Likitide Nedir? Likitide Olmak Ne Demek?

Likitide Nedir? Likitide Olmak Ne Demek?

Likitide nedir? Para ticaret işlemlerinde son dönemde sık sık duymaya başladığımız kavramlardan birinin de likitide olduğunu söyleyebiliriz. Likitide nedir, ne anlama geldiğini merak edenler için finansal ürünün nakde çevrilmesi olarak ifade edilebilir. Otomobil, ev gibi gayrimenkullerin paraya dönüştürülme işlemi olarak da söylenebilir.

Kripto para dünyasında da likitidenin sıkça kullanılan kavramlardan biri olduğunun altını çizebiliriz. Hatta piyasada kullanıcılar tarafından da kısaca Liq olarak ifade edildiğini belirtebiliriz. Kripto da işlem hacminin oldukça büyük olması, hızlı bir şekilde de alım satım sürecinin gerçekleşmesine neden olur. Kripto para piyasasında yatırımcıların bu kavramı kullanmış olduklarına şahit olabilmekteyiz.

Varlığın alınıp satılması işlemi olarak bildiğimiz likitidenin, kripto para borsasında yer alanlar içinde mutlaka başvurulan yollardan biri olması gerekir. Kısaca bir varlığın piyasada hızlı bir şekilde satışa çıkarılma durumudur. Likitedenin iki farklı olanı ifade edebilme durumu söz konusu olabiliyor. Son derece etkili bir piyasanın varlığından haberdar edebilmektedir.

Likit piyasada, işlem yapmak isteyen yatırımcıların bir hayli çok fazla olduğunu söyler. Çünkü Likit piyasada varlıklar çok kolay bir şekilde nakde dönüştürülme kolaylığına sahiptir. Likit piyasada her ne kadar hızlı bir işlem yapmış olsanız bile bu durum fiyatının düşmesinin önüne geçmeye neden olacaktır.

Yatırım piyasaları gündeme geldiğin zaman likitide kavramı sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Mal varlıklarının nakde dönüştürülmesi süreci olarak karşımıza çıkan bu kavram, etkili bir piyasa kavramıdır. Dolayısıyla yatırım dünyasında aktif bir şekilde var olanlar açısından bu tür kavramların önemi fazladır. Özellikle son zamanlarda kripto para borsaların da likitide kavramının da sıklıkla karşımıza çıktığını ifade edebiliriz.

Likitide Nedir? Likitide Olmak Ne Demek?

Kripto Para Likitidesi Nedir?

Kripto para piyasasında likitedeyi çok fazla duymaya başladığımız bir gerçektir. Kripto para piyasasına dair çok fazla bilgi sahibi olmayanlar ise likitedenin ne olduğunu öğrenmeye başlayabilir. Likitede, kripto para dünyasında ne anlam ifade ettiğine bakıldığı zaman kullanıcı ve işlem hacminin çok yüksek olduğunu söyler. Genelde kripto para piyasasındaki varlıklarımız için uzun süre bekleme gibi bir durumda olabilmekteyiz. Fakat Kripto para likitedesi sayesinde satın almış olduğunuz kripto paraları satmak içinde uzun süre beklemenize gerek kalmaz.

Kripto para piyasasında, paralarınızı satmaya kalktığınız zaman fiyatta kırılma gibi durumlar yaşanabiliyordu. Fakat kripto para likitedesiyle hem uzun süre beklemez hem de fiyat kırmak zorunda kalmazsınız. İşlemlerinizi son derece kolay bir şekilde yapabilmenize de yardımcı olmaya başlayacaktır. Bir başka deyişle yüksek bir ticaret hacminin oluşması konusunda zemin hazırlamaya neden olur. Alım ve satım arasında uçurum bir farkın olma gibi sorunlar olmaz.

Elbette ki kripto para piyasalarında iddialı bir konumda yer almayı istiyorsanız, teknik düzeydeki bilgilere de hakim olmalısınız. Unutmamak gerekir ki özellikle likitide gibi kavramlara hakim olmak üst düzeyde bir yatırım fırsatı anlamına da gelir. Tam da bu noktada Telegram gruplarını takip etmek akıllıca olacaktır. Elbette ki kripto para gruplarını takip ederken de mutlaka profesyonel düzeyde bir destek almak şarttır. Ancak bu sayede tam da talebinize uygun bir şekilde yatırım yapmak da mümkün olacaktır.

Likitide Nedir? Likitide Olmak Ne Demek?

Kripto Para Borsalarındaki Likitide Ne Demektir?

Sık tercih edilen kripto para borsalarında likitide, paranızın çok hızlı şekilde satışa sunulacağını söyler. Çünkü hem işlem hacmi açısından hem de kullanıcı açısından beklentiyi karşılayacak bir durum içerisinde olmanıza yardımcı olur.  Likit bir piyasada son derece hızlı bir şekilde işlemlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Satış yapıyor olsanız bile fiyatlarda bir düşme gibi durumların ortaya çıkmasını engellemeye neden olacaktır. Kullanıcıya yönelik olarak ise memnun kalacakları yüksek bir ticaret ortamının içerisinde yer almasını sağlamaya başlayacaktır.

Tüm bu belirtmiş olduğumuzun dışında yatırımcılarında bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle bir piyasanın likit olup olmadığı oldukça önemlidir. Bir piyasanın likit olup olmadığı şunlarla anlaşılır;

  • 24 saatlik ticaret hacmi
  • Emir defteri derinliği
  • Marj ( alış ve satış arasındaki fark durumu likitede olup olmadığını anlamanıza neden olur)

Tüm bu faktörler aracılığıyla yatırımcılarda artık bir piyasanın likit olup olmadığını kolay bir şekilde anlama şansına sahip olmaya başlayacaktır. Yatırımcılar henüz bir alım satım sürecine geçmeden önce mutlaka likitedenin kontrolünü yapmaya çalışması gerekir. Likitede borsa piyasası içerisinde yer almanız, risk yönetimlerini de en etkin yoldan yapabilmenize yardımcı olmaya başlayacaktır. Bundan sonra elinizdeki varlıkları daha çabuk şekilde gözden çıkarabilmenin kolaylığına ulaşmaya başlamış olacaksınız.

Kripto Para Likitidesi Yüksek Ne Anlama Gelir?

Kripto para piyasalarında likitedenin ne demek olduğunu bilmelisiniz. Çünkü piyasanın likitedesinin yüksek olması uzun süreli şekilde bekleme yapmanıza neden olmayacak. Tam aksine kısa süreçte bile alım ve satım arasında hiçbir farkın yaşanmadan gerçekleşmeye başlamasını sağlayacaksınız. Bu sebepten dolayıdır ki kripto para likitedesi çok önemlidir. Kolay alınıp çok kolay bir şekilde satılabileceğini işaret  ediyor. Böylelikle satın almış olduğunuz parayı zarara girmeden çok kısa bir süre zarfında satma şansına sahip oluyorsunuz.

Likitide Nedir? Likitide Olmak Ne Demek?

Bulunduğunuz borsada, paranızı çok kolay bir şekilde satabiliyorsanız o zaman borsanın likitedesinin yüksek olduğuna işaret eder. Böylelikle likitedenin yüksek olması demek artık uzun vadeli bir yatırım yapma zahmetini ortadan en güzel şekilde kaldırmaya neden olacaktır. Bir kripto paranın likitedesinin yüksek olması demek yüksek işlem hacmi, düşük komisyon, daha fazla fonlamanın yapılması, daha çok aktif kullanıcının olduğunu söyler.

Kripto para likitedesinin nasıl olduğu, hangi borsa da işlem yaptığınızla ilgilidir diyebiliriz. Çünkü likitede durumu doğal olarak borsadan borsaya bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Zaten bulunduğunuz borsa da alım sonrası satışı çopk basit şekilde yapabiliyorsanız yüksek olduğunu anlamanıza neden olacaktır. Piyasanın aktif kullanıcı ve kolay satış sunması demek, daha yüksek bir işlem hacminin oluşmasına zemin hazırlamaya neden olur. Bu durum haliyle daha fazla likitede anlamına çıkacaktır.

Kripto para borsasında eğer ki yüksek işlem hacmi varsa o zaman daha fazla likitide demek olduğunu bilmelisiniz. Likitedenin olduğu borsada yerinizi alarak, kısa süreli satışlar yapabilmeye başlayabilirsiniz. Fakat yatırımcılar açısından burada en önemli faktörler arasından biri de doğru borsa içerisinde yer almaya başlamak olacaktır. Kripto seviyenizi, en yüksek seviyeye taşımanız konusunda likitedesi yüksek borsalar kolaylık sağlamaya neden olacaktır. Rahatlıkla artık istediğiniz zaman dilimi içerisinde alım ve satımlarınızı gerçekleştirmenizi sağlar.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik sadece bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Burada yer alan bilgiler ve yorumlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir