Mastercar Kart Programı

Mastercar Kart Programı – Ödeme – işleme devi Mastercard, kripto para cüzdanları ve borsaları için kart programının geliştirildiğini açıkladı. Şirket, ortakların kriptoyu geleneksel fiat para birimine dönüştürmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor ve bunu başarmak için Evolve Bank & Trust, Paxos Trust Company ve Circle ile çalışıyor.

Resmi bir duyuruya göre, bu ortaklar Mastercard’a daha fazla bankanın ve kripto şirketinin dijital varlıklarını harcamak isteyen insanlara bir kart seçeneği sunmasını sağlamak için bu yeni özelliği test etmede yardımcı olacaklar. Ödeme işlemcisi tarafından yapılan bu duyuru, rakibi Visa’nın, kriptoyu diğer para birimleri kadar kullanılabilir hale getirmeyi vaat eden kripto kart ödemelerinde dünya lideri olma duyurusunu takip etti.

Mevcut programı ile Mastercard, bankaların ve kripto şirketlerinin mevcut ödeme ağında çalışacak bir kripto kart sunmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Şirket, bunun kripto kabulünü uzak tutan önemli bir sorunu çözeceğini iddia ediyor. Anında kriptodan fiat işlemlerine dönüştürmelere olanak sağlamak için çalışmalara başladı. Mastercard’ın geniş tüccar ağı göz önüne alındığında, bu program dünya çapında kriptonun benimsenmesini artırabilir.

Mastercard’daki dijital varlıklar, blok zinciri ürünleri ve ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı şunları söyledi:

“Bugün tüm kripto şirketleri, kripto para birimini geleneksel itibari para birimine dönüştürmek için temel altyapıya sahip değil ve biz bunu kolaylaştırıyoruz. Evolve, Paxos, Circle ve daha geniş dijital varlık topluluğuyla olan ilişkimiz sayesinde Mastercard, dünyanın her yerindeki insanlara nasıl ve ne zaman ödeme yapacakları konusunda seçenekler sunma vaadini yerine getirmeyi umuyor.”

Paxos ve Circle ile bir ortaklık, kesinlikle bu sorunları frenlemesine yardımcı olabilir. Dahası, PAX ve USDC gibi stabilcoinlerin eklenmesiyle, kullanıcılar dijital varlıkları anında stabilcoin USDC’ye ve ardından USD’ye çevirebilecekler.

Birçok kurum son zamanlarda kriptoya eğilim göstermiş olsa da, yüksek oynaklık ve düzenleyici gerilim dönemlerinde uzak durdular. Bununla birlikte, Mastercard, düzenleyici sorunları nedeniyle başı dertte olan borsa Binance için güçlü bir ortak olmaya devam ediyor.

Bu arada, rakip tarafında Visa, kripto bağlantılı kart kullanımının 2021’in ilk yarısında 1 milyar doları aştığını belirtti. Bu programla Mastercard, ödeme ağı Visa’ya ve kripto kart ödemeleri için dünya lideri olma iddiasına meydan okuyabilir.