Teknik Analizde Sık Yapılan 5 Hata

Teknik Analizde Sık Yapılan 5 Hata

Teknik analizde sık yapılan 5 hata nedir? Birçok insan kripto para ticareti yapmaya başladı. Kripto para ticareti yaparken çok çeşitli teknik analiz yöntemleri hazır olarak birçok yerde ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu analiz yöntemlerini kullanmadan önce mutlaka iyice anlamalı ve üzerinde birçok kez deneme yaptıktan sonra gerçek kripto para ticaretine başlamak gerekmektedir. Aksi halde kayıplar kaçınılmaz hale gelmektedir. Teknik analizde en sık yapılan 5 hata şu şekilledir:

  • RSI analizin hatalı yorumlanması
  • İntikam alım satımları
  • Yüksek oranlarda yapılan alım ve satımlar
  • Kayıpları Azaltmamak (Sabit Fikir)
  • Az indikatör kullanmak

Görüldüğü üzere teknik analizde yapılan hatalar söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Burada teknik analiz konusunda kapsamlı bir bilgi birimine sahip olmak şarttır. Ancak bu sayede üst düzeyde bir analiz yaparak, tam da talebinize uygun bir şekilde yatırım fırsatına sahip olmanız da mümkün olacaktır.

RSI Analizin Hatalı Yorumlanması

RSI analizi birçok kişi tarından kullanılan ve en popüler teknik analiz yöntemlerinden bir tanesidir. RSI analizi genel olarak aşırı alımları ve aşırı satımları anlamak için kullanılır. Aşırı satımlarda alıcıya al sinyali verirken aşırı alımlarda sat sinyali vermektedir. Bu analizde iki adet bant kullanılır. Kırmızı ve mavi bantlar. Teknik analizde sık yapılan 5 hata arasında hatalı analiz yorumları ilk sırada yer alır.

Teknik Analizde Sık Yapılan 5 Hata

Eğer mavi bant, kırmızı bandı aşağıdan keserse bu durum işlem yapılan kripto paranın fiyatının yükselebileceğini yani al sinyalini verir. Tam tersi olarak da mavi bant, kırmızı bandı yukarıdan keserse bu durumda kripto para fiyatının düşeceğini ve satılması gerektiğini işaret eder. Çoğu kişi bantların bu pozisyonunu karıştırdığından dolayı kayıp elde ettiğinden en sık yapılan hataların başında RSI analizi gelmektedir.

Ayrıca bu analiz yönteminde periyot ayarını çoğu kimse bilmeden analiz yapmaya çalışmaktadır. RSI periyotunu 14 olarak ayarladıktan sonra analiz yapmak daha verimli sonuçlar elde etmenize imkân vermektedir. Burada teknik detaylara hakim olmak her zaman beraberinde etkili kazanımları da getirmektedir.

İntikam Alım Satımları

Kripto para ticareti yaparken soğukkanlı olup ve risk yönetiminin iyi yapılması oldukça önem arz etmektedir. Eğer yaptığınız işlemde bir kar elde ettiyseniz analiz yapmadan kesinlik aynı işlemi tekrarlamanız gerekmektedir. Öte yandan kaybınız olduğunda ise kaybınızın katları şeklinde hırsla işlem açmamanız gerekmektedir. Böyle durumlarda kişiler kaybettikleri paraları hızlı bir şekilde geri almak için analiz yöntemi kullanmadan ani kararlar ile işlem açıyorlar ve bu durumda daha çok kaybetmelerine neden oluyor.

Unutmayınız ki Forex veya diğer ikili kaldıraç kripto ticaretleri %50 ihtimalli işlemlerdir. Ani kararlar ve hırslı yatırımlar büyük ölçüde zarara girmenize neden olur. Zarar durumda paniklemek oldukça normaldir. Böyle durumlarda işlemlere bir süre ara verin ve olabildiği kadar soğukkanlı olup zarar yokmuşçasına normal limitlerde işlemler yapın. Böylece çok daha isabetli bir şekilde yatırım kararı alabilirsiniz. Bu tip kararları almadan önce geniş kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almak, her zaman önerilmektedir.

Teknik Analizde Sık Yapılan 5 Hata

Yüksek Oranlarda Yapılan Alım ve Satımlar

Yüksek oranda alım ve satan yapan kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Bu şekilde yapılan alım veya satımlar sayesinde çok para kazanabilirsiniz. Ancak doğru analizleri yaparak ve beklemeyi bilerek bunu başarabilirsiniz. Çoğu kişi aşırı alım yaptığı zaman zarara geçtiği an satmaktadır. Dolayısıyla az da olsa zarara geçmektedir. Bunun yerine küçük miktarlar ile alım yaparak beklemek kar elde etme ihtimalinizi yükseltecektir.

Aynı şekilde satım işlemi yaparken de ilk etapta yüksek satım yapmak ileride oluşacak olan daha yüksek kur fırsatlarınızı kaçırmanıza neden olacaktır. Bu durumda da kardan zarar etmiş olacaksınız. Görüldüğü gibi yüksek miktarda yapılan her alım veya satım işlemi zarar ile sonuçlanabilmektedir. Kripto borsasında ne kadar çok tutarla işlem yapmanızın bir anlamı yoktur. Önemli olan çok sayıda işlemi doğru tahmin edebilmektir. Yani çok işlem açmak kazanmanızın sırrı olabilir. Bu nedenle az miktarlarda piyasaya girmeniz yararlı olacaktır.

Kayıpları Azaltmamak (Sabit Fikir)

Kripto analiz yöntemlerinden sıklıkla karşılaşılan bir başka hata ise kayıp olduğu zaman bu kayıpları azaltmamak yani sabit fikirli olmaktadır. Eğer yükseleceğini düşünüp aldığınız kripto para birimi zaman içerisinde azalışa geçerse ve zarar geçerseniz. Kademeli olarak satışlar zarardan bir nebze az etkilenmenize ve sonraki işlemlere katılma fırsatını size verecektir.

Öte yandan zarar olduğunu bile bile yükselmesini düşünüyorsanız her geçen vakitte zararınız artacak ve hatta tüm paranızı kaybedeceksiniz. Genellikle ilk zarar işleminde ana bakiyenin dörtte biri, daha sonra ki zararda dörtte ikisi piyasadan çekilmelidir. Eğer zarar devam ediyorsa yine aynı şekilde kademeli olarak ilk dört üçlük kısım ve halen devam söz konusu ise paranın tamamı piyasadan çekilmesi size zarardan kar ettirecektir.

Bu hata genellikle teknik analiz hakkında pek fazla bilgisi olmayan ve piyasaya yeni gelen kullanıcıların yaptıkları hatalardır. Bu nedenle olabildiği kadar araştırıp ondan sonra piyasaya girmek gereklidir. Kayıp anında fikir değiştirmek oldukça zordur. Ancak doğru yolun fikir değişikliğinin olması da unutulmamalıdır. Tam da bu noktada kapsamlı bir araştırma içerisinde yer almanız her zaman önerilmektedir.

Teknik Analizde Sık Yapılan 5 Hata

Az İndikatör Kullanmak

En çok yapılan hatalardan biriside az indikatör kullanımıdır. İndikatör kullanmadan teknik analiz yapılamaz. Yapılsa bile bu analizin sağlıklı olduğu söylenemez. En çok kullanılan analizlerin başında MACD gelmektedir. Ancak bu yöntem tek başına yeterli değildir.

Aslında hiçbir indikatör tek başına yeterli değildir. Çünkü hiçbir indikatör tam anlamıyla yüzde yüz performans ile çalışmazlar. Bu nedenle ne kadar çok indikatör kullanılırsa o kadar sağlıklı sonuçlar alınır ve para kazanma ihtimaliniz artar. Birden çok indikatör kullanıldığında yapılması gereken bazı hususlar vardır.

Örneğin 3 adet indikatör kullanıyorsanız bu indikatörlerin tamamı ya al sinyali ya da sat sinyalini aynı anda verdiği zamanlarda işlem açılmalıdır. Herhangi birisi al diyor ve geri kalan ikisi sat diyorsa beklenmelidir. Mutlaka tüm indikatörler eş zamanlı olarak aynı sinyali verecektir. Güvenli olan işte eş zamanlı verilen bu sinyallerdir. Teknik analizde sık yapılan 5 hata arasında hatalı indikatör kullanmak da yer almaktadır.

Matematiksel olarak tek bir indikatör ile analiz yapılmasında durumda tahmin doğruluğu %50’dir. Ancak 3 indikatör kullanılıyorsa bu sefer tahmin etme doğruluğu %80 civarlarında olmaktadır. Yüzdeyi daha yüksek tutmak için indikatör sayısının daha yüksek olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir