Ethereum Gas Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ethereum Gas Nedir? Avantajları Nelerdir?

Açıklaması oldukça karmaşık bir kavram olan Ethereum Gas nedir? Avantajları nelerdir? merak edenler için basitçe bu kavramı dijital para alım satımı sırasında oluşacak hesaplama işlemi için kesilecek birim ücret diyebiliriz. İşlemin basit ya da akıllı olması fark etmeksizin bu ücretin kesilmesi gereklidir. Gas fiyatı genellikle Gwei olarak hesaplanır. Ethereum üzerinden yapılan işlemlerde Gas ücreti Ethereum, Gwei para birimine çevrildikten sonra ödenir. Bu ödemeler hem madencilerin kripto para evreni içinde daha çok yer almasına teşvik eder hem de işlem yapan kişilerin işlerini kolaylaştırır. Bundan dolayı kripto para madenciliği gündeme geldiği zaman bu terim sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Sonuçta kripto para piyasasının bel kemiği madencilerdir. Kripto evreni üzerinde işlem yapmak isteyenleri destekleyecek madencilerin sistemin içine dahil olması Gas ödemeleri ile sağlanır. Madenciler işlemlerin yapılması sırasında işlemin güvenliğini sağlamaktadır diyebiliriz. Bunun yanında sistemin hızlı bir şekilde çalışması ve akıllı sözleşmelerin yapılması için madenciler ellerinde ki hesap gücünü tahsis etmektedir. Bunun içinde belirli bir oranda ücret isteğinde bulunmak en doğal haklarıdır. Bu sistem sayesinde çok daha tutarlı bir evren oluşturma şansı olur. Alan kişinin de satan kişinin de verileri kayıt altına alınır ve korunur. Bütün bu bilgiler ışığında Ethereum Gas nedir? Blok zincir oluşturma sürecinde gerekli olan hesaplama çabasının ölçülmesini mümkün kılan birime Ethereum Gas denir.

Ethereum Gas Avantajları Nelerdir?

Birçok kullanıcı Ethereum Gas avantajları nelerdir merak etmektedir. Bu konuda öncelikle madencilerin Ethereum evrenine çekilmesine ön ayak olmaktadır diyebiliriz. Daha fazla madencinin evrene katılması oluşan kargaşanın daha azalmasını sağlamaktadır. İşlem yapmak isteyen kimselerin çok daha hızlı şekilde alım satım yapmasına imkân vermektedir. Bunun yanında madenciler eşlik ettiği işlemlerin büyüklüğüne göre farklı oranlarda kazanç sağlamış olur. Onlarda hash yani işlem gücü artırma konusunda daha çok güdülendiği için doğal olarak sistemin temelleri daha sağlam hale gelmiş olur.

Her para biriminin ismini daha çok duyurabilmesi, daha fazla yatırımcı toplayabilmesi için güçlü bir altyapıya sahip olması ve bunu kontrol edebilmesi şarttır. Bu noktada Gas ücretleri piyasanın kolayca yönlendirilmesine imkân vermektedir. Örneğin Ethereum ile yapılan bir işlem artık bütün işlem gücünü çekmeye ve sistemi tıkamaya başlarsa bu işlemler için Gas ücretleri düşürülür. Madenciler bu işlemlere iştirak etmeyi bırakır ve haliyle sistem rahatlatılmış olur. Aynı şekilde ücretler yükseltilerek madencilerin işlem güçlerini bu yöne kanalize etmek de mümkündür.  Böylece ücretlerin daha isabetli bir şekilde hesaplanması da mümkün olacaktır.

Ethereum Gas Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ethereum Gas Limit Nedir?

Eğer Ethereum Gas limiti nedir merak ediyorsanız bu yapılacak işlem için yatırımcının ödemeye razı olduğu birim diyebiliriz. Yapılan işlem başına genelde 20 Gwei gibi bir ücret kesilmektedir. Fakat bazı durumlarda ücret otomatik olarak belirlenmeyip tamamen yatırımcıya bırakılabilmektedir. Bu sayede hızlı bir şekilde işleminin onaylanmasını isteyen yatırımcı yüksek ücretler ödeyerek işlemini ön sıralara yükseltebilmektedir. Bu noktada düşük ücret ödeyen yatırımcılar arka sıralara düşmekte ve diğer yatırımcılardan önce işlem emri göndermiş olsa bile işlemlerinin onaylanabilmesi için uzun süreler bekleyebilmektedir.

Ethereum piyasasında Gas fiyatları oldukça yüksek olmasına rağmen sistem hala stabil bir şekilde çalışmakta ve yatırımcılar bu durumdan şikâyet etmemektedir. Bazı uzmanlar bu durumun devam etmesinin zamanla Ethereum zincirini olumsuz etkileyeceğini ve zamanla yatırımcıyı soğutacağınız söylemektedir. Çünkü yüksek miktarlarda alım satım yapan yatırımcılar yüksek fiyatlardan etkilenmese de piyasaya yeni giren ya da az miktarlarda alım satım yapan kişiler bu ücretler karını düşürdüğünden dolayı zorlanmaktadır. Birde mikro yatırımcının işlem süresi de uzayabilmektedir.

Ethereum Gas Nedir, Ne Zaman Düşer?

Yatırımcıysanız ve Ethereum Gas ne zaman düşer diye merak ediyorsanız bu noktada Ethereum ve Gas aynı şeyler olmadığını söylemeliyiz. Öncelikle yatırımcılar bunun farkında olmalıdır. Çünkü Gas ücretleri ne zaman düşer bununla ilgili net bir şey söylemek oldukça zordur. Eğer Ethereuma gösterilen ilgi düşer ve yatırımcılar farklı kripto para birimlerine yönelirlerse zamanla madencilerin üzerinde düşen yük azalacak ve haliyle Gas ücretleri de düşecektir. Fakat bu durumda madencilerin de ilgisi zamanla bu para biriminden başka kripto paralara kayacaktır. Ethereum Gas nedir? Kripto para madenciliğiyle uğraşanlara ödeme yapılırken kullanılan pratik hesaplama birimi Ethereum Gas denir.

Yine Gas ücretlerinin düşmesi için yatırımcıların sistem içi müdahaleleri beklemeleri gerekecektir. Fakat genelde yatırımcılar yoğun kar getiren durumlarda bu durumu istememektedir. Yani Ethereum gibi günümüzde oldukça revaçta olan bir para birimi için Gas ücretlerinin uzun süre düşmeyeceğini söylemek yanlış olmaz. Eğer piyasaya yeni girecekseniz bu durumu hesap ederek girmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca unutulmamalıdır ki yüksek ücretler demek aynı zamanda yüksek işlem hacmi demektir ki kripto para piyasalarında hız oldukça önemlidir. Bu nedenle çoğu yatırımcı karların yüksek olduğu noktada Gas ücretleri konusunda şikâyet etmemektedir.

Ethereum Gas Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ethereum Gas Ne İçin Kullanılmaktadır?

Yapılan işlemlerde sık sık görülen bir kalem olan Ethereum Gas ne için kullanılmaktadır merak edenler için sistemin devamı için gereklidir demek yanlış olmaz. Zamanında kripto para piyasası kurulduğunda bunun devletsiz ve üçüncü şahıs kurumlarına ihtiyaç olmayan bir yapıda olması istenmiştir. Bu nedenle aracısı olmayan tarafların karşılıklı menfaatleri üzerinden yürütülebilecek bir tasarım oluşturulmuş ve belirli bir geliri olan herkesin sistemde yer almasına imkân verecek belirli unvanlar ve yetkiler içerisine sıkışmamış şekilde kodlanmıştır. İşte Gas fiyatlandırılması bu noktada doğmuştur diyebiliriz.

Bu şekilde yatırımcıyı üzmeyecek fiyat aralıklarında yapılan işlemin oranına göre otomatik olarak ayarlanabilen yada yatırımcının kendi tayin edebileceği oranlarda belirlenebilen farklı çeşitleri olması sistemin stabil bir şekilde devam etmesine imkân vermiş ve bunun yanında kripto para birimlerinin kendi evrenlerini kurması konusunda da onlara yardımcı olmuştur. Şu an için bir alternatifi bulunmuyor diyebileceğimiz Gas işleyişi itibariyle piyasaların devamlılığı için en gerekli yapılardan biridir.

Ethereum Gas Nedir? Hesaplama çabasının ölçülmesi için kullanılan özel birime Ethereum Gas denir. Kripto paranın küçük bir parçası olan bu birim; hesaplama işleminin maliyetini de karşımıza çıkarmaktadır. Buradaki ölçüm miktarı kripto para madencileri için oldukça önemlidir. Neden mi? Çünkü kripto para madencilerinin ödemeleri genellik bu yöntemle yapılmaktadır. Bu tür hesaplamalarda Gas fiyatının hesaplaması Gwei türünden hesaplanmaktadır.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik sadece bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Burada yer alan bilgiler ve yorumlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir