Her Yönüyle Soğuk Cüzdan Kavramı

Her Yönüyle Soğuk Cüzdan Kavramı – Ekonomi piyasasında en dikkat çeken konular arasında yer alan kripto para ve kripto para uygulama birimleri olup kripto para birimlerine yönelik olarak pek çok terim ve kavram bulunmaktadır. Bu kavramlardan biri de Soğuk Cüzdan kavramıdır ve çok sayıda kişi tarafından merak edilmektedir.

Finans alanında çığır açan bir yenilik ve dönüşümle sıklıkla gündemde yer alan kripto paraların, işlemlerinin yürütüldüğü sanal cüzdanlar; sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olarak ikiye ayrılmaktadır. Soğuk cüzdan terimini açıklamadan önce; sıcak cüzdan kavramını da ele almak gerekir. Kısaca değinmek gerekirse, sıcak cüzdan; çevrimiçi olan kripto para cüzdanları olarak tanımlanmaktadır.

Sıcak cüzdan terimi özellikle mobil cihazlar için üretilmiş olup bu yönde de pratik ve kolay bir kullanım sunmaktadır. Kripto para kullanıcıları sabit bir konumda olmadığında çeşitli transfer ve ödeme işlemlerini bu sıcak cüzdan ile gerçekleştirebilmektedir. Sıcak cüzdan, internet bağlantısına ihtiyaç duyan ve herhangi bir telefon numarası ile erişilebilen bir uygulamadır.

Soğuk cüzdan nedir diye merak edenler için ise; tanımlama şu şekildedir: Soğuk cüzdanlar, fiziksel bir tür cihaz olup internete bağlı olmadan da çalışabilen cüzdanlardır. Başka kullanıcılar tarafından müdahale edilemeyen bir sistemdir. Soğuk cüzdan uygulaması içerisinde kripto paraların saklanma işlemleri yapılmaktadır. Cüzdan bilgileri internete bağlı bir ortamda depolanır, ancak erişim için internet bağlantısına gerek duyulmaz. Bu şekilde işlenen bir sistemde önemli kişisel bilgiler herhangi bir sanal saldırıya karşı korunmuş olur.

Soğuk cüzdan uygulamasında sadece cüzdan sahibi kullanıcının hesap anahtarı ile erişim sağlanabilmektedir. Hesap anahtarı olmayanlar cüzdan uygulaması içerisinde kesinlikle herhangi bir işlem yapamazlar. Soğuk cüzdan hesabı oluşturmak için bir kripto para biriminin cüzdan adresinin oluşturulması ve kişisel ve genel bilgilerin de dijital ortamdan uzak bir cihazda saklanması gerekmektedir.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan kavramı, kripto paraların saklanması için kullanılan cihazlara denmektedir. Sanal paraların fiziki yapısına entegre edilen bir uygulama olan soğuk cüzdana ait depolanan / saklanan bilgiler siber saldırılara karşı en iyi şekilde muhafaza edilmek amacıyla internete bağlı olan ortamlarda gerçekleştirilmektedir.

Siber saldırganlardan uzak bir güvenli yapıya sahip olan kripto para cüzdanı olan soğuk cüzdan çeşidi, hesap anahtarı ile erişim kabul etmekte olup bu da sahibine ait olan bir kod bilgisine sahip anahtardır. Erişim anahtarı bilgisine sahip olmayan hiçbir yabancı kişi bu cüzdana erişim sağlayamamaktadır. Soğuk cüzdan içerisindeki saklanan bilgiler açısından herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bitcoinler veya altcoinler istenildiği gibi muhafaza edilebilmektedir.

Kripto para yatırımı yapmak isteyen herkes tarafından kullanıma açık olan bir uygulama olan soğuk cüzdan, özellikle uzun süreli yatırım yapmak isteyenlere önerilmektedir. Bunun yanı sıra yüksek meblağ yatırımlarda da tercih edilen bir uygulamadır. Diğer taraftan kısa vadeli ve düşük miktardaki yatırım projelerinde sıcak cüzdanlar tavsiye edilmektedir.

Soğuk Cüzdanın Avantajları Nelerdir?

Kripto para soğuk cüzdan kullanımı hakkında öncelikle bilinmesi gereken; cüzdan işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Pratik kullanım imkanı sağlayan kripto para cüzdanlarının da belirli avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Soğuk cüzdanın sahip olduğu birtakım avantajlar ise şu şekilde belirtilmektedir:

  • Kripto para birimlerini saklamanın en güvenli yolu soğuk cüzdan denilen fiziksel cihazlardır.
  • Soğuk cüzdan hesabı üzerindeki tüm kontrol sizdedir!
  • Kullanım kolaylığı kadar fiziki konumuna istinaden taşıması da kolaydır. Küçük ve kompakt yapısı ile konforlu kullanım imkanı bulunur.
  • Sanal bir cüzdan olduğu için nereye giderseniz gidin; yanınızda taşıyabileceğiniz offline hesaba sahip bir cüzdandır.
  • Kripto para birimi yatırımı uzun süreli ve yüksek meblağlarda gerçekleşecek ise, güzel bir tercihtir.

Soğuk Cüzdanın Dezavantajları Nelerdir? Soğuk Cüzdan VS Sıcak Cüzdan Karşılaştırılması

Soğuk cüzdanların kullanım rahatlığı kadar belirli birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Soğuk cüzdan nedir nasıl kullanılır diye merak eden kripto para birimi sahiplerinin mutlaka bu dezavantajları aklında bulundurması gerekmektedir.

  • Öncelikle bazı kişiler için dezavantaj oluşturabilecek olan ayrıntı bir durum, soğuk cüzdanların ücretli olmasıdır. Sıcak cüzdanlar çoğu durumda ücretsiz olarak kullanılsa da; soğuk cüzdanlar ücretli olarak kullanılmaktadır ve bu ücretler bazı kişilere yüksek gelebilmektedir.
  • Soğuk cüzdan çoğunlukla pahalıdır. Kripto para miktarı kadar çok pahalı ya da çok ucuz olabilmektedir. Pahalılık faktörü göz önüne alındığında soğuk cüzdan kullanımı gözden düşmektedir.
  • Soğuk cüzdanların her ne kadar taşıması kolay da olsa, bu cüzdanlara erişim sıcak cüzdanlara kıyasla daha zor gerçekleşmektedir. Birkaç tıklama ile sıcak cüzdan hesabına ulaşmak mümkün iken, soğuk cüzdanlarda durum böyle değildir. Eğer bunlar gibi dezavantajlardan dolayı sıcak cüzdan kullanmak istenirse, öncelikle onun için geçerli olan dezavantajları göz önüne almak önerilmektedir.
  • Sıcak cüzdan, hacker saldırıları ve hırsızlık gibi olumsuz durumlara karşı daha korunmasız bir durumdadır. Sıcak cüzdan hesaplarında performans açısından zayıflık ve teknik hatalar gibi durumlar oluşabilmektedir. Teknik bir problem oluşması birikim kaybına sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla sıcak cüzdan ile kripto para birimi saklama işlemlerinde kontrolde hissedilmemektedir.
  • Soğuk cüzdanların bir diğer dezavantajı ise, saklanabilecek kripto para çeşitliliği oldukça sınırlıdır. Soğuk cüzdanların çoğunluğu sadece Bitcoin, Ethereum ve Dash gibi sanal piyasadaki ana kripto para birimleri olan coin’leri desteklemektedir.

Soğuk Cüzdan ve Sıcak Cüzdan Çeşitlerinden Hangisi Daha İyi?

Sıcak cüzdana dijital kripto para cüzdanı denirken, kripto para saklanan fiziksel cihazlara da soğuk cüzdan denmektedir. Pek çok cüzdan türü bulunmasına rağmen en popüler ve en çok kullanılanları ikisidir. Birçok dezavantaj ve avantajlara sahip olan bu iki cüzdan arasında hangisi daha iyi diye merak edenler için cevap; soğuk cüzdandır.

Birçok dezavantaja rağmen soğuk cüzdanın daha iyi olmasını sağlayan öncelikli ve tek kriter; güvenlik faktörüdür. Kripto para birimi saklama konusunda en dikkat edilmesi gereken konunun yüksek güvenlik imkanı olması gerekmektedir. Soğuk cüzdanlar kripto para konusunda adeta güvenliğin yapıtaşı olarak öne çıkmaktadır.

Sıcak cüzdanlar en korunmasız cüzdanlardan biri olup hack saldırılarına, dolandırıcılık teşebbüslerine ve diğer tüm kötü niyetli eylemlere karşı çok savunmasız bir durumdadır. Bu duruma sebebiyet veren işlem ise; dijital cüzdanların güvenlik anahtarlarını ve kodlarını aynı sunucuda saklaması ve hackleme işlemlerine sıklıkla maruz bırakmasıdır. Üst düzey ve büyük şirketlerin dahi sıcak cüzdan sitesi büyük güvenlik önlemlerine sahip olsalar da birikimleri bir tıkla tamamen silinebilir, yok olabilir.

Soğuk Cüzdan Seçenekleri Nelerdir?

Kripto para yatırımlarını korumak için kullanılan soğuk cüzdanlar arasında pek çok çeşit bulunmaktadır. En büyük borsaların dahi hack saldırılarına uğradığı bir sektörde yatırımları korumak azami bir öneme sahiptir. Kripto para birimi öncülerinden olan Bitcoin kağıt cüzdanları olarak da bilinen bu soğuk cüzdanlar, kullanıcıların yatırımlarının uzun süre korunmasına yardımcı olacaktır.

En Güvenilir 5 Soğuk Cüzdan

Kripto para birimlerini saklamak ve kolaylıkla yönetmek için doğru özellikteki soğuk cüzdanı seçmek gerekmektedir. Soğuk cüzdanları seçerken, “işlem gizliliği, erişilebilirlik ve platform desteği” gibi birtakım öne çıkan özelliğe dikkat ederek seçim yapılmalıdır. Bu özelliklerin aynı sıra saklanan kripto para birimi sayısı ve kullanıldığı işletim sistemleri de büyük önem taşımaktadır. Yatırımlara güven katan ve dijital para birimlerinin daha güvenle saklanması için büyük rol oynayan soğuk cüzdanlar şu şekilde sıralanmaktadır:

Ledger Nano X

En iyi soğuk cüzdanlar için isim önerilerinde ilk sıraya Ledger Nano X gelmelidir. Birçok soğuk cüzdanla aynı özellikleri sunduğu halde rakiplerine göre daha makul bir fiyat politikası sunması ve daha fonksiyonel özelliklere sahip olması sebebiyle en çok tercih edilen soğuk cüzdanlardan biridir. Sahibi olduğu şirketle aynı adı taşıyan Ledger Nano X, son dönemlerdeki kripto para yatırımcıları arasında oldukça popüler bir konumdadır. Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini cihaz içerisinde tutmak mümkündür. Bluetooth özelliği olan sayılı soğuk cüzdan cihazından biri olan Ledger Nano X, fiyat performans ürünü olup memnuniyeti yüksektir.

Ledger Nano S

Dijital para birimi piyasasında ortaya çıkan ilk donanım cüzdanlarından biri, Ledger Nano S’tir. Piyasaya sürüldükten sonra günümüze kadar hiçbir zaman hack saldırısına uğramamıştır. Nano X’e göre daha az teknik özelliğe sahip olmasına rağmen sıklıkla tercih edilen bir ürün olarak estetik bir görünüme de sahiptir. LED ekran ve PIN girişine sahip olan soğuk cüzdan çeşidi, güvenlik yöntemi olarak iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği de sunmaktadır. Dijital para birimini saklamak isteyen yatırımcılar uygun fiyatlı bir seçenek arayışında ise, Nano S’i rahatlıkla kullanabilir.

KeepKey

Donanım cüzdanları arasında en iyi özelliklere sahip olan bir cihaz olan KeepKey, Shaftshift Exchange tarafından oluşturulan bir üründür. Rakip soğuk cüzdanlarda farklı bir teknoloji kullanan KeepKey, Trezor, Ledger gibi birçok cüzdandan daha iyi donanımsal özelliklere sahiptir. İşletim sistemi olmaması, rakiplerinden farklı ve daha korunaklı olmasını sağlamaktadır. Özgün ve kullanıcı odaklı bir tasarımı bulunmaktadır. En uygun fiyatlı donanımlardan biri olarak pek çok yatırımcı tarafından kullanılmaktadır.

Trezor T

Trezor T, Ledger Nano X’e benzer özellikler taşımaktadır. Fiyat olarak Nano X’ten daha pahalı olan Trezor T, dijital ekranıyla da kullanıcılarına ciddi bir kolaylık sağlamaktadır. PIN kodu şifreleme ve Micro SD gibi özellikleri bulunan soğuk cüzdan, USB Typle C kablosu ile satışa sunulmaktadır. En fazla kripto para birimi sunan soğuk cüzdanlar arasında olan Trezor T, borsa desteği de sunmaktadır.

BitBox02

Rakiplerinden daha az özelliğe sahip olmasına rağmen açık kaynak olması ile büyük bir güven sağlamaktadır. Çift yonga tasarımına sahip bir cihazdır. Bağımsız denetleyiciler tarafından en güvenilir 5 kripto cüzdanı arasında gösterilmektedir. Bitcoin, Ethereum, Chainlink ve Litecoin gibi 1500 farklı kripto para birimini rahatlıkla ve güvenle BitBox02 ile saklamak mümkündür.

Soğuk Cüzdanlar Nasıl Alınır?

Soğuk cüzdan nasıl alınır diye merak edenler için öncelikle dikkat edilmesi gereken bu cihazlar bir fiziksel cihazdır. Ülkemiz içinde faaliyette olan e – ticaret sitelerinden veya global çapta hizmet veren alışveriş sitelerinden temin edilebilmektedir. Soğuk cüzdan alırken tek yapılması gereken, hangi seçeneklerin sunulduğuna bakarak sipariş verilmesi gerekmektedir. Cüzdan elinize ulaştıktan sonra hemen kullanıma uygundur.

Hangi Soğuk Cüzdan Seçilmelidir?

Cüzdan seçerken soğuk cüzdan fiyatları birbirine göre farklılık göstereceğinden dolayı buna göre bir tercih yapılmalıdır. Fiziksel kripto para cüzdanların ücretleri farklı seviyelerde seyretmekle birlikte bir alternatif olan Bitcoin kağıt cüzdan ücretsiz sunulmaktadır. Sadece Bitcoin hesabı oluşturmak yeterli olacaktır.

Soğuk cüzdan seçiminde fiyat kriterinden ziyade alınacak sonuçlara, donanımsal özelliklere ve güvenlik önlemlerine odaklanılması gerekmektedir. Zira Bitcoin kağıt cüzdan hesaba nakit para verilmese bile kişisel ve önemli bilgileri kaybetme veya çaldırma durumunda büyük riskler meydana gelebilmektedir. Soğuk cüzdanlar bir fiziksel cihaz olup farklı teknolojilerle üretilmişlerdir. Dolayısıyla yanlış veya hatalı bir tercih yapmak, düşük kaliteli bir cihaz almak ile sonuçlanabilmektedir.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Soğuk cüzdan çeşitleri oldukça pahalı cihazlar olup karar verme aşamasında oldukça zorlamaktadır. Bu cüzdanlara alternatif olan Bitcoin kağıt cüzdan, Bitcoin tarafından sunulmaktadır. Bitcoin kağıt cüzdan ücretsizdir. Bitcoin soğuk cüzdan nasıl alınır diye merak edenler için, soğuk cüzdanların fiyat bakımından pahalı olmasından dolayı birçok kişi bu yönteme başvurmaktadır. Bunun en belirgin nedeni ise bu cüzdanların ücretsiz bir şekilde sunulmasından dolayıdır. Bitcoin kağıt cüzdanlar çevrimiçi kripto para birimi depolama sayfaları ile kullanılmaktadır. Bitcoin kağıt cüzdanların bir masaüstü uygulaması da bulunmaktadır.

Bitcoin soğuk cüzdan nasıl kullanılır konusunda ise verilen cevap; kullanımı oldukça basittir. Bitcoin üzerinden bir adet cüzdan hesabı oluşturulur. Dolayısıyla Bitcoin üzerinde bir hesabın olması ilk şartlardan biridir. Ardından ise kullanıcılara bir key bilgisi ve hesap adresi belirtilmektedir. Bu bilgiler ile cüzdan hesabına giriş yapılmaktadır.