En kullanışlı Formasyonlar

En kullanışlı Formasyonlar

En kullanışlı Formasyonlar – GRAFİK FORMASYONU NEDİR? EN ÇOK KULLANILAN ÇEŞİTLERİ HANGİSİDİR?

En kullanışlı Formasyonlar – Öncelikle bir piyasada temelde bulunan 3 adet durumdan birini görürüz. Bu durumlara trend de denir. Bu trendlerin isimleri: Yükseliş trendi, düşüş trendi ve konsolidasyon. Grafik formasyonuna gelirsek; bir piyasa üzerinde inceleme yaptığımızı düşünelim ve yukarda saydığımız 3 trende bakılmaksızın, o anki piyasanın fiyat hareketleri genellikle grafikte yinelenen kalıplarda görülür. Buna tanıma ise grafik formasyonu denir. Bu formasyonalar yatırımcılar için çok önemlidir. Formasyonlara bakarak üstünde işlem yapılmak istenen piyasanın geleceğine dair fikir edinebilir ve bu sayede yatırımlarını doğru yerlerde kullanabilirler. Bu piyasa tahminlerini elde etmek yatırımcıları izlemekle aynıdır. Yatırımcıların piyasadaki işlemleri piyasaya haliyle yansıyor ve grafik formasyonları işte bu noktada kilit seviyedir diyebiliriz. Çünkü mum verilerinin hareketlerine göre piyasanın durumu açıktır. Yatırımcıların hangi kısımda işlem yaptığını mum grafikleri de belirttiği için bizim de hangi durumlarda piyasaya girebileceğimize dair bilgi sağlıyor. Peki bu piyasadaki en önemli formasyonlar nelerdir. Maddeler halinde yazmak gerekirse en önemli formasyonlar:

 1. İkili tepe (The double top)  Formasyonu
 2. Kupa Kulp (The cup and handle) Formasyonu
 3. Baş ve Omuzlar (The head and shoulders) Formasyonu
 4. Süpernova Formasyonu
 5. Üçgen (The triangle) Formasyonu
  • Simetrik Üçgen Formasyonu
  • Yükselen Üçgen Formasyonu
  • Azalan Üçgen Formasyonu
 6. Bayrak (The flag) Formasyonu
 7. Richard Wyckoff Formasyonu
 8. Takoz Formasyonu
 9. Çanak Formasyonu

Bu formasyonların ne anlama geldiklerini, nerede görüldüğünü anlamaya çalışalım…

1.İkili Tepe (The Double Top) Formasyonu

İkili Tepe (The Double Top) Formasyonu

Bu kısımda görüldüğü üzere piyasa yükselme eğilimine girmiş fakat belirlenen noktayı kıramamış ve geri düşüş yaşamış. Daha sonra ikinci bir defa aynı fiyat seviyesini kırmayı denemiş. Daha sonra tekrar düşüş yaşamış. Resimde de görüldüğü iki şekilde tepe oluşturmuş. Bu formasyona ikili tepe deme nedenimiz de bu yüzdendir. Piyasa iki defa aynı tepe noktasını kıramadığı için bu formasyon bize piyasanın düşüş trendine gireceğini gösterebilir. Ama bu yine de geçici bir düşüncedir. Burada piyasanın düşüş trendine geçmesini ya da fiyatın belirli bir aralıkta işlem görmesini bekleyebilirsiniz.

2. Kupa Kulp (The Cup And Handle) Formasyonu

Kupa Kulp (The Cup And Handle) Formasyonu

Bu formasyonu piyasa da yakaladığınız zaman size yüksek bir kazancın habercisi olabileceğini unutmayın. Bu formasyon şekli uzun vadeli düşüş trendlerinde karşınıza çıkabilir. Şekilde görüldüğü gibi piyasa aşağı yönlü hareket etmiş ve daha sonra sabit bir şekilde sakince ilerlermiş bu kısımlarda yatırımcılar düşük fiyattan hisse almaya başlıyor diyebiliriz. Daha sonra hemen hemen sabit gibi devam eden grafik anlık yükselişe geçiyor bu sayede kupa şeklini alıyor. Daha sonra kulp kısmı üst trende geçiyor mu diye bir kontrol testi gerçekleşir ve biraz geri çekilme yaşanır. Daha sonra yatırımcılar kupa kulpun üst direnci geçtiği seviyede hisse almaya başlar ve fiyat hızlı bir şekilde yükselişe geçer.

3.Baş ve Omuzlar (The Head And Shoulders) Formasyonu

Baş ve Omuzlar (The Head And Shoulders) Formasyonu

Yan taraftaki resimde görüldüğü gibi piyasa fiyatı uzun bir yükseliş trendi göstermiş daha sonra bir düşüş yaşamış. Daha sonra tekrar bir önceki direnci kırarak yükselmiş sonrasında tekrar düşüş yaşamış ve tekrar yükseliş yaşamış. İşte bu formasyona baş ve omuzlar denmesinin sebebi aldığı şekildir. Peki bu formasyonda yatırımcılar hangi taktikleri izleyebilirler? Öncelikle iki omuzun en düşük kısımlarını çizgiyle birbirine bağlayalım çizgi hafif yukarı doğru meyil almış ise bu yatırımcılar için short (kısa) pozisyonuna girmenin uygun olabileceğini ifade edebilir. Fiyatların en sağdaki omuzun çizgi kısmını aşıyorsa yatırımcılar long (uzun) pozisyona girebilirler. Omuz kırmızı çizgisi dümdüz ya da aşağıya doğru meyil almış ise yatırımcılar yine short (kısa) pozisyona girebilirler. Eğer piyasa fiyatı boyun çizgisinin altına ya da en son geri çekilme seviyesinin altına düşerse “kırılma” meydana gelir kırılma ise bundan sonra fiyatların muhtemelen daha düşük seviyeye gelmesini ifade eder.

4. Süpernova Formasyonu

Süpernova Formasyonu

Süpernova formasyonu çıkış sebebi bir coin veya hisse hype’landığı (gazlandığı) zaman ortaya çıkar. Bu durum genellikle az bilinen coin veya hisselerde yaşanabilir. Eğer bir yatırımcı yükseliş trendini yakalarsa sonuçları güzel olabilir. Ama genellikle bu gibi hype’lamalarda yatırımcıları hayal kırıklığına uğradığı zaman aşırı bir düşüş de yaşanabilir.

5.Üçgen (The Triangle) Formasyonu

Üçgen (The Triangle) Formasyonu

Üçgen formasyonu piyasalarda en çok rastlanılan formasyon türüdür. İki trend çizginin farklı yerlerden hareket ederek bir noktada birleşmesiyle oluşurlar. Bu formasyonun üç farklı türü vardır.

Bunlara değinelim.

A. Simetrik Üçgen Formasyonu

Simetrik Üçgen Formasyonu

Bu simetrik formasyonunda üst çizgi aşağı yönlü ve alt çizgi de yukarı yönlüdür. Burada genellikle piyasada bir duraksama olarak kabul edilebilir. Daha sonraki piyasa yönünü beklemek ve ona göre hareket edilebilir.

B. Yükselen Üçgen Formasyonu

Yükselen Üçgen Formasyonu

Bu üçgen formasyonunda üst çizgi yatay, alt çizgi ise yukarı yönlü bir hareket kazanmıştır. Bu üçgen formasyonu bir boğa piyasasının sinyali vermiş olma durumu vardır. Üçgen çıkışında piyasanın yukarı yönlü olup olmadığını piyasanın yükselişine göre bakılabilir.

C. Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan üçgen formasyonunda görüldüğü gibi üst çizgi aşağı taraflı ve alt çizgi ise yatay şeklindedir. Bu formasyonda piyasada satışların etkin olduğunun göstergesi olabilir. Aşağı yönlü olup olmadığı test edilebilir.

6.Bayrak (The Flag) Formasyonu

Bayrak formasyonu iki şekilde gözlemlenebilir.

A. Yükselen Flag (bayrak) Formasyonu

Yükselen Bayrak Formasyonu

Yükselen bayrak da durumu şunun gibi özetlenir. Piyasada o anki varlık hızlı bir büyüme sağlıyor fakat daha sonra fiyat durur ve geri çekilme eğilimi gösterir. Bu durumda fiyat aşağıya ya da yukarıya doğru hareket sağlayabilir. Bu pozisyon şu şekilde de yorumlanır. Bu durum yaşanması halinde kısa bir süreden sonra trendinin koruyacağını da tahmin edilebiliyor.

B. Alçalan Flag (bayrak) formasyonu

Alçalan Bayrak Formasyonu

Alçalan bayrak formasyonunda da aynı kurallar geçerlidir. Ama bu kısımda piyasanın tersi yönünde yorumlanır. O anki piyasa varlığı alçalış trendini sürdürürken bir durgunluk yaşayıp tersi yönde hareketine başlar. Daha sonra aşağıya veya yukarı yönlü hareket etme durumu vardır.

7.  Richard Wyckoff formasyonu

Wyckoff Formasyonu

Bu formasyon Richard Wyckoff tarafından keşfedilmiştir. Burada fiyat açısından önemli yükseliş ve düşüş noktası karakterize edilir. Daha sonra piyasada geri çekilme görülür. Daha sonra ise önceki düşüş ve yüksek fiyatları yeniden düşmeden önce test eder.

8. Takoz Formasyonu Takoz formasyonu

Üçgen formasyonlara şekil bakımından benzerdir. Aralarındaki şekilsel fark ise iki kırmızı çizgi birleşmeden bir dar boğaz oluşturmasıdır. Bu da fiyatın daha az genişlikte hareket ettiğini ve sıkışmayı meyil ettiğini gösterir. Yükselen ve alçalan takozlar vardır.

A. Alçalan takoz formasyonu

Alçalan Takoz Formasyonu

Alçalan takoz formasyonları piyasa için artış trendi olabileceği ifade edebilirler. Alçalan takozda düşüş trendi yaşanır ve sonrasında ise güçlü bir yükseliş trendine girebilir.

B. Yükselen Takoz Formasyonu

Yükselen Takoz Formasyonu

Yükselen takoz formasyonu alçalan formasyona göre tersi bir durum söz konusudur. Yükselen takoz ileride alçalış trendinin habercisi olabilir. Burada görüldüğü gibi yükseliş trendine girmiş daha sonrası ise bu düşüş trendi olabilir.

9. Çanak Formasyonu

Çanak Formasyonu

Çanak formasyonunda yükselen trendin ardından gelen satışlar sonrasında yatay bir şekilde düşüş trendi olmadan devam etmesiyle oluşur. Burada çanağın dip kısımlarında hisse alımları ufak çaplıdır. Daha sonra ise yükselişe geçmeye başlar eğer en baştaki düşüş trendini aşarsa bu çanak halini alır ve piyasanın sonraki durumu için yükseliş trendi beklenir. Yükseliş trendinin gücü çanağın en dip noktasına gelen seviye kadardır. Yani resimde belirtilen H çizgisi gibidir. Bunun tam tersi bir durumu da söz konusudur.

Ters çanak formasyonu

Ters Çanak Formasyonu

Bu varlık bir yükseliş trendine giriş yapmış ve daha sonra ise alımlar belirli bir noktasından sonra yavaşlar. Fakat satışlar da çok değildir. Çanağın dip ulaşabileceği en yüksek noktadan sonra hafif bir satış başlar. Daha sonra bu satışların gücü yükseliş trendini kırarsa bir düşüş trendi meydana gelebilir. Düşüş trendinin gücü de çanağın oluşum yüksekliği kadar olabilir.