Elon Musk “The B Wold” Konferansı Detayları

Elon Musk, Jack Dorsey konuşmasında SpaceX’in Bitcoin’e ve Ethereum’a sahip olduğunu söyledi.

Geçen ay bir Twitter tartışmasından sonra, Twitter ile Square kurucusu Jack Dorsey ve Tesla ile SpaceX kurucusu Elon Musk, Bitcoin’in esasını tartışmak için The B Word konferansında sahne aldı.

Elon Musk

Elon Musk, bugün Twitter CEO’su Jack Dorsey ile yaptığı görüşmede hem Tesla hem de SpaceX’in Bitcoin’e sahip olduğunu doğruladı.

Açılış konuşmasında Elon Musk, iş kanıtı (PoW) kavramlarına yönelik şüpheciliğine rağmen nihayetinde Bitcoin ve kripto para birimlerinin destekçisi olduğunu söyledi. Sahip olduğu tek halka açık hissenin Tesla olduğunu, ancak kripto portföyünde Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin olduğunu söyledi. 

Özel varlıklarına ek olarak, SpaceX’in de Bitcoin sahibi olduğunu doğruladı. Bu yılın başlarında elektrikli araç firması Tesla’nın bilançosuna 1,5 milyar dolarlık BTC eklediğinde manşetlere çıktı. SpaceX özel olduğu için, uzay araştırma teknolojisi firmasının varlıklarının bir kısmının kriptoda olduğu daha önce bilinmiyordu. 

Elon Musk, SpaceX’in ne kadar Bitcoin’e sahip olduğunu açıklamadı.

SpaceX

Elon Musk’ın konuşmasından bazı kesitler;

“Bitcoin son derece ilkeli. Cehennem kadar garip ve sürekli gelişiyor. Bana çocukluğumdaki interneti hatırlatıyor. Bitcoin sahibiyim. Kişisel olarak BTC, ETH, DOGE tutuyorum” dedi.

“Genel olarak Bitcoin destekçisiyim. Devletlerin Bitcoin’e karşı müdahaleleri bir hatadır. Bitcoin sahibiyim. Tesle ve SpaceX de Bitcoin sahibidir” sözlerini ekledi.

Bitcoin’in düşüşü ile alakalı ise; Bitcoin’in değeri düşerse ben de para kaybederim. Pump yaparım ama dump yapmam.” dedi ve ekledi; Kripto ile dalga geçmek için başlattığımız Dogecoin’in, 1 numaralı coin olması çok büyük bir ironi olur. dedi.

Tesla

Moderatörün, enerji konusu ve Tesla’nın tekrardan Bitcoin kabul edip etmeyeceğini sorduğunda ise; “Tekrar Bitcoin ile ödeme almaya başlayacağız. Sadece yenilenebilir enerji kullanımının biraz daha artmasını bekliyoruz.” şeklinde cevapladı.

Ek olarak; “Tesla alımından sonra Bitcoin değeri ve kullanımı arttı. Enerji konusunu kendi şirketlerimden sürekli izliyorum. Yakın zamanda yenilenebilir enerji miktarınızı arttırmazsanız, kömür kullanmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle açıklama yaptım. Satıyorum demedim!” dedi.

The B World Canlı Yayın

Elon Musk sözlerine şu şekilde devam etti; Tesla hata yapmıyor değil ama hem çevreye hem de insanlara fayda sağlamak için çabalıyoruz. Jeotermal ve solar enerji kullanılması için çabalıyoruz. O yüzden Tesla’nın an itibariyle halihazırdaki madenciliği savunması zor. Bitcoin madencileri bilinçli bir çaba içerisinde olduğu sürece yenilenebilir enerjiye yöneliyorsa Tesla bunu destekleyebilir.

Cathie Wood ise şu cümleleri kurdu; “Eminim Bitcoin madenciliği halihazırdaki altın madenciliğinin zararlarından çok daha düşük. Sosyal anlamda Bitcoin inovasyon yaratıyor, hayat kurtarıyor, ödeme zorluklarını aşıyor.” ve ekledi “İnsanlar şu anda %30’a varan komisyonlar ödüyor. Üç haneli enflasyonun altında eziliyorlar. Bitcoin’in buna çözüm olacağını düşünüyorum.

Cathie Wood

Elon Musk konuşma sırasında bir tavsiye verdi; “Kripto para borsalaronda Hodl yapmak oldukça mantıksız. Kripto para soğuk cüzdanlarını kullanın. O borsanın batması bütün paranızı kaybetmenize yol açacaktır. Private key vermeyen borsalara güvenmeyin. Paranızı soğuk cüzdanlarda tutun, soğuk cüzdanlar en güvenli araçtır.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Elon Musk, Merkeziyetsiz finans (DeFi) hayranı olduğunu söyledi.

Elon Musk; Twitter reklamlarının kripto para ile ödenmesine ne diyorsun?

Twitter kurucusu Jack Dorsey; “Hedefimiz merkezi olmayan bir sosyal medya protokolüdür. Kullanıcıların, tercih ettikleri ödeme yöntemini dahil etmek isteriz. İlerleyen zamanlarda Twitter’da Bitcoin ile satın alınabilen ve ödemesi yapılabilen reklamlar görebilirsiniz.