Ethereum Londra Hard Fork’u Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ethereum Londra Hard Fork – Yaklaşan Ethereum Londra hard forkunun ağustos başında olması bekleniyor. Bu güncellemenin ağa ne getirdiğini ve topluluktaki bazı kişilerin neden şüpheci olduğunu anlamak için bilmeniz gereken her şey burada. 

Londra hard forku 4 Ağustos’ta çıkıyor. Önceki güncellemelere benzer şekilde, toplulukta zaten bir endişe var. Bu, Ethereum 2.0 ile iş kanıtı (POW) sisteminden hisse kanıtı (POS) sistemine geçişine hazırlandığından kaynaklı olduğu söylenmekte. Ayrıca, tüm ağ anahtarı, 2022’de halka açılıyor. 

Ancak, güncellemelerin hepsi plana göre gitmedi. Ağ, testnet’lerin piyasaya sürülmesi sırasında birkaç performans düşüşü ve başarısızlık yaşadı ve bu da endişelerde bir artışa neden oldu.

Gecikmelere rağmen, sistemin bu şekilde yenilenmesi, saniyede daha yüksek miktarda işlem gerçekleştirme ve gaz ücretlerini azaltma imkanı getirecektir.

Londra Güncellemesine Giden Yol

Önceki yükseltmelerde olduğu gibi, Londra hard forku, EIP’ler olarak adlandırılan bir dizi Ethereum İyileştirme Önerisi içermektedir. (Ethereum Improvement Proposals)

Bu son güncelleme, çeşitli türlerdeki ücretler (gaz maliyetleri ve geri ödemeler), işlem hızı ve ölçeklenebilirlik yoluyla işlem miktarları etrafında odaklanan beş EIP’den oluşur.

Londra ve öncü Berlin güncellemesi arasında ağ, geliştiricilerin PoS’a geçişlerine devam etmeleri için test ağları yayınladı . 

Tüm bu hard forklar ETH2.0 halka açılıncaya kadar geçici olsa da, madencileri, geliştiricileri ve diğer topluluk üyelerini gelecek kalıcı değişikliklere hazırlamak için önemli olduğu belirtiliyor.

Berlin hard forku ve aşağıdaki test ağları arasındaki en önemli örtüşme EIP 1559’dur. Bu iyileştirme önerisi özellikle işlem ücretlerini düşürmeye yöneliktir. Yüksek ücretler, özellikle NFT’ler nedeniyle artan ağ etkinliği ile PoS sistemine geçişi bu güncellemedeki en yakından konulardan biridir. 

Daha Verimli Bir Ethereum İçin; Londra EIP’leri

Daha önce de belirtildiği gibi, bu geçici hard fork’ların tümü, ETH2.0 ile gelecek olan her şey için hazırlık aşamasıdır. Yine de, bunlar, topluluğun ağ üzerinde yeni bir işleyiş biçimiyle ilişki kurması için heyecan verici güncellemeler olabilir.

Londra Güncellemesiyle Beraber Gelen EIP’ler;

EIP-1559 : ETH 1.0 zinciri için fee ücreti değişikliği

Bu kesinlikle çevresinde en çok konuşulan EIP’dir ve geliştiricilerin tüm hataları çözmeye odaklanmasını sağlamıştır.

Ağdaki tüm blokları etkileyen bir “taban ücret” kullanır.

Bu taban ücret, ağdaki gaz fiyatlarını izleyerek cüzdanlardan ve kullanıcılardan gaz ücreti tahminini kolaylaştırır. Ayrıca, belirli bir maksimum işlem ve madenci ücretine izin verir. Bu EIP, genel ağ ekonomisini iyileştirmek için işlem ücretlerinin yakılmasına da olanak sağlar.

EIP-3198: BASEFEE işlem kodu

3198, işlemin gerçekleştirildiği blok için taban ücretin değerini döndürmek için bir “opcode” eklediğinden önceki EIP’ye eşlik eder. Böyle bir iyileştirme, zincir üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturanlara fayda sağlar. 

EIP-3529: İadelerde azalma

Ethereum’un ağ iadesi başlangıçta geliştiriciler için teşvik ve eğer mümkünse temiz bir sayfa açmak için kurulmuştur. Ancak bunun tam tersi gerçekleşti. Bu EIP, SELFDESTRUCT’tan gaz iadelerini kaldırır ve SSTORE için azaltır. Genel olarak bu öneri, EIP-1559 tarafından getirilen blok boyutu varyansının dengelenmesine yardımcı olacaktır.

EIP-3541: 0xEF baytı ile başlayan yeni sözleşmeler

Oldukça basit bir şekilde, bu EIP, 0xEF baytı ile başlayan yeni akıllı sözleşmelerin dağıtımına izin verir. Halihazırda var olanlar bu güncellemeden etkilenmez.

EIP-3554: Zorluk Bombası 1 Aralık 2021’e Ertelendi

Bu EIP, daha resmi olarak zorluk bombası (Difficulty Bomb) olarak adlandırılan “buz çağını” geciktirir. Bu, madencilere PoW’dan PoS’a son geçiş sırasında madenciliğin dondurulmasından önce daha fazla zaman verir. Bu geçmişte zaten ertelenmiş olsa da, geçiş hala hazır değil ve bu nedenle başka bir zamana ötelenmiş durumda.

Tereddüt Edilen Bir Güncelleme!

Bütün kripto paralarda herhangi bir büyük ağ güncellemesine giden yolda her zaman bir tereddütler vardır. Topluluk üyeleri ve kripto fenomenlerinin, ister Cardano, Ethereum veya Ripple olsun, yaklaşan değişiklikleri abarttığı biliniyor. 

ETH2.0, topluluk etkileşimlerinde bir dalgalanma görüldüğü gibi, bu yıl yavaş yavaş meyve vermeye başlıyor. 

Tabii ki NFT’ler nedeniyle trafikteki artış, işlem süresi ve yüksek gaz fiyatları verimlilik ihtiyacını artırdı. Bununla birlikte, ağ kullanımının en yüksek olduğu dönemde, ağ 2020’nin sonundan bu yana en düşük gaz fiyatlarını gördü.

Gaz fiyatlarındaki bu düşüş, Berlin hard fork’undan çok kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Londra’nın neler getireceği merakla bekleniyor. 

Öte yandan, fiyattaki düşüş pek hoş karşılanmadı. ETH, Londra yükseltmesine kadar 1.559 dolara yakın seyreden düşük fiyatlar gördü. Çoğunlukla, düştüğü bu fiyatlar HODL’ları korkutsa da, ETH topluluğu üyelerinin görmek istediği bir fiyat değeri olduğunu söyleyebiliriz.

Herkes Farklı Beklentiler İçinde!

Londra her geçen gün daha da yakınlaştıkça, madenciler ve geliştiriciler bazen bu güncellemelerden farklı beklentilere sahip oluyorlar.

Ana endişeler, mevcut çalışma modlarındaki değişiklikler nedeniyle madencilerden geliyor. Ağ geliştikçe, madencilik ödülleri en büyük bilinmeyenlerden biridir (blok başına ödülün belirsizliği). Uzun süredir içinde olanlar için, madencilik sürecinin öngörülemeyen bir düşüşü ve merkezileşmesi ile ilgili endişeler de var.

Bu arada, geliştiriciler büyük bir değişim için hevesle hazırlanıyorlar. 22 Temmuz’da, Ethereum 2.0 zincir birleştirme önerisi “Github” aracılığıyla resmi olarak onaylandı, bu da ETH 2.0 ile birleşmenin ilk adımının resmi olarak devam ettiği anlamına geliyor.

 ETH’yi bir borsada, web cüzdanında veya donanım cüzdanında (soğuk cüzdan) tutanlar için , belirtilen operatör tarafından aksi belirtilmedikçe hiçbir şey değişmez. Madenciler ETH istemcisini güncellemelidir. Gaz hedef limitinin eşiğini manuel olarak değiştirmeleri gerekir.

Londra, hepimizi PoS sistemli bir blok zinciri alanına bir adım daha yaklaştırıyor. Bu yeni gelişmeler ortaya çıktıkça, sürekli değişen merkezi olmayan alanda yerini tutup tutamayacağını görmek için tüm gözler Ethereum ağında olacak.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan Mr. Crypto Bot veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.