Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut Madenciliği – Temel düzeyde, bulut madenciliği, kiralanmış bulut bilgi işlem gücünü kullanarak Bitcoin gibi bir kripto para biriminin madenciliğe yönelik bir mekanizmadır.

Kiralanan gücü kullanmak, madencilerin donanımıyla ilgili yazılımı kurması ve doğrudan çalıştırması gerekmediği anlamına gelir.

Bulut madenciliği şirketleri, kullanıcıların bir hesap açmasına ve temel bir ücret karşılığında kripto para birimi madenciliği sürecine uzaktan katılmasına izin verir.

Bu model, bulut yoluyla yapılan madenciliğin ekipman bakımı veya doğrudan enerji maliyetleri gibi belirli giriş engellerini azaltması nedeniyle madenciliği dünya çapında daha geniş bir insan grubu için erişilebilir kılar.

Bu nedenle, bulut madencileri, kullanıcıların her birinin belirli bir miktarda hash gücü (Bilgisayarınızın veya donanımınızın farklı hash algoritmalarını çalıştırmak ve çözmek için kullandığı güç) satın aldığı ve kiralanan hash gücü miktarıyla orantılı olarak kârdan orantılı bir pay sahibi olduğu madencilik havuzu olarak adlandırılır.

Bulut Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bulut madenciliği sanal olarak gerçekleşir. Bu, temel olarak madencilik için kullanılan donanımın fiziksel olarak sizin yerinizde bulunmadığı, ancak internet üzerinden uzaktan erişildiği anlamına gelir. Donanımların çoğu, özellikle Bitcoin ve diğer popüler kripto paraların madenciliği için artık özel veri merkezlerinde bulunuyor. Amaç, esasen karmaşık matematiksel denklemleri çözerek işlemleri kolaylaştırmak veya yeni coin blokları oluşturmaktır.

Bu nedenle bulut bilişim, işleme, sunucu kapasitesi, veri tabanı hizmetleri, yazılım ve dosya depolama gibi bilgi işlem hizmetlerine bulut aracılığıyla erişildiği en hızlı büyüyen teknoloji trendlerinden biridir.

Kripto para modeli temel olarak, işlemlerin doğrulandığı ve blok zinciri olarak bilinen halka açık deftere eklendiği süreç olan madenciliğe dayanır.

Buna ek olarak, kripto para birimi ekosistemine yeni coinlerin serbest bırakıldığı süreçtir.

Madenciliği bulut bilişim ile birleştirerek, Bitcoin madenciliği ile ilgili çeşitli olasılıklar, uzakta bulunan ve mutlaka ileri teknolojik bilgiye sahip olmayabilecek kişiler için erişilebilir hale getirilir.

Bulut Madenciliği Modelleri

Barındırılan madencilik, müşterinin bir madenci tesisinde depolanan madencilik donanımını satın aldığı veya kiraladığı en popüler bulut madenciliği modelidir.

Bu modeli kullanarak, müşteriler kripto para birimleri üzerinde doğrudan kontrole sahip olurlar ve madenci, ekipmanın bakımından ve performansını sağlamasını sağlamaktan sorumlu olmaya devam eder.

Ayrıca, bu modeli kullanan ölçek ekonomileri, elektrik ve depolamayı içeren madencilikle ilişkili yüksek maliyetlerin çeşitli kullanıcılar için daha yönetilebilir hale geldiği anlamına gelir. Bununla birlikte, bu tür madencilik önemli miktarda ön maliyet gerektirir.

Bulut madenciliği için kullanılan başka bir model, bir kripto para biriminin üretilmesi veya kullanılmasıyla ilişkili bilgi işlem gücü olan kiralık hash gücüdür.

Bu modeli kullanarak, hash gücü bir madencilik sisteminden kiralanır ve müşteriler bu sistemlerin yaptığı kripto para madenciliğinden elde ettiği toplam kardan pay alır.

Kiralık hash gücü, özellikle madencilik altcoinleri için popüler hale geldi ve süreç, bir kişinin web sitesi aracılığıyla bir bulut madenciliği şirketinde hesap açmasını gerektirmektedir.

Bulut madenciliği, donanıma daha az yatırım ve devam eden genel masraflar gibi birçok önemli avantaj için popüler hale gelirken, bazı dezavantajlar da var.

Birincisi, model bazı endüstri dolandırıcılıklarına karşı hassastır ve ayrıca azalan kar olasılığı da vardır.

Bulut Madenciliği İçin En İyi Şirketler Hangileridir?

Bulut madenciliğine geçmeden önce, traderlar, son derece yüksek riskli spekülatif bir yatırım olduğu için bu tür madenciliğin içerdiği büyük riski anlamalıdır. Sadece madencilik süreci nedeniyle değil, onu çevreleyen çeşitli faktörler de vardır.

Başarı garanti edilemez ve her zaman madencilerin önemli kayıplara uğrama riski vardır. Madencilerin kaydolmaya karar vermeden önce bir madencilik şirketini ayrıntılı olarak değerlendirmeleri, incelemeleri ve kullanıcı deneyimlerini okuması gerekmektedir.

En iyi bulut madenciliği şirketlerinden bazıları şunlardır:

  • Bitcoin Pool
  • Hashest
  • Hashflare
  • Hasing24
  • EoBot

Bulut Madenciliğinin Avantajları ve Dezavantajları

Anında Madenciliğe Başlama İmkanı

Gigahash(GH), madencilikteki işlemci gücü için kullanılan bir ölçü birimidir. Bununla donanımların güç kapasitesi tanımlanır.

Madenciler yalnızca GH satın almakla yükümlüdür. Donanım için sermaye toplamak, çevrimiçi sipariş vermek ve gönderilmesini beklemek yerine madenciliğe başlayabilirler.

Ayrıca, hatalı donanımla uğraşmayı, onu tamir ettirmeyi veya değiştirmeyi ve yeni donanım kurmanın sıkıcı zorluklarını da ortadan kaldırır.

Donanım Arızası Riski Yoktur

Veri merkezi veya madencilik şirketi, abone olan madencilere ihtiyaç duydukları donanımı sağlamaktan sorumlu kuruluştur. Bu, iyi çalışır durumda olmalı ve donanımın arızalanması veya bakım yapılması durumunda maliyeti şirket üstlenir. Şirket ayrıca, ödemeye ek olarak madenciye garantili çalışma süresi sağlamaktan ve yapılandırmaktan da sorumludur.

Gürültü, Isı veya Alanla İlgili Sorunlar Yoktur

Gelişmiş makineler, sırf boyutlarıyla bağlantılı olarak ürettikleri ısı ve gürültü nedeniyle ev kullanımı için uygun değildir.

Elektrik Ücretine Zam Yoktur

Madencilik için gereken önemli güç nedeniyle, çok fazla elektrik tüketir ve daha sonra faturalardan madenciler sorumludur. Bununla birlikte, bulut madenciliği yapıldığında, şirket bu maliyetlerden sorumludur ve genellikle bulundukları yere veya toplu fiyatlandırmaya göre elektrikte indirim alırlar.

Bulut Madenciliğinin Dezavantajları

Dolandırıcılık Riski

Bu tür bir işin doğası gereği, bulut madenciliği endüstrisi dolandırıcılıklarla doludur ve düzenleme eksikliği nedeniyle insanlar işler ters gittiğinde herhangi bir yedek olmadan şirketlere güvenmek zorundadır.

Daha Düşük Kar

Madencilikle ilgili kar marjı zaten düşüktür ve bulut madenciliğinin söz konusu olduğu yerlerde, bulut madenciliğinin getirdiği tüm kolaylıklar için ödeme yapılır, bu da zaten düşük olan kar marjını daha da azaltacaktır.

Kontrol Eksikliği

Madencilere hash güçleri üzerinde kontrol sağlamayan çok sayıda bulut madenciliği şirketi vardır. Bu madencilik şirketlerinden bazılarının, madencilerin kendi seçimleri olmaksızın yerleştirildikleri kendi madencilik havuzları da mevcuttur.

Bulut Madenciliği Karlı Mı?

Karlılık, madencinin yaptığı bulut madenciliği türüne göre değişir, ancak çoğu durumda cevap genellikle “hayır”dır. Bu yöntemler genellikle madencilikte geçmişi olmayanlar veya geleneksel olarak madenciliğe gerçek çaba ve sermaye koymadan sadece hızlı kar elde etmek isteyenler tarafından kullanılır.

Bununla birlikte, ne yaptıklarını bilen ve yaptıkları işe gerçek yatırımın yanı sıra duygusal ve zihinsel olarak yeterli yatırımı olan çok sayıda kişi vardır. Fırsat gördüklerinde, GH satın alırlar ve yapabildikleri yerde kar ederler.

Bulut madenciliği yoluyla önemli miktarda kar elde edenler de var, ancak bu nadiren olmaktadır.

Ne yazık ki, yeni bulut madenciliği sözleşmeleri başlatan, GH’ler satın alan, bu şekilde madenciliğe önemli miktarda para yatıran ve fiyatına ek olarak sözleşmenin maliyeti nedeniyle iyi bir yatırım getirisi alamayan çok fazla insan var.

Sadece Bitcoin madenciliği değil, madencilik, bulut madenciliğini çalıştırmanın maliyeti, aslında çıkarılan Bitcoin miktarından daha fazla olduğu anda karsız hale gelir ve bu nedenle, madenciliği denemekten ziyade sadece Bitcoin satın almak ve takas etmek daha verimli olacaktır.

Madenciliğin uzun vadeli düşünüldüğünde karlılığı hesaplamak, algoritmaların söz konusu olduğu madencilikte zorluğun arttığı ve hash hızının genişlemeye ve daralmaya devam ettiği düşünüldüğünde oldukça zorlaşıyor. Hash oranı, bu kripto para birimlerinin karlılığına ve piyasa fiyatına göre büyüme ve küçülme eğilimindedir.

Sonuç

Hizmetin özü, bir üçüncü tarafın madencilik ekipmanına ev sahipliği yapması ve ekipmanla ilişkili ödüllere ulaşım sağlamasıdır.

Bulut madenciliğinin birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Birincisi, kullanıcının dolandırıcılık ve dolandırıcılıklarla dolu bir alanda bulut sağlayıcısına güvenmesi gerekir. Kullanıcı, ekipmanın veya nasıl kullanıldığının kontrolünü sağlayamaz.

Avantajları, elbette, evinizi bilgisayar ekipmanıyla doldurmak zorunda olmamak, gürültü, ısı, güç tüketimi ve madencilik ekipmanının bakımı vb. ile uğraşmak zorunda olmamaktır. Esasen, işi dışarıdan temin edersiniz.

Bulut madenciliğinde, temel olarak bir madencilik işlemlerinin bir kısmını finanse edersiniz ve gerisini bulut madencileri yapar. Aslında, bu durumda bir yatırımcı olmuş olursunuz.

Bu hizmetlerin büyük bir avantajı, satın alınacak veya yönetilecek ekipman olmaması, ekipman için yer bulmak zorunda olmamak, ekipmanların gürültüsünün olmaması ve başımıza dert açan ısınma problemlerinin olmamasıdır.

Bununla birlikte, bulut madenciliği de biraz riskli olabilir. Birçoğu, sözleşmede belirtilen süreler boyunca karlı değildir ve bu hizmetlerin alıcılarının, bazı durumlarda, uzun vadede para kaybetmesine sebep olabilir.

Kullanıcılar için, madencilik sözleşmelerindeki kar oranı, madenciliğini yaptığı kripto para birimini satın almaktan daha iyi olabilir. (Bu, elbette, havuz ve solo madencilik için de geçerlidir.)

Ayrıca havuz madenciliği ile bulut madenciliği arasında örtüşme olduğunu unutmayın. Bazı havuzlar sadece hash gücünüzü kullanmakla kalmaz, aynı zamanda size hash gücü de satar.

Aslında, işlemcilerinizi havuzun düğümüne bağlıyorsunuz, ancak daha sonra sizin için yönetecekleri daha fazla bilgi işlem gücü satın almak için havuza nakit sağlıyorsunuz.

Bulut madenciliğinin donanım üreticileriyle kurduğu bazı büyük ortaklıklar ve şirketin büyük çaplı alımları sayesinde, kullandığı teknolojiyi daha iyi fiyatlara alabilmektedir.

Bu, şirketin donanımı piyasa fiyatından daha ucuza satın aldığı anlamına gelir. Bakım maliyetleri göz önüne alındığında da büyük ölçüde şirketin maliyet azaltmasına yardımcı olur.

Bu amaçla, bu şirketlerin dünya çapında birkaç madencilik çiftliği var ve her yer iki önemli kriteri yerine getirmek için seçilir; ucuz elektrik temini ve soğutmaya çok az ihtiyaç olan veya hiç gerek olmayan yerler.

Kendi madencilik sisteminizi satın almanın ve kurmanın pek çok güzelliği var ve birçok kişi bu yolu tercih etmektedir.

Ancak madencilik kuleleri kurmak, yetenekli teknisyenler, zor komplikasyonları çözebilen ve genellikle karmaşık bir yapıyı sürdürmenin zorluğuna katlanabilen kişiler içindir.

Bulut madenciliği, herhangi bir madencilik ekipmanı bulundurmadan kripto para madenciliğinin avantajlarından yararlanmak isteyenler içindir. Çoğu insan için bunlar yanıltıcı, gereksiz zorluklardır ama bazılarına göre Bulut Madenciliği çözümü tam olarak onlara yöneliktir.

Hesaplarına göre kendi başlarına daha ucuza madencilik yapabileceklerini düşünen pek çok kişi olsa da, genellikle yukarıda listelenen maliyetlerden bir veya daha fazlasını hesaba katmayı unuturlar.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan Mr. Crypto Bot veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.