ZCASH PoW’dan PoS’a Mı Geçiyor?

  • Zooko Wilcox’a göre, Zcash’in bir PoW konsensüs mekanizmasından PoS konsensüsüne geçmesi gerekiyor. 
  • Wilcox, PoW’un birçok kusuru olduğunu ve PoS’un daha güvenli olduğunu da sözlerine ekledi. 

Zcash’in kurucusu ve Satoshi Nakamoto işbirlikçisi Zooko Wilcox, kripto paranın PoW konsensüs mekanizmasından PoS mekanizmasına geçmesini tavsiye ederek gizlilik odaklı dijital para birimini geliştirmek istiyor. Başarılı olursa, geçiş, Zcash ve Bitcoin arasındaki yakın ilişki göz önüne alındığında Bitcoin’i de önemli ölçüde etkileyecektir. 

Zcash, Bitcoin’in kod tabanında çalışır. Hem Zcash hem de BTC, sabit toplam arz gibi benzer özellikleri paylaşır. İlişkiye rağmen, iki kripto para birimi, değer ve benimseme açısından birbirinden çok uzakta. 

Zcash Kurucusu Zooko Wilcox

Zcash’in yerel kripto para birimi ZEC şu anda birim fiyat olarak 114,85 dolardan işlem görürken, BTC 38,056 dolardan işlem görüyor. Bitcoin günde yaklaşık 250.000 işlem gerçekleştirirken, Zcash yaklaşık 4.000 işlem gerçekleştiriyor.

PoW vs PoS

PoW kapsamında çalışmak, milyonlarca dolar değerinde enerji tüketen bilgi işlem gücü donanımı gerektirir. Proof-of-work ayrıca madencilerin karlarını etkileyen muazzam miktarda enerji gerektirir. Aynı zamanda, ağın bir seferde işleyebileceği işlem sayısı için bir sınırı vardır. Öte yandan, Proof-of-stake yaklaşımı daha hızlı ve daha ucuzdur.

Bitcoin blok zinciri, PoW konsensüs mekanizmasının orijinal uygulayıcısıdır. Blok zincirinin işlemleri onaylaması yaklaşık 10 dakika sürer. Ek olarak, blok zinciri her saniye yalnızca yaklaşık yedi işlemi gerçekleştirebilir. Sonuç olarak, Bitcoin blok zincirindeki işlem ücretleri son yıllarda da fark edilir derecede arttı.

Geliştirilmiş konsensüs mekanizması, yani PoS, daha adil ve daha eşit bir madencilik sistemi sunar. Proof-of-stake modelinin bir başka özelliği de ölçeklenebilir işlemler ve elektriğe daha az bağımlı olmasıdır. 

Bugün BSV ağında gerçekleşen %51 saldırılarının gösterdiği gibi (bir madenci ağdaki bilgi işlem gücünün çoğunluğunu kontrol ettiğinde ve tokenları çalabildiğinde), PoW’un bazı güvenlik kusurları olduğu aşikar ve PoS çok daha güçlü bir tür güvenlik ve daha düşük maliyet sağlayabilir.

Zcash Kurucusu PoS Konsensüsüne Geçiş Hakkında Konuşuyor

Zcash’in kurucusuna göre, ağ “kanıtlanmış” olduğu ve artık deney aşamasında olmadığı için PoS sistemine geçiş için söylemlerde bulunmaya başladı. Wilcox, iddiasını desteklemek için Cardano (ADA), Tezos (XTZ), Algorand (ALGO) ve Cosmos (ATOM) gibi ağların başarılı bir şekilde lansmanına atıfta bulundu . 

Zcash kurucusuna gelince, geçişin gerekli olmasının bir başka nedeni de hükümetin mahremiyeti koruması. Mega şirketlerin ve hükümetin insanlar üzerinde kontrolü ele geçirdiğini de sözlerine ekledi. Wilcox şöyle devam etti:

“Ve aynı anda dünya çapında insanların daha bilinçli hale geldiğini ve mahremiyetlerini, özerkliklerini, insan ilişkilerini daha fazla tükettiğini görüyoruz.”

Ayrıca, PoW üzerindeki kullanıcılar, ağ saldırıya uğrarsa varlıklarını kaybeder ve geri dönüşü yoktur. Bir saldırı durumunda kullanıcıların başka bir alternatifi olmayacaktır. Bununla birlikte, PoS ağları, bir saldırı öncesinde kötü amaçlı kişileri tespit edebilir ve sorunsuz çalışmayı sağlamak için sorunları çözebilir.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan Mr. Crypto Bot veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.