Kripto Para Ödeme Sistemi

Kripto Para Ödeme Sistemi

Kripto para ödeme sistemi tercihlerinde dikkat edilecekler nelerdir? Kripto paralar piyasalara 2009 yılında girdi. İlk girdiği yıllarda kripto paralara güvenin çok fazla olduğunu söyleyemeyiz. Ancak zamanla güven arttı. Artan güvenle birlikte ödeme yapma, ticaret veya yatırım aracı olarak kullanılmaya başladı. Kripto para ödeme sistemi, işletmelere göre küçük farklılıklar taşır. Ancak genel olarak birbirine benzemektedir.

Kripto para, özel şifreleme yöntemiyle üretilmiş olan sanal paradır. Sanal paraların maddi bir görünürlüğü yoktur. Yani kağıt veya madene basılmış hali yoktur. Sadece sanal alemde kullanılır. Sanal alemde alınan, satılan, uzun süreli yatırım aracı olarak kullanılan kripto paralar çok yönlüdür. Bir merkezi otoriteye bağlı olmayan kripto para birimlerinin farklı özellikleri bulunmaktadır.

Kripto paraya olan güven ilk yıllardaki gibi olumsuz değil. Ancak yinede temkinli olarak hareket edildiği söylenebilir. Ödeme yöntemi olarak kullanılmaya başlaması çok yenidir. Dünya genelinde küçüklü büyüklü bazı işletmeler ödemelerini kripto para ile almaktadır. Ödeme alma sistemlerini blockchain teknolojisi ile yapmayı planlayan işletmelerin sorun yaşamadığı ifade edilmektedir. Günümüzde ödemelerini kripto para ile alan şirketler arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Microsoft
  • Virgin
  • Expedia
  • Subway
  • T-Mobile Poland
  • OKCupid
  • Newegg

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki 13 binden fazla işletme ve şirkette ödemeler kripto parayla yapılmaktadır.

Kripto Para Ödeme Sistemi

Kripto Para Ödeme Sistemi Nedir?

Kripto para ile ilgili ülkelerin kararları değişiklik göstermektedir. Bazı ülkeler hiçbir şekilde kripto paranın kullanılmasını istememektedir. Çin gibi bazı ülkeler, kripto paranın kullanımını yasaklamış durumdalar. Bazı ülkelerde kripto para kullanımı yasalara bağlanmıştır. Ülkemizde de yakın zamanda kripto parayla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılması bekleniyor. Yasaların belirsiz olması nedeniyle bir kısım şirketler ve işletmeler kripto para ödeme sistemi konusunda kararsızdır.

Finans kurumlarının kripto para ödemeleri konusunda kararsız olmalarının nedeni sadece yasaların belirsizliği değildir. Maalesef kripto paranın adı, kara para aklama ile ünlendi. Kara para aklayan bazıları tarafından kripto paranın kullanılması tedirginliği artırmış durumdadır. Yasaların kesinleşmesi, teknolojik yeterlilik sayesinde yakın zamanda bu tedirginliği de ortadan kalkacağı düşünülmektedir.

Online alışveriş son zamanlarda çok yaygınlaştı. Online mağazalarda müşterilere ödeme imkanı olarak çeşitli seçenekler sunulur. Sunulan seçenekler arasında kripto para ile ödeme yapma da bulunmaktadır. Usulünce kullanıldığı müddetçe kripto parayla yapılan ödemelerde dolandırıcılık, sahtekarlık gibi sorunlara son verilebiliyor. Kripto parayla ödeme yapıldığında aracı bankalar veya kurumlar ek ücret alamazlar.

Kripto Para Ödeme Nasıl Yapılır?

Kripto parayla alınan ürünlerin ödemesi konusu çok merak edilmektedir. Kripto para, ticaret ve yatırım aracı olmanın dışında yavaş yavaş geleneksel para gibi kullanılacağa benzemektedir. Nasıl ki geleneksel paralarla ürünlerin ücreti ödeniyor aynı durum kripto paralar için de geçerli olacak. Hatta bazı yönleriyle ödeme sisteminde kripto paraların kullanılması daha fazla avantaj taşımaktadır.

Kripto Para Ödeme Sistemi

Maliyeti az olan ürünlerin alınmasında kripto para kullanımı pek tercih edilmez. Bunu aslında kripto para birimi üreticileri de tercih etmez. Genelde daha büyük ödemelerin kripto parayla yapılması hedeflenir. Büyük ödemelerin yapılması kripto para biriminin rakiplerinin önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Düşük ücretlerin ödeme işlemleri çok uzun sürecektir. Uzun süren işlemler çok tercih edilir bir durum değildir.

Ödeme yöntemi olarak kripto paranın bazı şirketler tarafından tercih edilmeme nedeni güvenlik sorunudur. Hackerların kripto paraları dolandırıcılıkla elde etmeleri ve bunu ödemede kullanmaları ciddi sorundur. Ödemelerin bilinen ve ünlü sağlayıcılar aracılığıyla yapılması tehdidi minimuma indirgemektedir. Böylece kripto para ödeme sistemi konusunda isabetli bir şekilde karar vermek de mümkün olacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik sadece bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Burada yer alan bilgiler ve yorumlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir