Kripto Para Borsasında Volatilite Nedir?

Kripto Para Borsasında Volatilite Nedir?

Kripto para borsalarında volatilite nedir? Oynaklık anlamına gelen volatilite piyasalarda belli bir zaman içerisinde meydana gelen dalgalanmaları ifade etmektedir. Kripto para borsasında volatilite, bir ürünün bir günde gerçekleştirdiği anlık oynamalardır. Kripto para piyasalarında ticaret yapanlar fiyatların ne kadar çok dalgalandığını bilmektedir. İki yönde anlık ve hızlı hareketlilik gösteren volatilite, kripto para yatırımcılarını ve traderleri tedirgin etmektedir.

Kripto para ürünlerinin hepsinde volatilite yüksek değildir. Ancak bazı coinlerin çok yüksek volatilite gösterdiğini bilmekteyiz. Geleneksel paraların borsalarında da dalgalanmalar yaşanır. Ancak geleneksel paraların dalgalanmaları bu kadar anlık ve hızlı gelişmez. Kripto paraların dalgalanmaları çok hızlıdır. Anlık yükselmeler ve düşmeler sıklıkla yaşanır. Kripto ürünlerdeki dalgalanmaların temel nedeni coinlerin geçmişinin genel olarak yeni olmasıdır.

Kripto paralar bir otoriteye bağlı değildir. Yani bir ülkenin para birimi olarak geçmez. Merkezi bir otoritesinin olmaması bir ülkede yaşanan olaylardan etkilenmemesi anlamına gelir. Ancak dünya üzerinde yaşanan pek çok olay kripto para piyasalarını etkiler. Dalgalanmalar, dünya ekonomisinde ve siyasetinde yaşanan genel olaylardan kaynaklanır. Güven arttıkça, yıllar ilerledikçe kripto para piyasalarının daha normal bir hareketliliğe sahip olacağı düşünülmektedir.

Kripto para borsaları son zamanlarda sıklıkla tercih edilen yatırım borsalarıdır. Elbette ki tüm borsalarda olduğu gibi kripto para borsalarında da yatırım yaparken özenli davranmanız şarttır. Şayet Kripto para borsasında volatilite varsa bu tür durumlarda mutlaka dikkatli davranmanız önerilmektedir. Çünkü volatilitenin var olması demek aşırı riskli durumların da var olması anlamına gelmektedir. Bu tip durumlarda beklemek en mantıklı seçenekler arasında yer alır.

Kripto Para Borsasında Volatilite Nedir?

Kripto Para Borsasında Volatilite Nasıl Olur?

Devlet tarafından yönetilen para birimlerine göre kripto paraların volatilitesi çok yüksektir. Kripto para borsasında volatilite oranlarının ilerleyen zamanlarda değişeceği umut edilmektedir. Dünyadaki gelişimler bu olumlu gelişmeyi sağlayacaktır. İlk çıktığı yıllarda kripto para piyasaları çok daha dalgalıydı. Yatırımcıların ve traderlerin kripto paraları benimsemesi kripto piyasalarını olumlu yönde etkiledi. Güvenin artması kripto piyasalarında istikrarı sağlayacaktır.

Kripto paralar özel şifreleme sistemiyle oluşturulmuş dijital paralardır. Sanal para olarak da nitelendirilmektedir. Kağıda veya madene basılan klasik paralara alışanların sanal paraya güvenmeleri zaman almaktadır. Maddi olarak yapısının olmaması güvenin oluşmasını zorlaştırmaktadır. Ancak piyasalara genel olarak bakıldığında önceki yıllara göre dalgalanmaları kısmen daha az olduğu görülmektedir.

Kripto para biriminin değerinde gerçekleşen değişime bağlı olarak volatilite oranı değişir. Bu tür ürünler piyasada opsiyon kullanılarak alınıp satılır. Opsiyon, ürünü alacak olan kişiye önceden belirlenen fiyattan alma imkanı sunar. Satıcı, ürünü belirlenen vadeden satabilme hakkına sahiptir. Kripto piyasalarında opsiyon traderleri geleceğe dair yapılan tahminlerden ya da risklerden korur. Traderler kripto ürünün en üst sınıra çıkacağını veya alt sınıra düşeceğini düşündüğünde opsiyon hakkını kullanabilir.

Bütün yatırımcılar dalgalanmalara karşı yatırımlarını korumak ister. Yatırımları korumak, zarar etmemek için piyasalarda sunulan imkanlar değerlendirilmelidir. Kripto para borsasında volatilite durumu varken işlem yaparken iyi düşünmek gerekmektedir. Böyle durumlarda al sat işlemleri arasındaki makas oranı daha fazla olabilmektedir. Dolayısıyla sattığınız bir dijital varlığınızı tekrar geri almak istediğiniz zaman karşınıza daha fazla maliyet çıkacaktır.

Kripto Para Borsasında Volatilite Nedir?

Kripto Para Borsasında Volatilite Varsa Yatırım Yapılır Mı?

Piyasalarda bazı kripto paraların volatilitesi daha düşüktür. Örneğin yeni kripto para birimlerine göre Bitcoin’in volatilitesi daha düşüktür. Bunun nedeni Bitcoin’in kripto para piyasalarının en eski ürünü olmasıdır. Geçmişinin eski olması ve piyasalarda bir güven oluşturması Bitcoin volatilite oranını düşürmüştür. Geleneksel paralara göre yüksek olmasına rağmen kripto paralara göre volatilitesi düşüktür. Volatilitesi düşük piyasalarda işlem yapmak daha kolaydır.

Yatırımcılar ve ticaretle uğraşanlar kendilerini zarara götürecek alanlara yatırım yapmak istemezler. Ancak risk olmadan da ticaret yapılmamaktadır. Kripto para borsasında volatilite varsa yatırım yapmama düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Çünkü bütün para borsalarında dalgalanma vardır. Bu durumda kirpto para piyasası yakından takip edilmeli. Güvenin ve istikrarın yüksek olduğu kripto para birimine yatırım yapmak riski azaltır.  Kripto para borsasında volatilitenin varlığı hem riski hem de fırsatları beraberinde getirmektedir. Ancak bu tür durumlarda beklemede kalmak her zaman önerilmektedir.

Fiyat değişiklikleri yaşandığında piyasalardaki işlem hacimleri yükselişe geçer. Volatilite, optimum değerlerde yani anlık iniş ve çıkışlarda olmamalıdır. Anlık düşüşler ve çıkışlar yatırımcıyı tedirgin eder. Böyle olunca pozisyonunu korumak isteyenler artar. Ürünlerin değerleri düşer. Anlık yükselişlerde hemen kaygıya kapılmamak gerekir. Kaygı sonucunda yüksek değerlerde alınan kripto paralar düşük fiyatlara satılır. Bu da trader ve yatırımcıları zarara sokar.

Kripto Para Borsasında Volatilite Nedir?

Kripto Para Borsasında Volatiliteye Neden Dikkat Edilmelidir?

Kripto para piyasalarında düşüş veya çıkışlar tek para birimi üzerinden gerçekleşmez. Yani Bitcoin çıktığında veya düştüğünde diğerlerinin değerleri sabit kalmaz. Genellikle kripto para biriminde yaşanan dalgalanma diğerlerini de tetikler. Kripto para borsasında volatiliteye dikkat edilirken bütün birimler önemsenmelidir. Bitcoin düştü diğerleri düşmez denmemelidir. Bu konuda sadece bir kripto para birimi bağımsız hareket edebilmeyi başarmıştır. O kripto para birimi Ethereum’dur. Bitcoin düşmesine rağmen Ethereum düşmemiştir. Bu Ethereum’un güçlü bir kripto para olduğunu göstermektedir.

Kripto para piyasalarında anlık inişler ve çıkışlar yaşanmaktadır. Anlık dalgalanmaları yakından takip edenler bunu fırsata çevirebilir. Anlık takibi alım satım botları ile yapabilmek mümkündür. Bilgisayarın başından ayrılmadan takip yapabilmek insanlar için mümkün değildir. Onun yerine özel yazılımlarla üretilen botlar kullanılabilir. Botlara verilen talimatlar anlık dalgalanmaları değerlendirmeye yardımcı olur. Gün içinde kripto para piyasalarında defalarca inişler çıkışlar yaşanır. Yaşanan dalgalanmaların çok sayıda nedeni var. Nedenler arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Kripto paralar hakkındaki haberler
  • Çatallanmalar
  • Likidite durumları
  • Büyük oranda kripto para sahibi olan balinalar

Kripto paraların fiyatları değiştikçe işlem hacimleri artmaktadır. Değişimlerden haberdar olmak ticaretin en temel konusudur. Değişimler, kripto para sinyalleri ile istenenlere ulaştırılmaktadır. Telegram gruplarına, Twitter hesaplarını dahil olanlar sinyalleri alabilmektedir. Sinyaller, kripto para piyasalarını anlatan grafikler, göstergelerdir. Sinyaller analiz edilerek yatırıma dönüştürülür.

Sinyal sağlayıcı sadece Telegram veya Twitter grupları değildir. Farklı seçenekler de bulunmaktadır. Kripto para borsasında volatilite yaşandığında kaygılı hareket etmemek gerekir. Fomo yani tedirginlikle birlikte işlem yapmak ciddi zararlara neden olabilir. Temkinli hareket etmek, sinyalleri analiz etmek ve uzmanların söylemlerini dikkate almak gerekir. Kripto paraya olan güven ve kurumsal yatırımlar arttıkça risk zamanla azalacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik sadece bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Burada yer alan bilgiler ve yorumlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir