HODL Kavramı Nedir? Neden Önemlidir?

HODL Kavramı – Kripto para piyasasında her geçen gün büyüme ve değişme süreçleri devam ederken bu sanal finansal piyasada bazı kavram ve durumlar da yaşanmaktadır. Bu durumların başında ise “HODL” kavramı geliyor. Bu sebeple de pek çok yatırımcı ve kripto para meraklısı da HODL ne demek sorusunun cevabını aramaya başladı. HODL kavramının ise ortaya çıkış hikayesi oldukça ilginç ve dikkat çekici! İngilizce bir kavram olan “Hold” kelimesine dayanan “HODL” un çıkış öyküsü, bir internet kullanıcısının yanlış tabir ettiği bir kelime olarak bugünlere kadar gelmiştir.

HODL Ne Demektir?

Kripto para yatırımcılarının eldeki varlık olan kripto paraları tutma eylemleri olarak adlandırdığı HODL stratejisi, aslında bir yazım hatası neticesinde ortaya çıkmış bir kavramdır. HODL terimi, 2013 yılında Bitcointalk isimli forum sitesinde GameKyuubi isimli bir kullanıcı tarafından açılan bir gönderinin konu başlığı sayesinde üne kavuşmuş bir terimdir. Söz konusu gönderi GameKyuubi adlı kullanıcı tarafından “I’AM HODLING!” konu başlığı ile paylaşılmıştır. Bu gönderi de kullanıcı, kripto para piyasasında yaşanan çok ciddi orandaki düşüşe rağmen sahip olduğu Bitcoin’i elinde tutacağını söylediği bir metin yayınladı.

Bu metinde açılan başlıkta bir harf hatası sonucu oluşan yeni kavram günümüzde hala kullanılmaktadır. HODL kavramı, Bitcoin ve kripto para dünyasında oldukça popüler bir terim haline geldi. Bir kişi konuşmasında eğer HODL yapmak, HODL etmek gibi ifadeler ileri sürüyorsa, yakın bir zamanda olmasa bile herhangi bir gün sahip olduğu kripto paralarının karlı olacağını, coinlerinden kar edeceğini düşündüğünü anlatmaktadır.

HODL etmek ne demek diyenler için HODL yapacağını söyleyen bir yatırımcı, piyasa durumu ne olursa olsun, elindeki Bitcoin’leri satmayacağını, elde var olan kripto paraların bir gün mutlaka değerleneceğini düşündüğünü, satmayarak risk almak istediğini söylemiş olmaktadır. Bu nedenle HODL terimini kullanan bir yatırımcı genelde elindekini satmaz. Bitcoin yatırımcıları veya yatırımcı adayları, HODL kavramı ile eldeki var olan yatırım varlığının temelde değerleneceğinden emin olmak anlamında kabul edilen bir kavram olarak kripto para dünyasında oldukça sık kullanılmaktadır.

Özetle HODL ne demek; İngilizce de “tutmak” anlamına gelen “Hold” kelimesinin yanlış yazılarak “Hodl” olarak kullanılmaya başlanması ile bilinen bir kavram olmuştur. İlk önce bir yazım hatası olarak kullanılan Hodl kelimesi, zamanla “Canın pahasına tutun” anlamına gelen “Hold On for Dear Life” ifadesinin kısaltması Hodl açılımı olarak kullanılmıştır. HODL olarak üne kavuştuğu için hala günümüzde bu şekilde kullanılmaktadır.

Bitcoin Gibi Kripto Para Varlıklarında HODL Stratejisi Ne Kadar Doğru Bir Yaklaşımdır?

Kripto para yatırımcıları, yatırım ve yatırım kaynağı konusunda alım – satım sürecinde kar ve zarar dengesini mutlak surette göz önüne alarak değerlendirmeler yapmaktadır. Ancak HODL gibi belli başlı kalıplaşmış stratejik yaklaşımlar, bu yatırım süreçlerine oldukça etki eden faktörler arasındadır.

Kripto para piyasasındaki arz – talep durumu ve dolanımdaki miktar, birtakım dalgalanmalar neticesinde şekillenmektedir. Bazı kripto para yatırımcıları her ne pahasına olursa olsun; piyasada iniş ve çıkış durumları belirgin olmadığı halde dijital paralardaki bu dalgalanmalar yaşansa da, var olan kripto para varlıklarına olan inançlarını kaybetmeden yatırım aracı olarak coinlere tutunmaktadırlar. Ancak yatırımcılar tarafından bu stratejik risklerin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

HODL stratejisinin en önemli dayanaklarından biri ise, kripto para piyasasındaki varlıklarda kısa vadede yaşanan inişli – çıkışlı ve istikrarsız seyir içerisinde çeşitli zararlardan kaçınmaktır. HODL anlayışını benimseyen yatırımcılar ellerindeki coin varlıklarını alım – satım sürecine sokmak yerine uzan vadede daha fazla getirisi olacağına inanarak satın alıp bekletmek yönünde bir strateji geliştirmişlerdir.

Bitcoin gibi kripto para varlıklarına HODL stratejisinin ne derece doğru olduğuna ilişkin yaygın düşüncelere karşın birtakım riskleri bulunmaktadır. Bitcoin gibi coin ve altcoin’lerde düşüşün yaşanacağı gözlemleniyorsa, pozisyon azaltmak gerekebilmektedir. Bitcoin başta olmak üzere çoğu kripto para varlığı sürekli dalgalanmalar yaşayan bir dijital piyasadır. Diplomatik süreçlerden dahi etkilenen kripto para piyasası, zaman zaman değer kaybetmektedir.

Bitcoin ve diğer kripto para yatırımcıları bu dalgalanmalara ve inişli – çıkışlı durumlara oldukça alışkın olsa da değer kaybı ile sonuçlanan durumlarda ciddi zarar edebilme potansiyellerini de her zaman taşımaktadırlar. HODL gibi bir strateji benimseyen yatırımcıların savunduğu bir konu da Bitcoin tarzı kripto para varlıkları, altın gibi sınırlı sayıda üretilmesinden dolayı dip yaşadığı durumlarda dahi elde tutulması takdirinde yatırımcıya yüksek kazançlar sağlayabileceği iddia edilenler arasındadır. Ancak bu inanış her coin için geçerli olmayabilir.

HODL inanışına sahip olmak ve bunu uygulamak, sadece coinlerde değil, herhangi bir yatırım aracında da izlenebilecek bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Piyasa değerlendirmesi yapılırken silinip giden fonlar, hisse senetleri veya yatırım araçları göz önüne alınarak şu an piyasada olan varlıklarla birlikte bir yatırım aracı için kar – zarar performansı üzerinden değerlendirme yapılması uzun vadede yatırımcıya daha faydalı olacaktır.

Bir fon ya da piyasa endeksinin genel değerlendirilmesi yapılırken yatırım aracının tarihi performansı abartılmaktadır, bu da yanlış değerlendirmelere konu olmaktadır. Bu sebeple de pek çok hisse ve fon, batma durumu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bitcoin ya da Ethereum gibi uzun vadede işlem ve değerlendirme görecek kripto para varlıklarının devamlılığı sağlanacağı için HODL kapsamında değerlendirilebilir, ancak bu her coin için geçerli olmayıp, hatta bu niteliklere sahip olan çok az coin piyasada dolanımdadır.

Ciddi fırsat maliyetleri ve koşulları değerlendirildiğinde HODL stratejisi, düşüş görülen varlıklarda pozisyon azaltmaya gidecek sonuçlar doğurmaktadır. Düşüş gözlemlenmeyen veya tahmin edilmeyen kripto para varlıkları ise, HODL stratejisi kapsamında elde tutulabilir.

HODL, Sonsuz Değil, Doğru Zaman da Alım – Satım Gereklidir!

Kripto para borsaları ve yatırım kaynakları değerlendirildiğinde hiçbir coin ya da altcoinin fiyatı sonsuza kadar yükseliş gösteremeyecektir. Bu durum reel itibari para birimleri ve kripto para birimleri nezdinde aynı özelliktedir. Bir varlığa HODL uygulayarak sonsuza kadar değer kazanmasını beklemek elbette yanlış bir inanış olmaktadır.

Bir varlığı doğru zamanda almak veya doğru zamanda satmak, bir yatırımcı için en önemli kararlardan biridir. Kripto para borsasında HODL yaparak en büyük avantaj ve dezavantaj ile sahip olunan bir varlığı bir gecede ikiye katlamak da mümkündür, ya da tam tersi olarak yarısını kaybetmek de mümkündür. Bu belirsiz durum, HODL kavramına ait tartışmaları ortaya çıkaran durumdur.

Bir yatırımcı yüksek kar etmek veya hiç zarar etmemek için, HODL yapıp elindeki coini tutmak isterken, en doğru zamanda, en doğru coin çeşidine girmelidir. HODL stratejisi bağlamında bir coini uzun vadede elde tutmak ne kesin yanlıştır, ne de kesin doğrudur! Yatırımcıların dikkat etmesi gereken önemli bir husus da, yatırım aracı olarak coinin veya paranın bir kısmını uzun vadeli coin varlığı olarak tutma yolunu izleyebilir ve tüm yatırım varlığını, aynı yatırım aracına yapmaması da oldukça iyi bir karar olacaktır. Çünkü bazı kripto para varlıkları merkeziyetsiz finans aracı olarak bazıları da saklama / depolama aracı olarak temsil edilmektedir. Bu yüzden farklı özelikler barındıran coinlerin hareket yönleri takip edilmelidir.

Kripto para piyasasında yaşanan fiyat artışlarında kar realizasyonu yaparak, HODL stratejisinin mental yükümlülüğü de azaltılabilmekte ve uzun vadede çok daha faydalı bir işlem yapılabilmektedir. Ancak kar – zarar değerlendirmesi yaparken, bir yatırımcının dikkat etmesi gereken bir ayrıntı da; yatırım aracı olacak coinlerin fiyatları yükseliyor diye yatırım yapılmamalıdır, piyasa üzerinde verdiği proje güveni göz önüne alınarak yatırım yapılmalıdır.

Her coin varlığının bir çıkış amacı olup, makro gelişmeler ve kripto para borsası piyasası ile ilgili akışta tüm coinlerde benzer fiyat dalgalanmaları görülebilmektedir. Bu sebeple fiyat dengesi göz önünde tutulurken güven veren bir oluşum olmasına da dikkat edilmelidir.

Ayrıca yatırım yaparken kredi veya borç ile ya da ihtiyaç dahilinde olan bir maddi meblağ ile yatırım yapılmamalı, HODL stratejisi bu sürece dahil edilmemelidir. Önemli olan nokta, kısa vadede mucize beklemeden, yatırım portföyü büyüklüğü ve genişliği ile yatırımda kalmak istenilen plan dahilinde; uzun vadeli, doğru stratejik yaklaşımlar benimsenmeli ve uygulanmalıdır.

HODL Neden Önemlidir?

HODL kavramı çıkışından bu yana ciddi tartışmalara ve merak konusu olan durumlara sebebiyet vermiştir. HODL anlayışı ise pek çok trader yani alım – satım yapan kişi tarafından benimsenmektedir.

HODL neden önemlidir diye merak edenler ise, bu kavramın detaylarını sıkça araştırmaktadır. HODL stratejisi ile hareket eden pek çok yatırımcı için salt anlayışlar da vardır. Bunlardan bazıları ise, HODL anlayışını benimseyen yatırımcılar, elindeki sahip olduğu coinleri satmaz, dipten alım yapar, HODL anlayışı kapsamında yatırımlarını borsa üzerinde ve dijital – online cüzdanlarda barındırmaz.

Bu gibi anlayışlar neticesinde kendini güvende hisseden yatırımcılar için kripto para yatırımı oldukça keyiflidir. HODL anlayışı ile yatırım yapanlar, stressiz bir yatırım yaptıklarını iddia ederler ve heyecanı sevmeyen kişiler olarak kendilerini tanımlarlar.

HODL anlayışını benimseyen yatırımcılar için bu anlayışın önemi kadar, HODL sürecinde hiç takip ve kontrol etmeden yatırım aracını bir coine bağlamak düşüncesi yaygın olabilir. Bu durum maddi zararı doğurabilir.

HODL yaparken büyük yükselişlerin ardından ciddi düşüşler yaşanabilir, bunu sonucunda kar elde edilmesi beklenirken zarar elde edilebilir. Bu sebeple HODL coin stratejisi yapmak isteyen yatırımcılar mutlaka piyasa değerlendirmesi yapmalı ve yatırım aracını sürekli olarak takip etmelidir.