Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir?

Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir?

Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir? – Borsada temel analiz, bir şirketi değerlendirme ve kripto paranın gerçek değerini belirleme yöntemidir. Şirketler, piyasa fiyatlarına bakılmaksızın, borsada işlem görmemiş gibi değerlenir. Alım ve satım kararları daha sonra bir kripto paranın rayiç değerinden indirimli veya primli olarak işlem görmesine göre verilir.

Bir kripto paranın değeri nihayetinde projesi olsa da, nispeten düşük değerli kripto paralar uzun vadede daha iyi performans gösterebilir. Temel analiz, para birimleri ve coinler dahil olmak üzere diğer piyasalara da uygulanabilir. Bu durumda varlığın değerini etkileyen faktörler dikkate alınır.

Teknik analiz nedir?

                Teknik analiz sadece kripto para fiyatı veya hacim verilerine dayanmaktadır. Amaç geleceği tahmin etmek değil, en olası senaryoları belirlemektir. Fiyat hareketi, piyasa katılımcılarının geçmişte nasıl hareket ettiklerinin ve gelecekte nasıl hareket edebileceklerinin bir göstergesi olarak kullanılır.

Teknik analistler, pozitif beklenti ile ticaret fırsatlarını belirlemek için grafik kalıpları ve eğilimleri, destek ve direnç seviyelerini ve fiyat ve hacim verilerini kullanır. Teknik analiz, altında yatan projeyi veya bir şirketin değerini etkileyen ekonomiyi dikkate almaz.

Farkı Nedir?

İki yaklaşım arasındaki fark, bir kripto paranın değerini ve fiyatını neyin belirlediğine iner. Temel analiz, şirketin projesini dikkate alır. Bu, nihai olarak, varlıklarının değerine ve üretebileceği karlara bağlıdır. Temel analistler, bir kripto paranın değeri ile işlem gördüğü fiyat arasındaki farkla ilgilenir.

Teknik analiz, kripto paranın arz ve talep dinamikleri hakkında ipuçları veren fiyat hareketiyle ilgilenir. Bu da kripto paranın değerini belirler. Modeller ve şekiller genellikle kendilerini tekrar eder çünkü yatırımcılar aynı durumda genellikle aynı şekilde davranırlar. Teknik analiz, yalnızca fiyat ve hacim verileriyle ilgilidir.

Temel ve teknik analiz için kullanılan araçlar

Temel analistler, bir kripto paranın projesini, performansını, listelendiği borsaları, rakipleri ve ekonomiyi dikkate alır. Temel analiz için en önemli veri kaynağı projenin geleceğidir. Bunlara ekibin çalışma gayreti de dahildir.

Bu elde edilen veriler, kripto paranın performansını, sağlığını, büyüme oranlarını yansıtan oranları ve ölçüleri hesaplamak için kullanılabilir. Ekibin istikrarı, arz gibi veriler ve ekonomik faktörler de gelecekteki büyüme oranlarını tahmin etmek için kullanılır. Sonuç olarak, birkaç model ve oran karşılaştırıldıktan sonra gerçeğe uygun bir değere ulaşılır.

Teknik analiz, birçok insanın düşündüğünden çok daha geniştir. Tüm grafikçiler fiyat çizelgelerini yani grafikleri kullanır. Genellikle ya çizgi grafikleri ya da mum grafiklerini kullanırlar. Fiyat grafikleri dışında, kullanılan araçlar büyük ölçüde değişebilir. Bazı analistler, kripto para fiyatlarından hesaplanan hareketli ortalamalar ve osilatörler gibi göstergeler kullanır. Diğerleri fiyat kalıplarını ve Elliott Waves ve Market Profile gibi karmaşık analiz araçlarını kullanır. Trend takipçileri, fiyat trendlerini belirlemek ve momentumu ölçmek için diğer araçları kullanır.

Temel analiz mi? Teknik analiz mi? : Hangisi daha iyi?

Temel ve teknik analiz üzerindeki tartışmalar biraz çekişmeli geçmektedir. Her iki analiz biçiminin savunucuları genellikle olağan alternatifleri yazarlar, ancak her ikisi de birbirinin yerini alabileceklerini düşündükleri için karşı çıkarlar. Temel analiz en çok uzun vadeli yatırımlar için faydalıdır, teknik analiz ise kısa vadeli ticaret ve piyasa zamanlaması için daha faydalıdır. Her ikisi de orta ve uzun vadede yatırımları planlamak ve yürütmek için birleştirilebilir. Yani grafiği yükselmeye elverişli ve projesi güzel olan bir kripto para konusunda hemfikir olunabilir.

Kısa vadeli fiyat hareketleri, genellikle temel analize girenden konudan çok, etkilenen arz ve talep tarafından belirlenir. Piyasa duyarlılığı ve duyguların piyasa etkinliği üzerindeki etkisi ancak fiyat ve hacim verileri kullanılarak analiz edilebilir. Öte yandan, bir kripto paranın, değerinin altında mı yoksa aşırı mı değerli olduğunu ve değerinin yıllar sonra ne olabileceğini belirlemek için grafikler kullanılamaz. Grafikler geçmişte olanları yansıtır ve geçerlilik payı zaman uzadıkça azalır.

Temel analizin artıları ve eksileri

Bir şirketin finansal ve rekabetçi konumuna dayalı analizin birçok avantajı vardır. Faaliyet gösterdiği ortamı analiz etmek de değerlidir. Kripto para fiyatından ziyade sadece projeye odaklanmak, yatırımcılara projenin gerçekte ne kadar değerli olduğu hakkında bir fikir verir. Bu, uzun vadeli yatırımlar için paha biçilmezdir.

Portföy riski, kripto paranın işlem gördüğü rayiç değerinin yani aşırı dalgalanmalar olmadığı dönemdeki verilerinin hesaplanmasıyla yönetilebilir. Portföyün potansiyel dezavantajını azaltmak için varlık tahsis kararları alınabilir. En büyük karlar genellikle piyasada olumsuz durumlar olduğunda doğru karar verebilen yatırımcılar tarafından elde edilir. Bu da ancak temel analiz ile sağlanabilir. Ayrıca, temel analize dayalı kararların, özellikle uzun vadede, tipik olarak doğru olma olasılığı daha yüksektir.

Temel analizin bazı dezavantajları da vardır. Sınırlamaları konusunda gerçekçi olmak önemlidir. Temel analiz zaman alıcıdır. Her proje bağımsız ve ayrıntılı olarak incelenmelidir. Temel analizde kullanılan bilgilerin çoğu yaygın olarak mevcuttur. Temel bilgilerde avantaj elde etmek için çoğu yatırımcının erişemeyeceği benzersiz veriler bulmanız gerekir.

Temel analiz, kısa vadede neler olabileceği hakkında size çok az şey söyler. Finansal tablolara bakılarak kısa vadeli fiyat hareketleri ve oynaklık tahmin edilemez. Temel analiz, genellikle algılanandan çok daha az kesindir.

Teknik analizin artıları ve eksileri

Teknik analizin en büyük avantajlarından biri, hızlı bir şekilde analiz edilebilmesidir. Ayrıca, zaman kazandıran bazı işlemler otomatikleştirilebilir(AutoFib gibi).  Bu, teknik bir analistin daha fazla kripto parayı analiz edebileceği ve daha farklı kişilerden farklı fikirler çıkarabileceği anlamına gelir. Fiyat hedeflerini ve bir fikrin açıkça yanlış olduğu seviyeleri belirlemek için teknik analiz de kullanılabilir. Bu, yatırımcıların açıkça tanımlanmış risk ve ödül profilleri ile yatırım stratejileri oluşturmasına olanak tanır.

Kısa vadede, fiyat hareketi, temel analizin yakalayamadığı birkaç faktörden etkilenir. Piyasa duyarlılığının, piyasa psikolojisinin ve arz ve talebin etkilerinin tümü bir grafiğe bakarak gözlemlenebilir. Teknik analiz, zamanlamayı iyileştirmek ve piyasa koşullarına uygun stratejilerle ticaret yapmak için kullanılabilir.

Açığa satış veya satın alma (LONG & SHORT işlemler) seçeneklerinde zamanlamanızı iyileştirerek riskten korunma stratejilerini geliştirebilir. Bir grafiğe bakarak bir kripto para fiyatının bir ticaret aralığında mı yoksa bir trendde mi olduğunu hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Bazı teknik stratejiler tekrar test edilebilir. Geriye dönük test edilebilen stratejiler, birçok algoritmik ticaret stratejisinin temelini oluşturur.

Teknik analizin elbette dezavantajları vardır. Bunlardan ilki, bazı teknik yaklaşımların geriye dönük test edilebilmesine karşın, birçoğunun test edilememesidir. Model ticareti, Elliott Wave analizi ve diğer teknik analiz biçimleri özneldir ve yargıya dayanır. Grafikleri kullanmak genellikle bir bilimden çok bir sanat olarak kabul edilir.

Teknik analiz sıklıkla belirsizlikle sonuçlanır. İki teknik analist, farklı yaklaşımlar kullanarak aynı kripto para hakkında çok farklı sonuçlara varabilir. Grafikler genellikle farklı zaman dilimlerinde çok farklı görünür. Ve çok sayıda mevcut analiz yöntemi, gösterge ve zaman çerçevesi ile tek bir görünüm oluşturmak zor olabilir. Bu sıklıkla olur ve analiz felci olarak bilinir.

Teknik ticaret kurulumları nispeten düşük bir kazanma oranına sahiptir. Kazanma oranı genellikle %60’ın altındadır. Bunun gibi kripto paralardan kar elde etmek  için çok sayıda alım satım gerekir.

Temel ve teknik analizin bir arada kullanılması

Teknik ve temel analizin birlikte etkili bir şekilde kullanılabileceği birkaç yol vardır. Aşağıdakiler, iki yöntemi birleştirmenin yollarından birkaçıdır:

Sadece bir fiyat grafiğine bakmak size bir trendin yönü hakkında bir fikir verebilir. Bu size piyasanın değerlemenizle uyuşup uyuşmadığı konusunda bir fikir verecektir.

Temel analize dayalı olarak almak istediğiniz kripto paraların bir izleme listesini oluşturabilir ve ardından bunları satın alıp almayacağınıza veya ne zaman alacağınıza karar vermek için teknik analizi kullanabilirsiniz.

Nicel araştırmalar, fiyat ve momentum kombinasyonunun kripto para toplamada etkili bir yöntem olabileceğini bulmuştur. Özünde, düşük değerlemelerle işlem gören ancak güçlü bir momentuma sahip kripto paralar daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

Teknik analiz, yükseliş trendinde olan kripto paralar için uygun giriş seviyelerini bulmak amacıyla kullanılabilir. Yüksek büyüme oranlarına sahip olan ve yüksek değerlemelerle ticaret yapan kripto paralar genellikle büyük düzeltmeler yaşar. Bu gibi durumlarda, aşırı satım seviyelerini belirlemek için teknik analiz kullanılabilir. Bunlar genellikle yatırımcıların çok kar elde etmek amacıyla satın almak için elde edecekleri en iyi fırsatlardır.

Kripto paralar aşırı değerlendikten çok sonra daha yüksek işlem görmeye devam edebilir. Bir kripto parayı sadece pahalı olduğu için satmak, genellikle bir rallinin büyük bir yüzdesini kaçırmak anlamına gelir. Fiyat ve hacim trendlerini kullanarak, momentum tükenene kadar kripto paralarınızı tutmaya devam edebilirsiniz.

Bir kripto para gerçeğe uygun değerine yakın işlem görüyorsa, fiyatın konsolide olması veya kendi aralığında işlem görmesi mantıklıdır. Temel resim aynı kalsa da, aralık içinde işlem yapmak için teknik yöntemler kullanabilirsiniz.

Yatırım analizinin geleceği

Gelecekte, çeşitli analiz biçimlerinin giderek daha fazla birleştirilmesi muhtemeldir. Nicel yatırım alanı, daha bilimsel yaklaşımı nedeniyle varlık yönetimi endüstrisinde hızla tanınırlık kazanmıştır. Teknoloji artık temel, teknik ve niceliksel analizlerin etkili bir şekilde birleştirilmesine ve test edilmesine izin vermektedir. Giderek artan bir şekilde davranışsal finans ve piyasa duyarlılığı algoritmik ticaret stratejilerine dahil ediliyor. Ayrıca yapay zeka ve büyük veri gibi yeni teknolojiler, üç analiz biçimini de geliştirebilir.

Borsalarda listeli olmayan bir kripto paraya yatırım yaparsanız, birlikte çalışabileceğiniz tek şey temel analizdir. Projesi ne kadar gerçekçi ve doğruysa o kadar değerlenecektir.

Uzun vadeli yatırımcılar için bir projenin değeri hakkında bir fikre sahip olmak önemlidir. Bu, uzun vadede elde tutulacak kripto paraları seçerken, portföy riskini yönetmek ve genişletilmiş fiyat hareketlerinden ne zaman çıkılacağını bilmek için önemlidir. Gelecekte, çoklu yaklaşımlar yatırıma yönelik nicel ve sistematik yaklaşımlarla birleştirildiğinden, iki analiz tarzı üzerindeki tartışmalar önemsiz hale gelebilir.