitcoin Market Cap – Son Bitcoin yükselişi, düşüş trendinin bittiği anlamına mı geliyor yoksa büyük bir düşüşten önceki suni bir yükseliş mi?

CoinMarketCap’e göre , Bitcoin’in market cap’i sadece bir gecede 100 milyar dolar arttı. Market Cap’inin artışı günün en yüksek noktasında yüzde 12,5 büyüme izledi.

Hızlı fiyat artışı ve market cap büyümesi çeşitli nedenlerle gerçekleşmiş olabilir , ancak en popüler varsayım, son 32.000 dolarlık fiyat düşüşünden sonra ayıların açtığı yüksek miktardaki kısa vadeli pozisyonlar (Short) nedeniyle oluşan kısa süreli sıkışma olabilir.

Market Cap’inin Artışı ve Yüzde 12,5 Fiyat Artışı, Bitcoin Düşüş Trendinin Bittiği Anlamına Mı Geliyor?

TradingView tarafından sağlanan günlük Bitcoin grafiğine yakından bakarsak , fiyatın şu anda güçlü direnç noktası olan 200 günlük hareketli ortalama (grafikte siyah çizgi) ile eşleşen 38.700 $ değerinde konsolide olduğunu açıkça görebiliriz. Bu genellikle nihai bir eğilim göstergesi olarak kullanılır.

Kaynak: Tradingview

Fiyat, bu hareketli ortalamanın üzerinde kalırsa, yükseliş trendinde hareket ediyor demektir. Bitcoin’in fiyatı bu çizginin altına düşerse, traderlar yüksek düşüş eğilimi hareketi olasılığı nedeniyle genellikle uzun pozisyonlarını kapatacaklardır.

Şu anda piyasa katılımcıları Bitcoin’i hangi yöne hareket ettireceklerini düşünüyor. Fiyat söz konusu çizginin üzerine çıkıp bir süre orada kalırsa Bitcoin’in Mayıs ayında başlayan düşüş trendi sona ermiş sayılacak.

Ek Piyasa İstatistikleri

Ethereum, Cardano ve BNB gibi diğer kripto para birimleri de ortalama %9 fiyat artışıyla yaşadı.

Bitcoin’in hızlı fiyat artışı, her zamanki gibi beklenmedik bir baskınlık artışına yol açmadı. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %47 civarında bulunmakta. Ancak son 24 saatte 35 milyon dolar ile %76 artan Bitcoin işlem hacmi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Son fiyat artışından önceki ortalama hacim, günde 20 milyon dolar civarlarındaydı.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan Mr. Crypto Bot veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.