Ethereum, Blockchain Yükseltmesinden Sonra Yeni Kripto Rallisine Öncülük Ediyor!

Ethereum – Piyasa büyüklüğü açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), Ethereum blok zincirindeki büyük güncelleme olayı, coini son yedi günde yaklaşık %17 oranında yükselmesine sebep oldu ve bu hafta piyasa lideri Bitcoin’den (BTC) daha çok ilgi odağı oldu. Bitcoin aynı dönemde sadece yaklaşık %4 yükseliş gerçekleştirdi.

Cuma günü, ETH %4’ün üzerinde arttı ve fiyatı Mayıs sonundan bu yana ilk kez 2.800 doları geçti.

Londra Hard Fork‘u olarak adlandırılan Ethereum ağ yükseltmesi, madenci tazminat planını değiştiren EIP-1559 dahil olmak üzere blok zincirinin işleyişinde bazı önemli değişiklikler içeriyordu.

ETHEREUM HARD FORK HAKKINDAKİ YAZIMIZA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ!

Bu değişikliğin birincil amacı, Ethereum blok zincirinin işlem ücretlerini kullanıcılar için daha öngörülebilir hale getirmektir ve bunu yapmanın yollarından biri, işlemleri onaylayan madencilere bırakmak yerine ETH yakımı gerçekleştirmektir.

Bazı gaz ücretlerinin yakılmasının birincil sonucu, Ethereum arzının yükseltmeden öncekinden daha yavaş bir hızda artmasıdır, bu da teorik olarak fiyatlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacağı anlamına gelir.

12 Milyon Dolar Değerinde ETH Yakıldı!

ETH arzının gelişimini izleyen bir web sitesi olan “Ultrason Money”e göre, Londra hard fork’unun uygulanmasından bu yana 4.500’den fazla ETH yakıldı.

ETH başına 2.750 doların üzerindeki fiyattan yaklaşık 12.5 milyon dolarlık Ethereum’un yok edilmesi anlamına geliyor.

Ağ ölçümlerine göre 2021’in ilk yedi ayında 2,24 milyon ETH üretildiğini gösteriyor ve bu da günde ortalama 10.418 ETH anlamına geliyor.

Ağ yükseltmesinden bu yana 24 saatten daha kısa bir sürede yakılan 4.400 ETH ile bu, yeni Ethereum arzında önemli bir azalmaya yol açacaktır. Ayrıca, madenciler işleri için daha düşük miktarlarda ETH alacakları için satış tarafı baskısı da azalacaktır. Madenciler, yüksek elektrik ve donanım maliyetlerini karşılamak zorunda oldukları için genellikle kazandıkları Ethereum’ları satmak zorunda kalıyor.

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin

Tarihi Yükseltmeye Bir Adım Daha Yaklaştık!

Londra hard forkunun başarılı bir şekilde uygulanması, Ethereum blok zincirinin mevcut iş kanıtı (PoW) doğrulama modelinden bir hisse kanıtına (PoS) geçeceği ve gelecek yılın başlarında gerçekleşecek tarihi bir yükseltmenin yolunu açıyor.

Kurucusu Vitalik Buterin’e göre bu, Ethereum ağı tarafından kullanılan enerji miktarını %99 oranında azaltacak.

Buterin yaptığı röportajda, Londra yükseltmesinin “Ethereum ekosisteminin önemli değişiklikler yapabileceğinin kanıtı” olduğunu söyledi.

Tüm Kripto Para Piyasası İçin Bir Destek Oldu!

Ethereum etrafındaki gelişmeler, tüm kripto piyasasına yeni bir destek verdi ve toplam piyasa değeri son 24 saatte %4’ten fazla artarak 1,73 trilyon doların üzerine çıktı.

Dünyanın önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), %6’nın üzerinde artışla 40.500 doların üzerine çıktı.

Bu arada, ETH’ye dayalı en büyük merkezi olmayan borsaya ev sahipliği yapan Uniswap blok zincirinin kripto para birimi Uniswap (UNI), son 24 saatte %8’in üzerinde ve geçen hafta %26’nın üzerinde yükseliş gerçekleştirdi. Uniswap coinlerinin fiyatı, ETH ile ilişkili olduğundan bu güncelleme UNI için güzel sonuçlar doğuracaktır.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan Mr. Crypto Bot veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.