Gann Teorisi

Gann Teorisi

Gann Teorisi – William Delbert Gann, geometri, astroloji ve eski matematik tekniklerinin karışımını içeren dokuzlu Gann Meydanı gibi piyasa tahmin yetenekleriyle tanınır. Gann teorisi yorumlama için faydalıdır, çok fazla pratik gerektirir.

Gann Teorisi Nedir?

Gann Teorisi, piyasanın gelecekteki hareketini tahmin etmek için kullanılır. Gann teorisinin temel amacı, çeşitli zamanlarda farklı durumların piyasayı etkileyeceğini anlamaktır. Örneğin, bir tweet piyasanın hareketini etkileyebilirken, başka bir durumda piyasayı etkileyecek olan zaman ve fiyat olacaktır.

Gann’ın birincil amacı, fiyatların kısa süre içinde karşılaşabileceği gelecekteki direnç ve destek seviyelerini belirlemektir.

Bu, uygun satın alma ve satış stratejileri oluşturmayı mümkün kılar.

Gann teorisi, traderların başarılı ticaret yapmasına yardımcı olan en iyi fiyat, zaman ve model kombinasyonunu tanımlar. Bu teori, doğal hukuk ve matematik etrafında döner. Gann teorisi, Gann açılarına dayanmaktadır.

Gann Açıları Nedir?

WD Gann, fiyat çizelgelerini analiz etmek için birkaç benzersiz teknik geliştirmiştir. Farklı desenlerin ve açıların, fiyat hareketini tahmin etmek için kullanılabilecek benzersiz özelliklere sahip olduğunu düşünmektedir. Gann’ın teknikleri için grafiklerde eşit zaman ve fiyat aralığı kullanılır.

Gann Teorisi tarafından olası destek ve direnç seviyelerini hesaplamak için kullanılan bu yöntem, geometrik açıların kullanımına dayanmaktadır.

Önemli bir minimum veya maksimum (tepe veya dip) değerden başlayarak, açısal katsayıları fiyat ve zamanın birleştirilmesiyle elde edilen eğilim çizgileri çizilir.

Bu köşelerden en önemlisi kesinlikle 45°’dir, çünkü fiyatların hareketi ile zamanın geçişi arasında mükemmel bir dengeyi temsil eder.

Burada Gann Açıları için, 1×1’lik Fiyat / Zaman her zaman 45 derecelik açıya eşit olmalıdır. Gann, fiyat ve zaman arasındaki ideal dengenin, fiyatın zaman eksenine göre 45 derecelik bir açıyla yükseldiği veya düştüğü zaman var olduğunu belirtmektedir.

Önemli bir üst ve alt (veya tersi) arasında çeşitli açılarda Gann Açıları çizmek için Gann Açılarında 1×1 trend çizgisi, fiyatlar trend çizgisinin üzerindeyse boğa piyasasını, altındaysa ayı piyasasını ifade eder. Gann, 1×1 trend çizgisinin bir yükseliş trendi sırasında büyük destek ve direnç sağladığını ve trend kırıldığında trendde büyük bir geri dönüşü ifade etmektedir.

Gann, 1×1’in en önemli olduğu dokuz açı aşağıdaki gibidir;

1×8 – 82,5 derece

1×4 – 75 derece

1×3 – 71.25 derece

1×2 – 63.75 derece

1×1 – 45 derece

2×1 – 26.25 derece

3×1 – 18.75 derece

4×1 – 15 derece

8×1 – 7.5 derece

Yukarda Gann Açıları gösterilmiştir. Birçok durumda çalıştığını ve tepkiler aldığını görmekteyiz.

Gann Açıları

Gann, tüm açıların eğilime bağlı olarak destek ve direnç seviyesi sağladığını gözlemledi. Yükseliş trendi sırasında 1×1 açılar güçlü destek sağlama eğilimindedir. Fiyat düşmeye başladığında ve 1×1 açılı trend çizgisinin altına düştüğünde, büyük bir geri dönüş işareti verir.

Gann Fanı Nasıl Kullanılır?

Gann teorisinin en büyük kısmı, 1/1 çizgisinin üzerindeki fiyatların, 45 derecelik çizginin bir boğa piyasasını ve 1/1 çizgisinin altındaki fiyatların bir ayı piyasasını belirlediği gerçeği etrafında döner.

Yukardaki görselde “Trend Açısı” aracı ile 45 derecelik bir açı çiziyoruz. Bu grafik düşüş trendinde olduğu için aşağıya -45 derece çizilmiştir. Eğer ki yükselen bir grafikte yapacak olursak 45 derecelik açı ile çiziyoruz.

Sonra soldaki araçlardan “Gann Fanı”nı seçiyoruz. Tepe noktamızdan 45 derecelik çizdiğimiz açıya 1/1 trendimizi oturtuyoruz.

Yükselen bir grafik için ise bu şekilde fanımızı yerleştirebiliriz. (Grafikler analiz amaçlı değil sadece Gann Fanı’nın nasıl kullanılacağı doğrultusunda çizilmiştir. Mumları görmezden gelebilirsiniz.)

Gann Teorisinin Temelleri

Gann açılarının yardımıyla, günlük trade ile Gann teorisinin temellerini kolayca anlayabilirsiniz. Basit bir örnekle; Piyasa yükseliş trendindeyken ve kırılmadan yükselen açının üzerinde kaldığında, açılı trend çizgisi kırılana kadar piyasanın yükseliş trendinde kalmaya devam edeceği tahmin edilir.

Gann teorisi, traderlar için piyasada iyi getiriler elde etmek için yararlıdır.

Gann Teorisinin Uygulanması

Gann teorisi hesaplamalarını anlamak için piyasada aşağıdaki üç şeyin davranışını incelemek gerekir.

Fiyat çalışması: Gann açılarının yardımıyla, bir kripto paranın fiyat hareketini takip edebilirsiniz. Pivot seviyeleri, bir kripto paranın gelecekteki fiyat hareketini tanımlamaya yardımcı olur. Ek olarak, direnç seviyeleri ve Destek seviyeleri tespit edilmesine yardımcı olabilir, ayrıca kripto paranın fiyatının belirlenmesi konusunda önemli araçlardan birisidir.

Zaman çalışması: Gann’ın zaman çalışması modeli, traderlara kripto paranın fiyatının tersine dönebileceği fikrini verebilir. Geçmiş verileri okumanız ve kripto paranın fiyatını farklı bir zamanda analiz etmeniz gerekir. Gann teorisinin zaman çalışması modeli, traderların kripto paranın fiyatının hangi noktada tersine dönebileceğini tahmin etmelerine yardımcı olur. Bu tahmin için, kripto para fiyatlarının farklı zaman dilimlerindeki hareketini analiz etmek gerekir.

Model çalışması: Modelleri kullanmak, kripto paranın hareketini ve bir yatırımcının faaliyetini bulmanıza yardımcı olabilir. Model çalışması, kripto paranın hareketindeki tersine dönüşü gösteren eğilimi ve kalıpları içerir.

Gann Teorisi Piyasa Döngüsü

Gann Teorisine göre, mumları kullanarak fiyatların saf evrimini analiz etmek yeterli değildir. Zaman faktörü, finansal piyasaların davranışını incelemede çok önemli bir rol oynar.

Gann, daha sonra fiyat hareketleri ve zamanın geçişi ile birlikte bazı göstergeler üretmiştir.

Gann, yalnızca belirli bir öneme sahip olan direnç ve destek seviyelerini değil, aynı zamanda fiyatların eğilimlerini tersine çevirebileceği zaman alanlarını da tanımlar.

Finansal piyasaların bu döngüsel yani tekrarlayan eğilimini daha iyi anlamak için, çeşitli piyasa hareketlerinin mevcut özelliklerini belirlemeye çalışan yinelenen bir analiz modeli kullanılabilir.

Bu şekilde, özellikleri aşağıda açıklanan döngüsel durumlara göz atalım;

“Bu tekrarlayan döngüyü tanımlamak için, fiyatların, kesin mutlak bir artıştan sonra yükselmesini durdurduğunu varsayarak yapıyoruz.”

Tırmanış genellikle yukarı yönlü baskının azalmasıyla kesintiye uğrar ve alıcılar yeni uzun pozisyonlar açmak istemedikleri için alımlarını azaltırlar. Yani alım daha azdır.

İyimserlik ortamında, önce aşırı alımları kaydeden ve ardından fiyat gelişmelerinde olumsuz sapmalar çeken göstergelerde kısa vadeli bir tepe noktası oluşur.  (Aşırı satım – sat sinyali vb.)

Daha sonraki bir aşamada, bazı alıcıların önceki yükseliş ivmesi sırasında açılan uzun pozisyonları kapatması, diğer kişilerin veya kurumların kötü haberler (FUD) yayacağına inandıkları için kısa pozisyon açmasıyla aşağı yönlü baskı güçlenir.

Bu şekilde, (yönlü) göstergelerin kısa vadeye girmesiyle birlikte piyasa kısa vadeli bir düşüş eğilimine girer.

Fiyatlar, aşağı yönlü baskının keskin bir şekilde güçlenmesiyle daha hızlı düşer ve satıcılar bu nedenle piyasanın kontrolünü elinde tutar.

Piyasanın, kesin bir tutarlı düşüşünden sonra düşüşleri durur.

Düşüş, genellikle aşağı yönlü baskının azalmasıyla kesintiye uğrar ve satıcılar yoğunluklarını azaltır.

Belirsizlik durumlarında (hacimsizlik vb.) önce aşırıları kaydeden (aşırı satım) ve ardından fiyat gelişmelerine ilişkin olumlu sapmalar gösteren göstergelerde minimum kısa vade oluşur.

Daha sonraki bir aşamada, uygun görünen fiyatların ilgisini çeken birkaç alıcının uzun pozisyonlar açmasıyla yukarı yönlü baskı güçlenir.

Piyasada (yönlü) göstergelerin uzun vadeli aşamaya girmesiyle birlikte kısa vadeli bir yükseliş eğilimi oluşur.

Alıcıların piyasanın kontrolünü ele geçirmesiyle birlikte yukarı yönlü baskı yoğunlaştıkça fiyatlar yükselir. Başlangıç ​​durumuna dönene kadar tırmanış devam eder.

Gann Meydanı

Gann’ın merkezindeki kare, piyasada kaydedilen minimum fiyattır ve her minimum fiyat artışı, çeşitli kutularda saat yönünde kaydedilir.

Bu karenin satır ve orta sütununun içine düşen sayılar, kesin bir sayıda seanstan sonra ulaşılması gereken en kritik destek ve dayanıklılık seviyeleridir.

Gann daha sonra fiyat trendlerinde değişikliklerin meydana gelebileceği potansiyel zaman alanlarını belirlemek için daireler, üçgenler ve kareler gibi çeşitli geometrik şekilleri kullanmıştır.

Minimum veya maksimumdan başlayarak kaç gün sonra geri dönüşün olabileceğini hesaplar.

Gann Dokuzun Karesi Nedir?

Gann’a göre; 9 her şeyi ölçmek için kullanılır. 9 tek haneli ve en büyük sayıdır. 9 ile hangi sayıyı toplarsak toplayalım çıkan sonucun rakamlarını topladığımızda ilk rakamı verir.  Örn;

  •  (9+3)= 12

= (1+2) = 3

  • (9+7)= 16

= (1+6) = 7

  • (9+15) = 24

= (2+4) = 6 = (1+5) = 6

Veya hangi sayıyı çarparsak çarpalım sonuç 9 olur. Örn

  • (9*8) = 72

= (7+2) = 9

  • (9*5) = 45

= (4+5) = 9

9 karede temel form kare olmak zorundadır. Numaralar merkez 1 olacak şekilde dizilmiştir. Dokuzun karesini ayarlarken (Şekilde sol altta) trend yönünü dikkate almamız gerekiyor. Yükselen trenddeyse saat yönünde, düşen trenddeyse saat yönünün tersinde numaralandırma yapmamız gerekiyor.

                Kırmızı çizgiler ana çizgi, maviler ise “kare sayısı” olan çizgiler anlamına gelmektedir. Bunlar önemli destek ve direnç noktaları anlamına gelmektedir.

                Örneğin 19 sayısı ile 15 sayısı 90 derecelik bir açı oluşturmaktadır. Ya da 28 sayısı ile 40 sayısı 180 derecelik bir açı oluşturmaktadır.

                Gann teorisinde, örnek vermek gerekirse 15 sayısının karekökü 3.87’dir. Bu sonuca 2 eklersek 5.87’yi elde ederiz. Bu sayının karesi ise 34’e tekabül etmektedir. Yani bir üst çizgiye denk gelmektedir. 56’nın karekökünü aldığımızda 7.15 sayısına ulaşırız ve bu sonuçtan 2 çıkarırsak 5.15 sonucuna ulaşırız. Bu sayının karesi ise 26’dır. Yani 51 sayısının bir alt çizgisidir. Olayın kısaca çalışma mantığı budur. (Küsüratlı oldukları için sayılar yuvarlanmıştır.)

                Gann teorisine göre 1×1 yani 45 derecelik açı ana trendimiz olduğu için bu kare hesaplama yönteminde ana trend olarak 3 – 13 – 31 – 57 – 91 ….. şeklinde baz alabiliriz.

Detaylı bir örnek vermek gerekirse; 332 dolar fiyatını görmüş bir coinin sonrasında 285 dolara düşüş yaşadığını düşünürsek, tablo üzerinden 1 rakamından 332’ye bir çizgi çizip sonrasında 285’e çizgi çiziyoruz. Aradaki açıyı buluyoruz. Bizim örneğimizde açı 250 dereceye denk gelmekte. Sonrasında denklemleri yerine getiriyoruz; yükseğin karekökü – 1.4 = sonucun karesi

= 18,2 – 1.4 = 16.8

16.8’in karesi = 16.8 * 16.8 = 282

1.4 değerini almamızdaki sebep ise trigonometride 360 derece 2 rakamı olarak tanımlanır. 250 derece ise 1.4’e denk gelmektedir. (180 derece 1 – 90 derece 0.5)

Ancak coin 285 dolara düşmüştü. Neden 3 dolar gibi bir fiyat farkı çıktı?

Çünkü; ana verilerimiz 180 derece ve 90 derecedir.

180 + 90 = 270

270 derecelik bir açıyla değer alsaydık sonucumuz aynı çıkacaktı.

Sonuç olarak Gann muhteşem bir matematiksel bir göstergedir. Ancak hiçbir sisteme, indikatöre veya osilatöre körü körüne bel bağlayıp ticaret yapmamamız gerekir.