Mr. Crypto Bot Nedir?

Mr. Crypto Bot Nedir?

Mr. Crypto Bot Nedir? Pek çok riskli yatırım ürünü artık herkes tarafından daha cazip gelmeye başladı. Bunların başında da kripto paralar geliyor dersek iddialı bir laf etmiş olmayız. Peki geleneksel yatırım ürünlerinden ziyade kripto paralar neden daha popüler? Aslında buna cevap vermek için pek çok veriyi değerlendirmek gerekir ama yazımızın konusu bu olmadığı için sadece birkaç madde ile bunu geçiştireceğiz.

  • Z kuşağı, teknoloji ile daha içli dışlı oldukları için yatırım ürünleri arasında kripto paralar onlara daha anlamlı geliyor.
  • Bitcoin gibi kripto paralar hiçbir merkezi otoriteye bağlı değildir ve bu sebeple ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmezler.
  • Kimse size ait kripto para cüzdanına müdahalede(hesap dondurma, hesap kapama vs..) bulunamaz.
  • Para transferi yapılırken doğrudan kişiden kişiye gönderim yapıldığından dolayı önemli ölçüde hızlı bir transfer gerçekleşmiş olur.

Kripto Para Borsaları

Günümüzde kripto paralara ilgi sürekli arttığından dolayı bu ilgiyi karşılayabilmek adına pek çok kripto para borsası ortaya çıkmıştır. Bunlar içinden en bilinenler arasında Binance, Coinbase, Bitfinex, Kraken yer almaktadır. Borsalar tahmin edileceği üzere yatırımcılara alım/satım olanağı sunmaktadır. Bunun yanında bazı borsalar, kripto paralara ait bilgileri barındıra API(Application Programming Interface) hizmeti de sunar. Bu sayede yazılım geliştiriciler bu bilgileri kullanarak çeşitli yazılımsal geliştirmeler yapabilmektedir. Mr. Crypto Bot, Binance borsasının sunduğu API’ler ile entegre çalışmaktadır. İlerleyen zamanlarda diğer Borsaların sunduğu API’ler ile de entegrasyon sağlamayı planlamaktayız.

Algoritmik Trade

Kısaca; önceden tanımlanmış bazı stratejilere göre otomatik olarak al/sat yapan bilgisayar programlarıdır diye tanımlayabiliriz. Mr. Crypto Bot, kendi yapısı içinde tanımlı bir al/sat stratejisi barındırır. Strateji içinde bazı indikatörler(RSI ve Bollinger Bands) kontrol edilir ve indikatörler beklenen değerleri gösterdiğinde otomatik pozisyon açma özelliği devreye girer. İlk aşamada kaldıraçlı short pozisyon açma üzerine strateji geliştirildi fakat bot zaman içinde farklı stratejilerle de farklı pozisyonlar(Örn; spot) açabilecektir.

Algoritmik Trade avantajları için şunları belirtebiliriz:

  • Önceden tanımlı strateji üzerine otomatik al/sat yapıldığından dolayı ilaveten analiz gerektirmez ve otomatik alım sebebi ile uygun bir noktadan pozisyon açma işlemi gerçekleşmiş olur.
  • Bot 7/24 çalışacağı için uygun al/sat fırsatları hep radarınızda olur ve bu fırsatlar değerlendirilir.
  • Algoritmik botlar piyasa üzerinde tamamen duygusuz hareket eder ve bu durumda daha profesyonel bir yaklaşımdır. Çünkü para piyasaları üzerinde işlem yapmak duygusuz olmayı gerektirir.
  • Piyasayı sürekli takip etmenize gerek kalmaz ve algoritmik trade imkanına sahip olmayanlara göre daha avantajlı bir konuma geçmenize olanak sağlar.

Mr. Crypto Bot Yatırımcılara Ne Sunuyor?

Mr. Crypto Bot ilk olarak sadece piyasa üzerinde uygun olabilecek al/sat sinyallerini yatırımcılara sunmayı hedeflemiştir. Zaman içinde sinyal yapısına ilaveten otomatik al/sat pozisyon açma özelliği de eklendi. Ayrıca bot üzerinde yakalanan al/sat sinyalleri Telegram kanalı üzerinden paylaşılmaktadır.

Mr. Crypto Bot yapısında bulunan algoritma, piyasa üzerinde edinilmiş bazı deneyimlere göre hazırlanmıştır. Bu stratejiye göre piyasayı sürekli takip eder ve uygun pozisyonda devreye girerek yatırımcılara Telegram üzerinden “pozisyon açıldı” bilgisi gönderir.

Mr. Crypto Bot, kripto para piyasası yatırımcılarına kullanışlı bir ara yüz desteği sunar. Bu sayede piyasa üzerinde yakalanmış olan sinyaller üzerinde filtreleme yapmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca ara yüz sayesinde piyasa üzerinde yakalanmış olunan sinyallerin al/sat yoğunluğunu inceleyebileceğimiz “Algoritmik İstatistik” ekranı bulunmaktadır. Bu sayede piyasanın genel gidişatı ile ilgili fikir sahibi olunabilmektedir. Yine ara yüz üzerinde “Binance Portföy” ekranı sayesinde Binance borsanızdaki varlıklarınıza ait sinyalleri görmek mümkün olabilmektedir. Bu sayede sadece alım yaptığınız pariteler üzerinde sinyal olması halinde Telegram üzerinden bildirim alabilirsiniz.

Tamamlanmış çalışmalara ilaveten yeni algoritmalar da düşünülmektedir. Örneğin piyasada bazı pariteler üzerinde zaman zaman pump(fiyatta aşırı yükselme) durumları gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlarda short pozisyon açarak önemli ölçüde kar sağlanabilir. Bu tarz pump durumlarının yakalanması için geliştirmeler devam etmektedir ve tamamlandığında duyurusu yapılacaktır.

Spot pozisyonlar kaldıraçlı pozisyonlara göre daha az risklidir ve bazı yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilebilmektedir. Bu sebeple bot’un spot pozisyon özelliği üzerine de algoritmalar hazırlanmaktadır. Çalışmalar tamamlandığında bot ilgili parite üzerinde spot pozisyon gerçekleştirebilecektir.

Mr. Crypto Bot ile Kazanç Durumu

Bilindiği üzere kripto para piyasaları çok riskli yatırım alanıdır. Hatta diğer riskli yatırım ürünlerine göre daha risklidir dersek yanlış olmaz. Bunun en belirgin sebepleri arasında kripto paraların regüle olmaması bulunmaktadır. Bu sebeple manipülasyona son derece açık durumdadır ki zaten zaman zaman bunu gözlemlemekteyiz. Hatta öyle ki pariteler üzerinde %80 – %90 gibi astronomik düşüşler yaşanabilmektedir. Durum böyle olunca özellikle acemi yatırımcılar ciddi zararlara maruz kalabilmektedir.

Mr. Crypto Bot kendi yapısında bulunan algoritmalar sayesinde piyasa üzerinde en az risk ile pozisyon açıyor olmasına karşın yine de her pozisyon için %100 kâr garantisi sunmaz. Genel anlamda açılan pozisyonların başarılı sonuçlandığı gözlemlenmiş olmasına rağmen geçmiş performans gelecek performansı garantilememektedir. Gerek Mr. Crypto Bot olsun gerekse piyasadaki farklı botlar olsun hepsi belirli ölçüde risk barındırır. Dolayısıyla bu noktada risk yönetimi tamamen yatırımcıya bırakılmıştır. Tamamını kaybetmeyi göze alabileceğiniz ve sizin için önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir meblağ ile bu piyasalarda bulunmak en mantıklı olandır.

Mr. Crypto Bot Sinyalleri Nasıl Oluşuyor?

Her yatırımcı doğal olarak para piyasalarında kâr amacıyla bulunur ve bunun için bazı yatırım planları yapabilir. Kimi yatırımcılar uzun vadeli yatırım planı yaparken kimileri daha kısa vadede kâr elde etmeyi amaçlar. Durum böyle olunca kullanılacak indikatörler ve formasyonlar hatta kontrol edilecek grafik zaman aralıkları da değişebilmektedir. Örneğin kısa vadeli yatırımcılar 4 saatlik, saatlik hatta 15 dakikalık grafiklere odaklanabilirler. Buna ilaveten kullanacakları indikatörler de farklı olacaktır. Örneğin IMI(Intraday Momentum Index) indikatörü kısa vadeli yatırım için kullanılabilecek bir indikatördür diyebiliriz.

Mr. Crypto Bot her türdeki yatırımcılar için sinyal oluşturur. Oluşan sinyaller çeşitli zaman aralıklarına(Haftalık, Günlük, 4 saatlik ve 15 dakikalık) göre üretilir. Bu zaman aralıkları kontrol edilerek bazı indikatörlerden(MACD, Bollinger Bands, RSI) teyit alınır ve zayıf, orta, güçlü ve çok güçlü olmak üzere sinyaller oluşur. Bu sayede yatırımcılar bütün piyasayı taramak yerine üretilmiş olan sinyallere istedikleri zaman aralığında bakarak fikir sahibi olabilmektedirler. Çok güçlü diye tabir edilen sinyallerin başarı oranı gerçekten çok yüksektir ve bu türdeki sinyaller az rastlanmaktadır. Dolayısıyla yatırım planı yaparken güçlü ve çok güçlü sinyaller yatırımcılara fayda sağlayabilmektedir.

Özet;

Özet olarak Mr. Crypto Bot, kripto para piyasalarında yatırımcılara ciddi anlamda fayda sağlamasının yanında kâr garantisi vermemektedir. Mr. Crypto Bot yapısındaki algoritmalar her ne kadar iddialı olsa bile yatırımcıların risk yönetimini kendilerinin yapması beklenir. Bot ara yüzünden otomatik işlemler için bazı parametrelerin(pozisyon açılacak meblağ, kaldıraç) belirlenmesi mümkündür.

Son olarak şunu belirtmeliyiz ki; gerek kripto para piyasaları olsun gerekse farklı para piyasaları üzerinde yapılan işlemler için kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir para ile işlem yapmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

Herhangi sorunuz için info@mrcryptobot.com eposta adresi veya diğer iletişim kanalarımız aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Sizi aramızda görmekten memnun oluruz. Herkese bol kazançlar dileriz…