En Kullanışlı İndikatörler

En Kullanışlı İndikatörler

En Kullanışlı İndikatörler – En çok kullanılan indikatörlere geçmeden önce indikatörün ne olduğu ve hangi sınıflara ayrıldığı hakkında kısa özet geçelim…

İndikatör Nedir?

Kripto para İndikatör (gösterge); Kripto para piyasasında kripto para birimlerinin fiyat analizini daha doğru tahmin etmemize yarayan teknik analizler ile hazırlanmış göstergelerdir. Yani indikatörler sayesinde kripto para biriminin tam olarak kriptonun geleceği ile ilgili durumunu tam göstermese de fiyat yönüne dair ipuçları vererek yatırımlarımızı doğru yapmamızı sağlar.

İndikatörlerinin Sınıflandırılması

 1. Momentum Temelini Baz alan İndikatörler
  • RSI
  • CCI
  • Ultimate Oscillator
  • Stoch RSI
  • Williams %R (Wm%R)
 2. Trend Takip Eden İndikatörler
  • Moving Averages
  • MACD
  • Parabolic SAR
  • Linear Regression
  • Forecast Oscillator
 3. Volatilite İndikatörleri
  • Bollinger Bands
  • Average True Range
  • Trading Bands
 4. Hacim ve Para Giriş-Çıkış İndikatörleri
  • On Balance Volume OBV
  • Chaikin Osilatörü
  • Demand Index
  • Money Flow Index

En Çok Tercih Edilen İndikatörler Hangileridir?

En çok kullanılan göstergeler diye aslında bir veri yok. Bazı kaynakların yaptığı gözlem ve araştırmalar sayesinde en çok tercih edilen göstergeler şu şekilde sıralanmıştır…

 1. RSI (Göreceli Güç Endeksi)
 2. BOLL (Bollinger Bantları)
 3. MACD (Hareketli Ortalama Yakınsama)
 4. STO (Stokastik)
 5. DMI (Yönlü Hareket Endeksi)
 6. GOC(Ichimoku)
 7. VAT (Zamandaki Hacim)

Pasta grafiğindeki verilerde de gördüğümüz gibi en sıklıkla kullanılan indikatörler RSI, VAT, BOLL’dur. Bunların arasında en çok tercih edileni ise RSI indikatörüdür. Peki bu sıklıkla kullanılan 7 indikatör hangi amaçlarla kullanılır? Piyasa üzerinde ne kadar etkililer? Başarı oranları kaçtır? Bu soruların hepsine değinelim.

A. RSI (Göreceli Güç Endeksi) İndikatörü

RSI indikatörü momentum temelli bir indikatördür. Piyasada ki aşırı alım veya satım koşullarını değerlendirir. Böylece son fiyat büyüklüklerini ölçebilir. Bir öncü grafiği olması açısından o anki piyasa varlığa ait güçlü alım veya satım sinyallerini yakalanmasını sağlar. Ancak dezavantajı bu sinyaller beklenenden çok erken olabilmesi veya yanlış olmasıdır. RSI indikatörü iki çizgi arasında ki çizgi grafiğine bağlı olarak gösterilir.

RSI indikatörü tam olarak bu grafik gibidir. Sağ taraftaki değerler çizgi grafiğinin hangi sinyal pozisyonunda olduğunu göstermek amaçlı kullanılır. Grafik çizgilerinin sınırları 70-30 arasındadır. Çizgi grafiği 70 sınırını aşarsa bu o anda ki kripto piyasa varlığının sat sinyalini güçlendirmeye yöneliktir. 85 gibi bir sayıya ulaşırsa bu çok güçlü sat sinyali anlamına gelir. Eğer çizgi grafiği aşağıya doğru yöneldiyse ve 30 sınırını aşarsa al sinyalini güçlendirmeye yöneliktir. Grafik çizgisi 20 altına inerse çok güçlü al sinyali vermiş olur. RSI indikatörünün öncü bir gösterge olması piyasada ki popülerliğinin göstergesidir.

B. BOLL (Bollinger Bantları)

Bollinger bantları en çok tercih edilen 3. indikatördür. Bollinger bantları sayesinde piyasanın geleceği hakkında kolay ve hızlı bilgi vermesi, popülerliğinin sebeplerinden örnek verilebilir. Volatilitenin yüksek olduğunu piyasalarda yüksek başarı oranı sağlar. Ayrıca standart sapma değerlerini de dikkate alması ve daha sağlıklı alım veya satım yaptırmasının da büyük etkisi vardır.

Bollinger indikatörü mum üzerinde aynen bu şekilde kullanılır ve 3 adet çizgi şeklindedir. Bu çizgilerin anlamları nelerdir? Ortada ki mumlarının ortalarından geçen çizgiye orta çizgi denir. Bu orta çizgi 20 günlük basit ortalamayı baz alarak şekillenir. Üst ve alt çizgiler orta çizginin 20 günlük basit ortalamasının 2 standart sapma değerine göre şekillenir. Üst çizgi; 20 günlük basit ortalama + 2 standart sapma şeklinde hesaplanır ve ona göre şekillenir alt çizgi ise; üst çizginin tam aksine 20 günlük basit ortalama – 2 standart sapma şeklinde hesaplanır ve konumlanır. Peki bu 3 çizgi bize neyi gösterir? Eğer fiyatlar üst bollinger bandını geçerse piyasanın yükselişini sürdürmesi beklenir. Fiyat alt bollinger bandının aşması durumunda ise piyasanın düşüşünü sürdürmesi beklenir. Orta bollinger bandı üst bollinger bandına doğru yönelmişse bu üzerinde işlem yapılan varlığın yükselişi beklenir. Alt banda doğru yönelmişse ise o varlığın düşüşü beklenir. Fiyatlar eğer üst ve alt bollinger bantlarını aşmış ise bu o fiyatların kısa sürede geri içeri bantların içeri gireceği kabul ediliyor. Bollinger bantları boru gibi bir hal alırsa bunun sebebi piyasanın gideceği yöne karar verememesidir. Daha sonraki verilere göre boru içinde oluşan fiyatların sıçraması beklenir. Bir de şöyle bir bilgi verelim fiyat alt bandı aşarda ve 20 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkarsa bu geri yükseleceği anlamına gelebilmektedir.

C. STO (Stokastik) indikatörü

STO indikatörü elimizdeki verilere göre en çok tercih edilen indikatörler arasında 4. sıradadır. STO indikatörü üzerinde işlem yapmak istediğimiz paritenin işlem hacminin yüksek olduğu sıralarda paritenin kapanış fiyatlarını en yüksek ve en düşük seviyelerini ölçümünü yapar ve bir dönüş sinyali üretir bize. Bunun yanı sıra  paritenin aşırı alım veya satım yapan bölgelerini de tespit yetmemize yarayan indikatördür.

STO indikatöründe RSI indikatöründe ki gibi 80 ile 20 arasında değerlerle ölçüm yapılır. İki adet çizgi bulunmaktadır. 80 üzeri bölgede aşırı alım 20 aşağısında ise aşırı satım bölgesi olduğunu ifade eder.

İki çizgiden oluşur demiştik ve bu çizgilerden %K ana çizgimizdir %D ise %K çizgisinin hareketli ortalamasıdır. Bu değerlerin nasıl okunacağına gelirsek %K ve %D sinyali 20 seviyesi aşağısına inip tekrar 20 seviyesinin üstüne çıkarsa bunun anlamı bir alım sinyalidir. %K ve %D çizgileri bu sefer 80 üzerine çıkıp geri 80 seviyesinin altına inerse bu satım sinyali anlamına gelmektedir.

Bir de şöyle bir çizgiler arasında sinyal sistemi vardır %K çizgisi %D çizgisinin üstüne çıkarsa bu alış, %D çizgisinin atına indiğinde ise satış sinyali olarak değerlendirilir.

D. DMI (Yönlü Hareket Endeksi) İndikatörü

DMI ve GOC indikatörleri elimizde ki verilere göre eşit şekilde kullanılan indikatörlerdir. En çok kullanılan 5. indikatördür. DMI indikatörünün görevi hemen hemen RSI indikatörüyle anıdır aralarında ki ayırt edici fark RSI indikatöründe bulunan sınır çizgileri DMI indikatöründe bulunmamaktadır.

DMI indikatöründe 3 adet çizgi vardır ADX,+Dİ ve -Dİ’dir. Bu çizgilerin amaçları nelerdir? ADX çizgisi resimde ki pembe olan çizgi; bu çizgi trendin gücünü göstermektedir. Ama bu trendin yönünü göstermez. Bunun içinde +Dİ ve -Dİ çizgileriyle birlikte kullanılır. Burada bize nasıl al-sat sinyalleri gelmektedir? Temel anlamda +Dİ’nin -Dİ ‘ yi yukarı kırmasını sağlarsa AL sinyali gelmiş olur. Aşağıya kırmasını sağlarsa sat sinyalidir örnek kullanım…

Peki burada ADX sinyali ne işe yaramış olur. ADX sinyali +Dİ çizgisini yukarı doğru kırarsa bu da sat sinyali olarak algılanıyor. Örnek kullanımı…

ADX çizgisi bu sefer -Dİ çizgisini yukarı kırarsa buda al sinyali üretmesini sağlıyor. Örnek kullanım…

DMI indikatörü bu şekilde yorumlanır.

E. MACD (Hareketli Ortalama Yakınsama) İndikatörü

MACD indikatörü elimizde ki verilere göre en çok kullanılan indikatörler arasında yer alır.

Buradaki anlam nedir? MACD 0 çizgisinin altına doğru alçalıyorsa bu negatif trend oluşturduğunu anlamına gelir ama 0 çizgisinin yukarına doğru hareket ediyorsa bu da pozitif trendin oluştuğunu gösterir. Burada al-sat sinyallerini nasıl yakalayabiliriz. Bu sinyalleri hangi bölgede oluştuğunu anlayabilmek için bir kesikli çizgi (trigger çizgisi) kullanılır burada histogram 0 çizgisinin yukarısına doğru çıktığı zaman kesikli çizgi histogramı aşağı yönlü kırarsa bunun anlamı sat sinyali olarak değerlendirilir. Histogram 0 çizgisinin altına indiği zaman kesikli çizgi histogramı yukarı yönde kırıyorsa bunun anlamı al sinyali olarak yorumlanır.