Kripto Para Piyasası Sözlüğü

Kripto Para Piyasası Sözlüğü

Kripto Para Piyasası Sözlüğü – %51 Saldırısı – Bir grup madenci, bir ağın bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını elinde tutuyorsa, ağ üzerinden hareket eden işlemleri kontrol ederler.

Adres – Hesap numarasına benzer şekilde, bir kripto para birimi işleminde göndereni ve alıcıyı tanımlamak için kullanılan benzersiz bir harf ve sayı dizisidir.

Airdrop – Küçük görevlerin tamamlanması karşılığında token dağıtmanın bir yolu (örneğin retweet, takip, abone).

AKA (Asimetrik Anahtar Algoritması) – Bir anahtarı, genel anahtar ve özel anahtar olarak ayıran şifreleme sistemi. Açık anahtar, işlemleri yürütmek için herkesle (güvenilir veya güvenilmez) paylaşılabilir. Özel anahtar, sahibinin işlem görmüş herhangi bir şeyi doğrulaması ve bunlara erişmesi için gizli tutulmalıdır.

Altcoin – Bitcoin’den sonra geliştirilen alternatif para birimleri.

ASIC (Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler) Madenci – Belirli bir görevi gerçekleştirmek için tasarlanmış güç bilgisayarı çipleri.

Atomic Swap – Bir kripto para biriminin tamamen farklı bir kripto para birimiyle doğrudan alınıp satılmasına izin veren teknoloji.

BIP (Bitcoin İyileştirme Önerisi) – Bitcoin’in işlevleri, tasarımı, yapısı vb. için iyileştirmeler önermenin standart bir yolu.

Bitcoin – En çok tanınan kripto para birimi.

Blok – İşlem bilgilerinin kalıcı bir kaydı.

Blockchain – Bloklar, bir ağ üzerinde bağlı bilgisayarlar tarafından desteklenen değişmez bir kayıt zinciri oluşturmak için kriptografik olarak bağlanan sistemdir.

Blok Gezgini – Blok zinciri işlem etkinliğini izleyen araçlardır.

Blok Yüksekliği – Geçerli blok ile genesis bloğu arasındaki blok sayısı.

Blok Ödül – Madencilere verilen ödeme.

Blok Boyutu – Bir blok zincirindeki her bloğun kapasitesi.

Yakma (Burning) – Dolaşımdaki arzı ve enflasyonu kontrol etmeye yardımcı olmak için projelerin, bilinen özel anahtarı olmayan bir cüzdan adresine madeni paraların bir kısmını göndermesidir.

Soğuk Depolama – Özel anahtarların çevrimdışı bir ortamda saklanması.

Soğuk Cüzdan – İnternete bağlı olmayan bir kripto para cüzdanı.

Onay – Her işlemin geçerli sayılmadan önce doğrulanması gerekir. Onay, çeşitli mutabakat mekanizmaları aracılığıyla gerçekleştirilir.

Konsensüs – Bir sistemdeki düğümler arasında anlaşmaya varmak için kullanılan bir mekanizma.

Kripto Para – Bir değişim aracı olarak işlev görmek üzere tasarlanmış dijital bir varlık. Kripto para birimleri, işlemleri ve üretimi güvence altına almak ve doğrulamak için kriptografik şifrelemeyi kullanır.

DAO (Merkezi Olmayan Özerk Kuruluş) – Merkezi Olmayan Otonom Şirketler veya DAC’ler olarak da bilinen DAO’lar, bir bilgisayar ağı tarafından yönetilen merkeziyetsiz yapıdır.

DEX (Merkezi Olmayan Borsa) – Genellikle, kullanıcıların kripto para birimleri için bir aracı veya emanetçi olarak merkezi bir yapıyı güvenmeye gerek kalmadan işlem yapmalarını sağlayan borsaları tanımlamak için kullanılır.

DApp (Merkezi Olmayan Uygulama) – Normal uygulamalar gibi görünüp çalışabilir olsa da, DApp’ler tek bir otorite tarafından kontrol edilmez veya kapatılmaz.

DLT (Dağıtılmış Defter Teknolojisi) – Birden çok siteye yayılmış senkronize bir veritabanı.

Çifte Harcama – Aynı dijital para biriminin birden fazla kez aynı imza ile harcanmasıdır.

DYOR (Kendi Araştırmanızı Yapın) – Yatırımcıları kendi araştırmalarını yapmaya teşvik etmek için kullanılan sorumluluk reddi beyanıdır. YTD (Yatırım Tavsiyesi Değildir) demek gibi.

ERC-20 – Ethereum ağında tokenlar oluşturulan bir protokol standardı.

Çatal – Geriye dönük uyumlu (soft fork) veya geriye dönük uyumlu olmayan (hard fork) blok zinciri ağına yapılan teknik bir yükseltme.

FUD (Korku, Belirsizlik, Şüphe) – Olumsuz bilgi ve duyuların yayılması.

Flippening – Bir kripto para biriminin Bitcoin’den daha değerli hale geldiği an.

Gaz – Ethereum blok zincirinde bir işlemi başarıyla yürütmek için gereken ücret.

Genesis Block – Bir blok zincirindeki ilk blok.

Hash – Bir dizi harf ve sayıyı sabit uzunlukta bir çıktıya dönüştürür. Dijital parmak izi.

Hash Rate – İşlem gücünün bir ölçüsü.

HODL – Aslında bir yazım hatasıdır. Tutmak kelimesinin yazımı yanlış halidir. (HOLD)

HODL, bir kripto para birimini satmak yerine elinde tutmak anlamına gelir.

ICO (Ön Satış) – Alıcıların ilk kez bir coin satın alması ve projeyi finanse etmesine yardımcı olması için bir etkinlik.

Madencilik – Bir bilgisayarla yapılan işlemleri doğrulama ve ardından bunları blok zincirine ekleme süreci. Madencilik karşılığında madenciler kripto para ile ödüllendirilir. Buna Blok Ödülü denir.

Madencilik Havuzu – Madenciler, işlemleri doğrulamak ve bunları bir blok zincirine eklemek için bir araya geldiğinde ödüller havuz katılımcıları arasında dağıtılır.

Moon – Bir kripto para biriminin fiyatı hızla yükseldiğinde dile getirilir. Örn; X coin to the moon

Orphan Blok – Blok zincirinin parçası olmayan bloklardır. İki madenci aynı anda blok ürettiğinde ortaya çıkarlar. Sadece biri kullanılabildiği için diğeri orphan blok olur.

Kağıt Cüzdan – Özel anahtarın bir kağıda yazıldığı veya yazdırıldığı bir kripto para saklama yöntemi.

Özel Anahtar – Genellikle bir dizi alfasayısal karakter olan özel anahtar, bir adresin ve ilişkili fonların sahipliğini kanıtlar.

Genel Anahtar – Genellikle bir dizi alfanümerik karakterden oluşan bir ortak anahtardır.

REKT – “Enkaz” için kullanılan argo kelime, büyük kayıplara uğramış bir yatırımcıyı tanımlamak için kullanılır.

Safu – Fonların güvenli olduğunu doğrulamak için kullanılan bir terim.

Satoshi Nakamoto – Bitcoin’in anonim yaratıcısı tarafından kullanılan bir takma ad.

Akıllı Sözleşme – Kod satırlarına yazılmış sözleşmenin şartlarını içeren bir sözleşme. Dağıtılmış, merkezi olmayan bir blok zinciri ağında bulunur ve şartlar karşılandığında yürütülür.

Shilling – Başkalarını satın almaya teşvik etmek için bir kripto para birimini tanıtmaktır.

Yan Zincir – Ana zincire paralel olarak işler. Ana zincirle arasında transfer yapmaya olanak sağlayan ayrı blok zincirleri.

Staking – Blok zinciri ağının projelerini desteklemek için bir miktar kripto para satın alarak bunları kilitlemektir. Katılımcılar genellikle stake için ödüllendirilir.

Tokenomik – “Token” ve “ekonomi”nin bir kombinasyonu, bir tokenın ekosisteme dağılımını gösterir.

Utility Token – Daha sonra ihraççı tarafından sunulan mal veya hizmetleri satın almak için kullanılabilecek dijital bir jeton.