Bu Hafta Satın Alınacak En İyi 5 Kripto Para

En İyi 5 Kripto Para – Yatırımcılar satın almak için en iyi kripto parayı aramasından dolayı kripto piyasası geçen yıl çok ilgi topladı. İlgi çekici kısmı, daha geleneksel yatırım araçlarına kıyasla kripto varlıklarından büyük getiriler elde edilmesi oldu. Bu makale, büyüme potansiyeli açısından satın alınabilecek en iyi beş kripto parayı konu almaktadır.

Bitcoin (BTC)

Kaynak: Tradingview

Kripto paraların yıldızı Bitcoin, bu Ağustos ayında satın alınacak en iyi kripto para için bir numaralı seçimimiz. Bunun nedeni, önde gelen dijital varlığın haftalık olarak rekorlar kırmasıdır. Bitcoin, iki taraf arasındaki işlemleri onaylamak için herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan, merkezi olmayan bir şekilde değerin güvenilir bir şekilde transferini sağlar.

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’in sunduğu değeri görmesiyle birlikte, birçoğu deflasyonist eğilimleri göz önüne alındığında, onu altının dijital eşdeğeri olarak adlandırdı. Kripto varlık, 2017’deki kripto patlamasında 20 bin dolara yükseldiğinde ilgi odağı oldu. İki yıllık bir aradan sonra 20.000 dolarlık fiyatına tekrar yükseldikten sonra 2020’de hızlı yükseliş trendini sürdürdü.

Bu yıl Bitcoin önceki rekorunu ekarte etti. Bitcoin, Nisan ayında 65.000 dolara ulaştı. Bu, piyasa değerinin 1 trilyon dolardan daha fazla bir değere erişmesi demektir. Gelişmekte olan sektör Mayıs ortasında 2,5 trilyon dolara ulaştığında kripto alanını daha fazla ilgi odağı haline getirdi.

Ancak, sanal para birimi hiç bir zaman sorunsuz olmadı. Mayıs ayının ortalarında, ayılar, Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısını ve Tesla’nın BTC ödemelerini reddettiğini bildiren raporların ardından piyasayı ele geçirdi. Bunlar Bitcoin fiyatının %50 düşmesine neden oldu. En düşük seviyeyi, 42.000 dolara yükselmeden önce üç ayın en düşük seviyesi olan 29.600 dolara düştüğünde Temmuz ayında gördük.

BTC 39.200 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %7.58 düşüş yaşadı. Ancak, önceki haftaya göre %1,59’luk bir artış söz konusu. Mücadelelerine rağmen, Bitcoin hala hızlı büyüyen ve alanında en popüler kripto para birimidir.

Ethereum (Ether)

Kaynak: Tradingview

Ethereum ağı, çığır açan blockchain teknolojisinde Bitcoin’in doğrudan öncüsüdür. 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, blockchain’de merkezi olmayan uygulamalara (dApps) izin veriyor. Bu, geleneksel finans sisteminin yerini almayı amaçlayan merkezi olmayan finansmanın (DeFi) büyümesine yol açmıştır.

Ethereum’un DeFi alt sektöründe artan önemi, onu bu hafta satın alınacak en iyi kripto paralardan biri yapıyor. DeFi, bir yıldan daha kısa bir süre önce öne çıkmaya başladı, ancak DeFi Pulse’a göre o zamandan beri %58 artarak 20 milyar dolardan 71.12 milyar dolara yükseldi .

Ethereum ağı, DeFi için en uygun platformdur ve önde gelen dapps platformlarının çoğu bu blok zincirinde bulunur. Şimdiye kadar, 200’den fazla üst düzey dapp oluşturulmuştur.
DeFi’nin önümüzdeki yıllarda kabul edilen bir norm haline gelmesi beklenirken, Ethereum’un konumunun büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Fiyat açısından, Ethereum’un Etheri (ETH) de dikkate değer bir yıl geçirdi. Bugüne kadar %500’den fazla arttı ve Nisan ortasında 4.350$’a yükseldi. Değeri diğer kripto varlıkları ile yarıya inmiş olsa da, Ether hala %19 pazar kontrolü ile en değerli beş kripto parasından biri.

Şu anda Ether, günlük grafikte %0,60 artışla 2.589.80 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta uzun bir yol kat etti ve %10.71 arttı. Dijital varlık, 20 günlük hareketli ortalamanın (MA) üzerinde 2.162.53 dolardan işlem görüyor ve bu da yükseliş eğilimini gösteriyor. Göreceli güç endeksi (RSI) de bunu doğruluyor ve şu anda 70.90’da, yani aşırı satım bölgesinde.

Chainlink (LINK)

Kaynak: Tradingview

Chainlink, blockchain platformlarının veri almasını sağlamak için ortaya çıkmıştır. 2017 yılında kurulan Chainlink, akıllı sözleşmelerin merkezi olmayan oracle ağı aracılığıyla veri toplamasına yardımcı olan bir soyutlama katmanıdır. Bu şekilde blok zincirleri, harici veri beslemeleri, olaylar ve ödeme yöntemleri ile etkileşime girebilir ve dijital sözleşmeleri uygulamak için akıllı sözleşmelerin kullandığı zincir dışı bilgileri sağlayabilir.

Açık kaynaklı bir topluluk tarafından işletilen Chainlink, blok zincirlerinin karşılaştığı tekil zorluğu çözmeyi amaçlamaktadır.
Chainlink, en umut verici kriptolardan biridir ve gelişen blok zinciri ekosistemindeki birçok uzman ve kuruluştan büyük ilgi görmüştür.

Merkezi olmayan bir ekosistem olan Chainlink, veri toplama için gereken kritik veri altyapısını çalıştırarak kullanıcıları düğüm operatörleri olmaya teşvik ediyor. Aave, Synthetix ve Yearn Finance gibi DeFi’ye yönelik protokoller, Oracle ağının bilinen kullanıcılarıdır.
Chainlink’in yerel tokenı LINK de rahat bir nefes aldı ve bazı yükseliş rüzgarlarını yakaladı. LINK şu anda, yükseliş eğiliminde ve 20 günlük 17.489 $ MA’nın üzerinde işlem görüyor.

Solana (SOL)

Kaynak: Tradingview

Kripto piyasasında ‘Ethereum katili’ olarak bilinen Solana , bu ay satın alınacak en iyi kripto paralardan biri.

Solana, hisse kanıtı (PoS) protokolünü kullanmanın geleneksel yolunu kullanmak yerine, onu diğer tüm blok zinciri platformlarından benzersiz kılan yenilikçi bir geçmiş kanıtı (PoH) zamanlama mekanizmasını birleştirir. Blockchain platformu aynı zamanda Ethereum gibi kendi ağında DeFi çözümlerinin geliştirilmesine de olanak sağlıyor.

Solana blok zinciri saniyede 50.000 – 65.000 arasında işlem (TPS) yapar. Bu aynı zamanda kullanıcılar için maliyetleri düşürür ve Solana, daha hızlı işlem çıktısı nedeniyle giderek daha fazla kripto platformunu kendine çekmeye başladı.

Solana ağı, aynı zamanda, blok zincirinde depolanan dijital koleksiyonlar olan, değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) için bir sığınak haline geliyor. Solana’nın SOL tokenı, bu yıl en iyi performans gösteren kripto tokenlarından biri haline geldi. Düşüşten önce 18 Mayıs’ta 58.90 dolara ulaşmıştı.

Şimdi, bir kez daha yükseliş sinyalleri veriyor ve 33.698$’dan işlem görüyor. Bir haftalık yükseliş serisini sürdürmeye devam ediyor.
Solana blok zinciri artık kripto alanındaki en çok konuşulan dapps platformlarından biri. Power Ledger ve Neon Labs gibi Ethereum tabanlı protokoller yakın zamanda Solana ekosistemine taşınmıştı.

UniSwap (UNI)

Kaynak: Tradingview

UniSwap, en iyi otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcıdır (AMM) ve DeFi alt sektöründe artan önemi göz önüne alındığında, satın alınacak en iyi kripto paralardan biridir. Ethereum ağına dayanan UniSwap, kullanıcıların tokenize edilmiş varlıkları kolayca ve piyasadaki en iyi fiyatlarla takas etmelerini sağlar.

Merkezi olmayan bir kripto borsası olduğu göz önüne alındığında, UniSwap herhangi bir kayıt veya müşterini tanı (KYC) protokolü gözlemlenmediği için geniş kullanıcı yelpazesine hitap ediyor. Kullanıcılar için en iyi destinasyondur ve günlük işlem hacminde 1 milyar dolar civarındadır.

ERC-20 tokenlarının sorunsuz takasını sağlar ve kullanıcıların UNI tokenı ile likidite sağlamasına olanak tanır.

UNI, 3 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.92$’a (ATH) yükselerek harika bir yıl geçirdi. Ancak, son yedi günde sadece %14,13 arttı.
UniSwap platformu yakın zaman önce konsantre likidite ve çoklu ücret yapıları sunan v.3 platformunu piyasaya sürdü.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan Mr. Crypto Bot veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.