Kripto Para Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Kripto Para Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Kripto para düzenlemesi ne zaman çıkacak? Kripto para, herhangi bir otoriteye bağlılığı olmayan, özel sistemlerle şifrelenmiş sanal paralardır. İlk piyasalara çıktığında pek çok kişi ve ülke kripto paralara çok temkinli yaklaştı. Zamanla kaygılar güvene çevrilmeye başladı. Dünya genelinde bazı ülkeler kripto para ticaretine onay verirken bazıları yasakladı. Ülkemizde kripto para düzenlemesi meclisin gündemine alınmış durumda.

Günümüzde çeşitli borsalarda kripto para ticareti yapılmaktadır. Geleneksel paralardan farklı olması piyasalarının daha dalgalı olmasına neden olmaktadır. İlerleyen zamanla güven ve istikrar tesis edileceğinden dalgalanmaların azalacağı düşünülmektedir. Kripto paraların geleceğin para birimi olacağına dair yorumlar yapılmaktadır. Geleceğin dünyasına hazırlanma adına yeniliklere açık olmak gerekiyor. Türkiye, kripto paraları yakından izlemektedir.

Kripto paralar bir ülkenin merkez bankasına veya otoritesine bağlı olmayan yatırım ve ticaret araçlarıdır. Türkiye Sermaye Piyasası Kurumu, kripto paralar ve piyasalarının düzenlenmesi kanunu taslağı üzerinde çalışmaktadır. Uzun bir çalışma neticesinde Sermaye Piyasası Kurumu’nun bir taslak hazırladığı bilinmektedir. Taslağın ne zaman yasalaşacağına dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kripto para piyasalarının ülkemizde son zamanlarda yoğun bir düzeyde ilgi görmeye başlaması, bu piyasaya dair yasal düzenlemeyi de şart kılmıştır. Dünyada farklı ülkeler kripto para borsalarına dair birtakım düzenlemeler yapmaya da başlamıştır. Zira çoğu yatırımcı kripto paraları geleceğin para birimi olarak görmektedir. Dolayısıyla gelecek vaat eden bir varlık konusunda ülkelerin yasal düzenlemeleri yapmaları gerekmektedir.

Kripto Para Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Kripto Para Düzenlemesi Neyi İçeriyor?

Yeni bir ürün olmasından dolayı ülkeler kripto paraya karşı temkinli yaklaşmaktadır. Ülkemizde artıları ve eksileri düşünülerek kripto para düzenlemesi yapıldı. Pek çok kişi, yatırımcı, trader düzenlemenin neleri içerdiğini merak etmektedir. İşte düzenlemenin içeriğinde yer alanlardan bazıları;

  • Kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceği
  • İzinsiz kripto para hizmet sağlayıcılığı yapanlara verilecek cezalar
  • Kripto para hizmet sağlayıcılarına ve platformlarına izin verme yetkisi SPK’ye verildiği
  • Platformlarda işlem görecek kripto para birimlerine karar verilmesi

Sermaye Piyasası Kurumu’nda izin almadan kripto para sağlayıcılığı yapan kişi veya kurumlara cezalar verilecek. Verilecek cezaların 3 yıl ile 5 yıl arasında değişeceği düzenlemede yer almaktadır. SPK’nın yetki vermediği platformlardan kripto alım satımı da yasaklanıyor. Yasağa uymayanlara en az 20 bin lira para cezası verilebilecek.

Sermaye Piyasası Kurumu, platformlarda hangi para birimlerinin işlem görebileceğini belirleyebilecek. Gerektiğinde işlemin sonlandırılmasını, işlemi sonlandırılan para birimlerinin elden çıkarılması ile ilgili düzenlemeyi de yapabilecek. Düzenleme gereği her platform ülkemizde kripto para alım satımı yapamayacak. Hangi platformların alım satım yapabileceğini kurum belirleyecek. Platformlar kendileri için hesaplar açıp, hesaplar üzerinden işlemler yapabilecek.

Dünya genelinde kripto para piyasalarında yerleşik bazı platformlar var. Bu platformlarda alım satım yapılabilir. Ancak yapılacak alım satım neticesinde gerçekleştirilecek para transferleri kurumun belirlediği yetkili platformlar üzerinden olacak. Platformlar siber saldırıya, operasyonel hatalara, teknik arızalara maruz kalabiliyor. Böyle bir sorun yaşandığında platformda yer alan kişiler ve kurumlar zarar görür.

Düzenleme, oluşan zararlarda, platformun kusurlarına, olayın gerçekleşme durumuna göre sorumluluk yüklemektedir. Kripto para düzenlemesi konusunda yapılacak olan çalışmaların 2022 yılı sonuna doğru tamamlanacağı ifade ediliyor. Öte yandan bu düzenlemenin tam olarak ne zaman hayata geçirileceğiyse henüz netlik kazanmış değil. Esasında kripto para düzenlemesinin yapılması, yatırımcıların kendilerini güvende hissetmelerini mümkün kılıyor.

Kripto Para Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Kripto Para Düzenlemesinin Kapsamı Nasıldır?

Elde edilen bilgiler ışığında kripto para düzenlemesinin kapsamı ortaya çıkmaya başladı. Meclisin gündeme alması beklenen taslağın içeriğinde hizmet sağlayıcı platformlarda dair yaptırımlar yer almaktadır. Platformlar, müşterilerini bilerek zarar uğratmaları durumunda adli, para cezası veya hapis cezası uygulanacak.

Kurum tarafından yetki verilen platformlar sadece kripto para hizmeti verebilecek. Yetki almayan platformlardan alım satım yapmak yasaklanmaktadır. Şayet platform, kendi menfaatlerini düşünerek müşterilerini zarara sokarlarsa zimmet olarak değerlendirilecek. Zimmetin cezası 20 bin gün adli para cezası ile 10 ila 20 yıl arası hapis olacak. Düzenlemenin kapsamında zimmet suçuna özel olarak soruşturma açabilme usulü yer almaktadır

Ülkemizde hizmet veren bazı platformlar var. Taslak yasalaşıncaya kadar şuanda aktif olan platformların SPK’dan izin almaları gerekecek. İkincil düzenleme neticesinde SPK’nın yetki verdiği platformların dışında hiçbir platformdan alım satım yapılmayacak. İkincil düzenlemeye kadar yeni platform açılmasına da izin verilmiyor.

Yurt dışın merkezli kripto para platformlarında kripto paraları olanlar var. Taslağın kanunlaşmasından sonra kripto paralarını 6 ay içinde transfer etmeleri gerekecek. Düzenleme yasalaşınca bazı platformlara yetki verilecek. Yetki verilen platformların belli gelirleri üzerinden kurul bütçesine gelir kaydetmesi gerekecek. Platform, faizleri hariç gelirlerinin %10’nu, her yıl kurul tarafından belirlenecek oranda kurulun bütçesine kaydettirecek.

Sermaye Kurulu Piyasası, gerekli gördüğü platformların hizmetlerini geçici olarak durdurma yetkisine sahip olacak. Zayıfladığı tespit edilen platformların mali yapılarını güçlendirmeleri için en fazla 3 aylık bir zaman verebilir. Sorun tespit edilen platformun yetkililerinden imza yetkisini SPK alabilir veya sınırlandırabilir. Burada işlem yaparken özenli davranmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Böylece güvenli bir şekilde yatırım yapmak da mümkün hale gelecektir.

Kripto Para Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Kripto Para Düzenlemesi Sonrasında Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Dünya genelinde bazı ülkeler kripto paraya dair yasa çıkarmış, düzenleme yapmıştır. Ülkemizde bu konuda bir kanun taslağı hazırlanmıştır. Hazırlanan taslak meclisten geçtiğinde sayılı ülkeler arasında yerimizi almış olacağız. Yapılacak tasarım kripto para hizmeti vermeyi isteyenlerin önünü tıkamayacak. Platformlara yol açarken müşterilerin zarar görmemesini sağlayacak bir düzenleme olması gerekiyor. Kripto para düzenlemesi sonrasında yatırımcıları bekleyen olumlu gelişmeler olmalıdır. Kripto para geleceğin yatırım ve ticaret araçlarından biri olacak. Bu araçları yasalarla belirlenen şartlar içinde kullanmak daha doğru olacaktır.

Yatırımcılar ve traderler kripto para piyasalarındaki düzenlemeleri yakından takip etmelidir. Piyasanın vereceği tepkileri takipte geri kalınmamalıdır. Yaşanan pandemi sonrasında bütün dünya ülkelerinde enflasyonun çıkması bekleniyor. Enflasyonla birlikte faiz artışlarının da olabileceği beklenmektedir. Kripto paralara yatırım yaparken dünya ekonomisi göz önünde bulundurulmalıdır. İnsanlar coinlerden kaçtı. Yaşanan kaçışlar altcoinlerde ciddi fırsatlar meydana getirdi.

Altcoin fırsatları kara dönüştürülebilir. Metacoinlerde yükselme ihtimali beklentisi var. Bu beklentinin fırsata dönüştürülmesi mümkün görülmektedir. Kripto para düzenlemesi ne zaman çıkar tam bilinmiyor. Yasa çıkıncaya kadar eldeki şartları kaçırmadan fırsata dönüştürmek mantıklı olacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında kripto para düzenlemesinin yapılması, yatırımcıların çok daha rahat bir şekilde piyasalarda var olmasını mümkün kılacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik sadece bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Burada yer alan bilgiler ve yorumlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir