Kripto Para Kazanç Vergisi

Kripto Para Kazanç Vergisi

Kripto para kazanç vergisi var mıdır? Şu anlık ülkemizde bir vergiye tabi olmayan kripto para kazanç vergisi dilimi içinde mi değerlendirilecek yoksa bir emtia gibi mi değer görecek henüz net olarak karar verilememiş bir değerdir. Bu nedenle nasıl vergilendirileceği üzerine çok daha uzun süreler tartışmalar dönecek gibi görünmektedir. Kripto para üzerinde dönen tartışmalardan birisi de bu paranın merkezi olmamasından gelmektedir.

Ekonomistler neredeyse bir sanayi devrimi gibi büyük bir ekonomik devrim olan kripto parayı değerlendirme konusunda oldukça kararsız kalmaktadır. Birçok düşünür artık emek sermaye gibi üretim faktörlerinin içine bir de bilginin eklenmesi ve kripto para piyasasının tanımlanmasına bu noktadan başlanarak ilerlenmesini ön görmektedir. Bunun yanında piyasanın temel değerlerinin artık geçersiz olduğunu kabul edip ekonominin temellerini dijital ögeleri de katarak yeniden yazmanın gerektiğini de söylemektedirler.

Dijital para birimleri ve bilgi temelli iş yöntemleri her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çektiğinden ve burada üretim için sadece hayal gücünün ve bilginin bir araya getirilmesinin yeterli olmasından dolayı doğal kaynaklar gibi sınırlı değerlerle ilerleyen yerel piyasalarla bu piyasaların karşılaştırılması büyük bir yanlış olarak görülmektedir. Uzmanlar henüz dijital piyasaların yeni doğduğu bu yıllarda dijital piyasalarla ilgili hamle yapılmazsa ilerleyen yıllarda bu piyasayı kontrol edip denetlemenin daha da zorlaşacağını söylemektedirler.

Kripto Para Kazanç Vergisi

Kripto Para Kazanç Vergisi Var Mıdır?

2022 yılında kripto borsalarda işlem yapılan değerler üzerinden bir vergilendirme yapılacağına dair haberler gelmektedir. Yansıyan ilk bilgilere göre kripto para kazanç vergisi var mıdır? Yanında stopajda gelecek midir? Bu yönde net bilgiler bulunmamaktadır. Nasıl bir düzenleme olacağı konusu uzmanlara sorulduğunda borsalarda belirli bir sermaye şartı aranacağı söylenmektedir. Bu sayede kara para aklama gibi suçların önüne geçileceği düşünülmektedir.

Şimdilik uzmanlardan görüş istendiği ve ilk olarak piyasada işlem gören paraların tanımlanmasıyla işe başlanacağı söylenmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda önceliğin yatırımcıların korunması olacağı deneyim ve gözetim mekanizmalarının güçlendirilmesiyle piyasaların çok daha aktif şekilde kontrolünün sağlanması için çalışılacağı söylenmektedir. İşlem yapılan borsaların yeterliliğinin kontrol edileceği ve bu noktada borsalardan bazı lisanları beyan etmeleri isteneceği de belirtilmektedir.

Bu kapsamda yurtdışında olan uygulamalarda incelenmektedir. Böylece çok daha etkin bir denetim ve ücretlendirme politikası oluşturmanın mümkün olacağı söylenmektedir. Hali hazırda Avrupa’da ve Amerika’nın bazı eyaletlerinde vergilendirme yapılmaktadır. Türkiye’nin de bu ülkeler arasına kısa süreler içinde gireceği ve işlem yapılabilen 22’nin üzerinde ki kripto borsasının kurucuları ile iletişime geçilerek işlemlere başlanacağı da söylentiler arasındadır.

Kripto Para Kazanç Vergisi Ne Kadardır?

Ülkemizde şimdilik kripto para kazanç vergisi bulunmamaktadır. Ama ülkeler yavaş yavaş piyasalara vergi getirmektedir. Amerika kripto para sahiplerinden genelde gelir vergisi almaktadır. Herhangi bir stopaj uygulaması bulunmamaktadır. Aynı şekilde herhangi bir alt ya da üst vergi limiti de koymamıştır. IRS adında ki açılımı Internal Revenue Service olan gelir dairesinin bir kolu şeklinde faaliyet gösteren devlet kurumu kripto para sahibi olan kimselere mektup göndererek onları bilgilendirmektedir. Almanya’da ise 600 Euro’dan daha aşağı değerlere bulunan kişilere vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Kripto Para Kazanç Vergisi

Aynı şekilde kripto para sahiplerine vergi uygulayan Güney Kore kazançtan yüzde 20 oranında vergi almaktadır. Hong Kong ve Malta ise herhangi bir vergi uygulaması yapmamaktadır. Genelde vergilendirme yapan ülkeler mükelleflerin vergi ödemelerini yapmaması durumunda onların varlıklarına el koymayı uygun görmektedir.

Şimdilik çalınan kaybolan kripto paraların vergiden düşülüp düşülmemesi konusunda ülkeler farklı düşünceler bulunmaktadır. Çünkü bu durumun kripto para sahipleri tarafından suiistimal edilip edilmeyeceği tam olarak bilinmemektedir. Aynı şekilde kripto para alım satımı sırasında oluşa kayıplarında ne şekilde vergilendirileceği de ayrıca üzerine düşünülmesi gereken bir konu olarak üzerine çalışmalar yapılan bir durumdur.

Kripto Para Kazançları Üzerinden Vergi Nasıl Alınır?

Henüz yeni yeni büyüyen ve daha önce ki ekonomi sistemleri ile kıyaslanamayacak şekilde ilerleyen bir tür sistemler bütünü olan kripto para kazançları üzerinden normal bir ticari işletme gibi düşünülerek vergi alınması planlanan bir yapıdır. Birçok uzman bunun için çok daha farklı bir vergi sistemi işletilmesini önermektedir. Ama şimdilik vergi uygulayan ülkeler basit olarak kripto para sahiplerine vergi kesmektedir.

Şu an vergilendirme konusunda çok fazla açık bulunmaktadır. Çünkü kripto para borsalarına farklı noktalardan ulaşabilmek mümkündür. İşlem yapmak isteyenler sadece kendi ülkeleri üzerinde ki borsalardan değil vergi almayan ülkelerde bulunan borsalardan da işlem yapabilmektedir. Bunun yanında soğuk cüdanlar da bulunan kripto paraların nasıl vergilendirileceği ve bunların tespitinin nasıl yapılacağı da söz konusudur.

Kripto Para Kazanç Vergisi

Kripto para sistemi suiistimal etmeye de oldukça müsaittir. Kripto parası bulunanlar bunları satmak yerine başka para birimleri ile swap uygulamaları üzerinden rahatlıkla değiş tokuş yaparak aslında arka planda kar etmeye devam edebilmektedir. Bunun takip edilip vergilendirilmesi de neredeyse imkansızdır demek yanlış olmaz. Yani özetlemek gerekirse kripto para piyasasına çok daha farklı bir gözle yaklaşmak ve bunların vergilendirilmesi için çok daha farklı uygulamalar bulmak elzemdir.

Kripto Para Kazançları Nasıl Hesaplanıyor?

Kripto para piyasasında ki para birimlerine çoğunlukla hisse senedi gibi bakılmakta ve bu şekilde işlem yapılmaktadır. Nasıl ki bir şirketin piyasada ki değeri dediğimizde aklımıza tüm hisselerin toplan değeri geliyorsa bir kripto para kazançları konusundan söz edileceği zamanda kazımla elde edilen bütün coinlerin toplam değeri gelmektedir. Bu nedenle piyasa değerleri anlık olarak sürekli değişim göstermektedir.

Bu bilgi ile bir kripto para biriminin ne kadar stabil olduğu saptanmaya çalışılmaktadır. Çünkü bu kadar hızlı değişim gösteren bu piyasalarda kripto para ile ilgili genel tahminler yapmak oldukça güçtür. Sadece bu bilgi ile güvenlik üzerine yorumlar yapılabilir. Örneğin piyasa değeri yüksek görünen bir kripto para birimi için uzun süreli işlemler için uygun olduğu ya da borsada ki dalgalanmalardan kolayca etkilenmeyeceği yorumu yapılabilir.

Bu sayede yatırımcıların olası iler ki dönem hamleleri, şu an kaç kişinin bu para birimine sahip olduğu gibi tahminler yapılır. Bir nevi genel resmin görülmesi ve piyasanın nabzının tutulması sağlanabilir. Bu sayede piyasalar çok daha kolay şekilde takip edilebilir. Tüm bu bilgiler ışığında kripto para kazanç vergisi günümüz koşullarında alınmamaktadır. Ancak gelecekte kripto para kazanç vergisi konusunun karşımıza çıkacağı da bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir