Türkiye Kripto Parayı Yasal Hale Getirecek Mi?

Türkiye Kripto Parayı Yasal Hale Getirecek Mi? Küresel kripto piyasası değeri, son gün içinde yüzde 7,48 düşüşle 1,19 trilyon dolara düştü. Son 24 saatteki toplam kripto piyasası hacmi yüzde 27,76 artarak 62,12 milyar dolar oldu.

Geri çekilme, yavaşlayan büyüme korkuları ve Covid’in delta varyantının amansız yayılması nedeniyle ABD hisse senetlerinin düştüğünün de görüldüğü daha geniş bir riskten uzak ortamın ortasında geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik yasal çerçeve oluşturacak yasa tasarısı taslağını açıkladı. Kripto varlıkları tartışmaya hazır olduğunu belirtti. Bu, El Salvador’un Bitcoin’i yasallaştırmasından kısa bir süre sonra geldi ve Paraguay da bunu yapmaya büyük ilgi gösterdi.

Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto para tasarısının önümüzdeki yasama yılı olan Ekim ayında yürürlüğe gireceğini belirtti.

2021’in başında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağını duyurdu. Zebpay Ticaret Masası, düzenlemeye dostane bir yaklaşım ile umudunun yüksek olduğunu söyledi. Bunu yapmak ülkeyi dünya çapında önde gelen kripto borsaları için çekici bir yatırım kaynağı haline getirecektir.

Bitcoin, Pazartesi akşamı 31.000 doların altına düştüğü için bu hafta yenildi” diye ekledi. “En olası genel açıklama, Pazar günü 16.000 BTC’lik bir kilit açma olayı gören ve bir gün sonra piyasayı olumsuz etkileyen Grayscale Bitcoin Trust’tır.” Açıklamalarında bulundu.

Türkiye merkez bankası daha önce kripto paraların değişim aracı olarak kullanılmasını yasaklamış ve bankaların kripto borsalarına para yatırma ve çekme hizmeti vermesini engellemişti. Yeni yasal çerçevenin, güvenlik izni ve teminatlandırma gibi çeşitli koruyucu önlemleri de uygulamaya koyması muhtemeldir.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan Mr. Crypto Bot veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.